Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

„Poèasové perlièky“ z 2. svìtové války – Francie


Operace DYNAMO


Ve sladké Francii se hned na poèátku a pak na konci 2. svìtové války „odehrály“ dvì velké události – operace DYNAMO a operace OWERLORD. A je jasné, ¾e pøi obou sehrálo svou roli poèasí – v té první menší, v té druhé pak mnohem vìtší...


V bitvì u Dunkerque sehrál hlavní roli hrdý Albion. Probíhala od 24. kvìtna do 4. èervna roku 1940. V bitvì o Francii známou Maginotovu linii Nìmci pomìrnì snadno prorazili a bìhem kvìtna v „Blitzkriegu“ rychle pokoøili Nizozemí a pak Belgii. Západní spojenci – Britové, Francouzi a Belgièané byli koncem kvìtna obklíèeni u pøístavního mìsta Dunkeque. Situace spojencù byla beznadìjná a tak nový ministerský pøedseda W. Churchill rozhodl 26. kvìtna o celkové evakuaci všech vojenských jednotek. Operace DYNAMO tak zaèala 27. kvìtna a skonèila 4. èervna 1940. Poèasí evakuaci støídavì pøálo, ale obèas zazlobilo. U¾ koncem kvìtna se dostavily letní bouøky a prùliv La Manche byl neklidný, v nìkterých dnech nízká oblaènost sice chránila pøed leteckými útoky, ale ztì¾ovala naloïování.


Hlavní problémy však byly samozøejmì technické a organizaèní. Mìlo být evakuováno asi 370 000 vojákù a pokud mo¾no i nìjaká vojenská technika. Byl nedostatek vhodných lodí, minová pole byla na obou stranách prùlivu, v nìm operovaly nìmecké ponorky, Nìmci mìli tehdy pøevahu i ve vzduchu a dokonce nebylo jisté, zda všechna spojenecká vojska dosáhnou pøístavu døív ne¾ Nìmci.

 


„Lodní“ problém byl vyøešen tím, ¾e se na britských ostrovech pøihlásili dobrovolnì snad všichni námoøníci a rybáøi, kteøí dali k dispozici sebe a své malé èluny. Jak se ukázalo, bylo to øešení pøímo geniální! Pøi naloïování bylo tøeba pou¾ívat obrovské vlnolamy, které vyènívaly do moøe. Jako náhradní mohla byla pou¾ívána nákladní auta zaparkovaná v dlouhé øadì do moøe. Zpoèátku probíhalo naloïování velice pomalu a podaøilo se evakuovat pouze 5000 vojákù. Pozdìji, kdy¾ se podaøilo evakuaci zorganizovat, to bylo více ne¾ 30 000 vojákù za den. Pøesto tisíce vojákù operaci nepøe¾ilo.


Evakuace a boje pokraèovaly do rána 4. èervna, kdy se nìmeckým vojskùm podaøilo prolomit francouzskou obranu. Do té doby bylo evakuováno asi 338 000 britských a francouzských vojákù. Nepodaøilo se evakuovat posledních 40 000 francouzských vojákù, kteøí kryli ústup a dostali se do nìmeckého zajetí. Britský expedièní sbor pak zanechal na plá¾ích všechnu svou tì¾kou výzbroj. Navzdory porá¾ce skonèila Operace Dynamo úspìchem, proto¾e se podaøilo zachránit obrovské mno¾ství vycvièených vojákù. W. Churchill charakterizoval události ve Francii ve svém projevu k poslanecké snìmovnì jako „kolosální vojenskou katastrofu“, kdy „jádro a mozek britského expedièního sboru uvízl v Dunkerque“. Záchranu mnoha tisícù vojákù však oznaèil za „zázrak vysvobození“.


Operace OWERLORD


Na jaøe 1944 se schylovalo k další velevýznamné operaci na západní frontì a není sporu o tom, ¾e vylodìní Spojencù v Normandii jako zaèátek osvobozování Francie patøí ke stì¾ejním bodùm 2. svìtové války. Na invazi se pøipravovaly obì strany. Nìmci budovali Atlantický val od Norska a¾ po Francii a oèekávali úder spíše v neju¾ší èásti prùlivu La Manche. Na druhé stranì kanadská vojska provedla pokusnou invazi u¾ v srpnu 1942 u pøístavu Dieppe, ale bohu¾el velmi neúspìšnì s obrovskými ztrátami. Velké zkušenosti ale získali Spojenci pøi vyloïování v severní Africe a na Sicílii a blí¾il se rok 1944.


Maršál E. Rommel byl mo¾ná jediným z nìmeckých generálù, který odhadl místo invaze a naøídil na pøelomu roku 1943 a1944, aby opevnìní na normanském pobøe¾í bylo posíleno, mimo jiné i o kùly, které mìly zabránit pøistání spojeneckých zásobovacích kluzákù. Americký generál Hobart pak navrhl upravit tank Shermann na tank oboj¾ivelný a novinkou byly i obrovské umìlé pøístavy, vyrábìné v Anglii pouze pro potøeby invaze. Ta byla podle pùvodní pøedpovìdi meteorologù naplánována na den 5. èervna 1944. A koneènì jsme na své správné parketì …

 


Poèasí v prvních èervnových dnech nebylo pøíznivé, meteorologové na obou stranách to potvrdili a Rommel si dokonce dovolil odjet na pár dní na dovolenou domù do Nìmecka! Pùvodní pøedpovìï na den 5. èervna však slibovala zlepšení a spojenci u¾ nechtìli èekat. Snad i vìdìli, ¾e Rommel není ve Francii. Bohu¾el pøedpovìï nevyšla! V plánovaném dni zuøila na prùlivem La Manche bouøe a tak Spojenci museli operaci odlo¾it zejména kvùli vysokým vlnám a vlnobití na vyloïovacích plá¾ích a pro nemo¾nost nasadit parašutisty a letectvo.


Aby spojenci neztratili výhodu momentu pøekvapení, operace OVERLORD pod taktovkou generála D.D. Eisenhowera zaèala hned druhého dne, tedy 6.èervna 1944. Ještì za tmy a èasnì ráno bylo moøe sice ještì rozbouøené a mnoho plavidel se ve vlnách potopilo s tì¾kou technikou i s lidmi. Bìhem dne se ale poèasí postupnì zlepšovalo, dne 7. èervna u¾ do oblasti zasahoval výbì¾ek tlakové výše a vojenské operace nejvìtšího vylodìní v dìjinách lidstva mohly zdárnì pokraèovat. A tak zejména na zaèátku ale i v dalším prùbìhu této invaze se podepsala naše milá atmosféra svým poèasím mírou nemalou!


Jak to všechno pøed sedmdesáti lety dopadlo, je všeobecnì známo. Prùbìh a hodnocení váleèných operací tedy ponecháme vojenským historikùm, nebo» nám to zcela jistì nepøísluší! My ale víme své…


Foto: Wikipedie


Vladimír Vondráèek

* * *

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma