Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Radmila,
zítra Diana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Èeská mìsta jsou v zimì pøesvícená


Èeská
patøí nejen nekvalitní spánek, ale i vá¾né zdravotní problémy. Svìtelný smog toti¾ mù¾e odstartovat psychogenní onemocnìní a zvýšit riziko vzniku civilizaèních chorob, jako jsou rakovina prsu a kardiovaskulární onemocnìní. 


Venkovní osvìtlení obtì¾uje polovinu Èechù
Podle studie nìmeckých vìdcù stoupá ve svìtì míra svìtelného zneèištìní ka¾dým rokem o zhruba 6 %. Na vinì je pøedevším
mìsta jsou v zimì pøesvícená, lidé hùøe spí, hrozí jim vá¾né zdravotní problémy. Zvláštì v zimních mìsících záøí v èeských mìstech kromì poulièního osvìtlení také reklamní plochy a sváteèní výzdoba. Pøebytek svìtla a absence tmy má však podle odborníkù na obyvatele mìst stále více negativních dopadù. Mezi následky svìtelného zneèištìnírozšiøování systémù veøejného osvìtlení, které svítí moc silnì a špatným smìrem.

„Typickým pøíkladem špatné praxe jsou lampy namontované se sklonem nebo ty, které mají ve spodu vypouklý kryt. Nevhodné kryty toti¾ odrá¾í a rozptylují svìtlo vodorovnì a šikmo nahoru, èím¾ nejen oslòují, ale také zhoršují noèní viditelnost. Nové bíle svítící zdroje jsou v tomto ohledu ještì horší ne¾ dosavadní oran¾ové sodíkové výbojky,“ upozoròuje Dr. Jan Hollan, který se svìtelnému zneèištìní dlouhodobì vìdecky vìnuje na Masarykovì univerzitì v Brnì. Situaci zhoršují i osvìtlené a silnì záøící reklamní plochy, jako jsou napøíklad city lighty a billboardy. Svìtelný smog vydatnì pøi¾ivuje i osvìtlení památek, které bývá absurdnì silné a míøí nejen na budovy, ale i kolem nich a nad nì. Z marketingového výzkumu pro Pøírodovìdeckou fakultu Masarykovy univerzity navíc vyplývá, ¾e nadbytek a intenzita venkovního osvìtlení alespoò obèas vadí 45 procentùm Èechù. Témìø polovinì lidí pak umìlé osvìtlení svítí do místnosti, kde uléhají ke spánku.


Nekvalitní spánek zvyšuje riziko rakoviny a psychogenních onemocnìní
Absence tmavé noèní oblohy se pøitom mù¾e vá¾nì podepsat na lidském zdraví. Tma je toti¾ dùle¾itá pro produkci hormonu melatoninu, který uspává lidský organismus a umo¾òuje mu regenerovat. Pøi spánku v nedostateènì zatemnìných místnostech se produkce melatoninu sni¾uje a délka i hloubka odpoèinku výraznì klesá. Po krátkodobém nekvalitním spánku se lidé hùøe koncentrují, pokud však problémy trvají déle, mohou vyústit v deprese a další psychogenní onemocnìní.

„Správná produkce melatoninu ovlivòuje i jiné èásti našeho hormonálního systému. Spánek za svìtla èi nedostatek spánku tak vede ke zvýšení rizika rakoviny prsu, kardiovaskulárních chorob a obezity,“ varuje Michal Bittner z Centra pro výzkum toxických látek v prostøedí – Recetox Masarykovy univerzity.


Mìsta pøichází s øešením pomalu, obèané si musí pomoci sami
Mìstské samosprávy zatím pøichází s koncepèním øešením svìtelného šumu jen velmi pomalu. Svìtelný smog lze pøitom eliminovat správným výbìrem designu venkovního osvìtlení a druhu svítidel nebo regulací reklamy. Ochranu spánkového re¾imu a pøirozeného biologického rytmu tak musí vzít obèané do vlastních rukou a svìtlu se bránit úpravou interiéru pøímo ve svém obydlí. Lidé, kteøí nemohou vlivem svìtla z venku spát, nejèastìji instalují ¾aluzie nebo rolety. Stále èastìji pøitom volí zatemòovací systémy s automatickými spínacími hodinami, které simulují prùbìh dne a propouští svìtlo na základì intenzity sluneèního svitu venku.

„Témìø 20 procentùm Èechù vadí, ¾e kvùli nucenému zatemnìní pøichází o pøirozené ranní svìtlo. Pozvolné rozednìní má pøitom zásadní vliv na správné nastartování organismu a nabuzení mozkové aktivity,“ upøesòuje Lubomír Valenta ze spoleènosti Lomax, která se zabývá výrobou a distribucí stínicí techniky. „V poslední dobì registrujeme, ¾e v zimì stoupá poptávka po instalaci ¾aluzií a rolet do nemovitostí ve mìstech nad 10 tisíc obyvatel,“ doplnil Lubomír Valenta. Právì v zimì je toti¾ lidské tìlo biologicky nastaveno na mnohem delší spánek, ne¾ v létì, a proto lidé dùsledky nedostatku tmy vnímají intenzivnìji.


Lenka Rudišová



Komentáøe
Poslední komentáø: 17.01.2015  16:30
 Datum
Jméno
Téma
 17.01.  16:30 alena