Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Alice,
zítra Ctirad.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Co praví legendy a povìsti...

Jindøichohradecké povìsti


®e na zámku byla také Bílá paní, není nic nového. Ale víte, jak byla vysvobozena? ®e ne, tak si to pøeètìte:
Bílá paní, zvaná také Perchta, byla na mnoha zámcích v ji¾ních Èechách. Jeden z nich byl i Jindøichùv Hradec. Tady byla paní Perchta ze svého zakletí vysvobozena. Bylo tomu ji¾ mnoho a mnoho let po její smrti, kdy¾ na zámek zavítal chudý knìz. Tehdy byla letní bouøka, blesky se míhaly po obloze a déš» nebral konce. Tento knìz, celý promáèený, zabušil na zámeckou bránu. Dobøí lidé ho pustili do zámku, dali mu suché obleèení a najíst a napít. Nachystali mu také nocleh v místnosti, kde na zdi visely obrazy. Knìz si prohlí¾el obrazy za svitu svíèky, a¾ se dostal k obrazu, na kterém byl namalován nesourodý pár. Šlechtic byl ji¾ starý a mìl pøísnou tváø a vedle nìj byla mladinká nevìsta.


Knìz dlouhou dobu pozoroval tu smutnou tváø nevìsty, pomalu se mu u¾ zdálo, ¾e ta vystupuje k nìmu z obrazu. Jen¾e se mu to nezdálo a dívka za malý okam¾ik na nìj i promluvila. Øekla, ¾e je Perchta z Ro¾mberka a ¾e ji¾ mnoho let nenachází pokoj ve svém hrobì. Zeptala se ho, zda by on jí, jako knìz, nemohl pomoci. Knìz se na ni chvíli díval a pak ji vyzval, aby se mu vyzpovídala. Dívka z obrazu zaèala vyprávìt svùj ¾ivotní pøíbìh, byl dlouhý a smutný. Knìz ji poslouchal a kdy¾ skonèila, øekl jí, ¾e se musí usmíøit se svým mu¾em. Øekl jí, aby zítra sestoupila i se svým mu¾em z obrazu, ¾e jiné rady neví.


Bouøka trvala po celý druhý den, pršelo neustále a tak knìz zùstal na zámku i ten další den. Po celý den tady pomáhal zámeckým lidem jak mohl a veèer se vrátil do komnaty, kde mìl své lo¾e. Ulehl, ale nespal, èekal na pùlnoc. Mù¾ete vìøit a nebo ne, tento nesourodý pár v pùlnoèním èase sestoupil opravdu z obrazu. Knìz k nim pøistoupil, vzal jejich ruce spojil je dohromady. Blesk ozáøil místnost právì v tom okam¾iku, kdy jim po¾ehnal. Tváøe obou se rozjasnily. Ne¾ se knìz nadál, byl v komnatì sám, novoman¾elé byli ji¾ zpìt v obraze a ten potvrdil to, èemu ani pomalu knìz sám nechtìl vìøit. Obraz nebyl ji¾ tak tmavý a ponurý jako pøedtím a z tváøí obou vyzaøoval smír. Druhý den mohl knìz pokraèovat ve svém putování, poèasí bylo hezké. Jenom od té doby na zámku ji¾ nikdy nikdo paní Perchtu nespatøil.


Jen¾e se vypráví i jiná povìst o Bílé paní...
Kdy¾ zemøel Jindøich II. z Hradce, odevzdala paní Markéta, rozená z Leuchtenburka, panství svému synovi a vstoupila do kláštera ke klaristkám. Ty nosily bílá roucha. Paní Markéta dosti èasto navštìvovala syna a tak snad vznikly první povìsti o Bílé paní, ale ta nemìla s ro¾mberskou Perchtou vùbec nic spoleèného. Kdy¾ paní Markéta zemøela, zùstala na zámku jako Bílá paní. Obèas se objevovala, pøedpovídala tím významné události v rodinì. Mívala na sobì dlouhý bílý kabát s bílou zástìrou a na hlavì mìla èepec. Z nìj jí spadal do tváøe hustý závoj. U pasu nosila velký svazek klíèù. Kdy¾ se jí nìco nemile dotklo, chøestila s nimi. Zámeètí si na ni zvykli a pokud ji vidìli, uctivì ji zdravili. A také v roce 1604 se zjevila rektorovi jezuitské koleje, ten byl také zpovìdníkem pana Jáchyma Oldøicha z Hradce, a vyzvala ho, aby šel s ní. Panu Jáchymovi se pøiblí¾ila poslední hodina ¾ivota a on mu mìl dát zaopatøení. Tak dovedla pana Mikuláše Pistoria a¾ ke komnatì, kde le¾el pan Jáchym Oldøich, pokynula mu, a» vejde dovnitø a sama zmizela.


Jen¾e na zámku byla také Èerná paní, to byla zlomyslná paní. Ta strojila všelijaké úklady pánùm z Hradce. Jednoho dne se stalo, ¾e Èerná paní ukradla èerstvì narozené dítì a prchala s ním skrz stìnu, která se pøed ní otevøela. Lidé ji stíhali, ale stìna se hned uzavøela. Bílá paní byla zrovna na vnìjší stranì vì¾e v otvoru uzavøeném kamennou deskou. Kdy¾ toto vidìla, leknutím zkamenìla a od té doby tam zùstala stát jako mramorová socha. No a na stìnì, kterou prchala s nemluvnìtem, zùstaly nesmazatelné otisky prstù Èerné paní, jak se rukou opøela o zeï.


A ještì jedna povìst se vypráví ....
Pùvodnì èeští šlechtici ¾ili skromnì, jedli a pili støídmì a nebyli vybíraví. No a èasem se to ale zmìnilo a na konci støedovìku si ji¾ jeden kronikáø postì¾oval, ¾e: nesmírnì hodují, drá¾dí silnì koøenìnými jídly chu» k pøílišnému pití, pak ¾e pøibývá také nemocných sti¾ených dnou. Pøi hodokvasech se opravdu vypily na dva rázy èíše vína, porouèeli si znovu a znovu a brzy byli opilí. V opilosti se mezi sebou zaèali hádat a nezøídka se i krvavì poprali. To se moc nelíbilo panu Oldøichovi z Hradce, byl královským èíšníkem a podkomoøím. Tak zavedl nový mrav pøi hostinách. Kdy¾ se dojedlo poslední jídlo, skoro v¾dycky to býval hrách, povstal a pøipomnìl utrpení Pánì, vypil pùl z èíše a ten, kdo sedìl vedle nìj, èíši dopil a vrátil ji zpìt èíšníkovi. Tak èíše putovala kolem stolu a u¾ se podruhé nikomu nenalévalo. Tím se hosté nemohli opít, z hostiny odcházeli s jasnou hlavou a zdravým rozumem. Tento zvyk se pak zalíbil mnohým pánùm, ti je také zavedli i u svých hostin. A pan Oldøich, aby povzbudil i ty váhavé, poslal k pape¾i do Øíma poselství. Vymohl pro ka¾dého Èecha, který takto bude píti víno, ètyøicetidenní odpustky. To platilo jenom pro Èechy a ostatní národové kolem mohli tuto výsadu Èechùm jenom tiše závidìt. Také i ¾ehrali, ¾e Èeši mají odpustky za pití vína.


Jindøichùv Hradec
Kdysi dávno nechal svùj hrad pøestavovat pan Jindøich z Hradce. Nový hrad se stavìl dosti rychle a také paní Markéta, man¾elka pana Jindøicha, chodila mezi stavebníky a pobízela je, chtìla, aby stavba byla dokonèena ještì pøed zimou. Slibovala jim, ¾e potom pro nì vystrojí hostinu, na které všichni dostanou sladkou kaši, jako odmìnu za dobrou práci a ¾e tuto kaši budou dostávat i jejich dìti. A tak se stavebníci opravdu sna¾ili a hrad byl skuteènì dostavìn ještì pøed pøíchodem zimy. A i paní Markéta splnila svùj slib, pozvala všechny na hrad a byla rozdávána sladká kaše. Kdy¾ se ale shromá¾dili na nádvoøí, kde byly postaveny stoly, zaèaly poletovat první snìhové vloèky. To paní Markétu velice mrzelo a tak rozhodla, ¾e pøíštì bude sladká kaše rozdávána ji¾ na jaøe o velikonoèních svátcích. Tak se také stalo a od té doby se sladká kaše rozdávala na Zelený ètvrtek, bylo dáno znamení zvonem na staré okrouhlé vì¾i a chudí z celého okolí pøicházeli na hradní nádvoøí. A bývalo jich kolem sedmi a¾ deseti tisícù. Sedávali ve skupinkách, byli obsluhováni slou¾ícími hradu, úøedníky a i hradeckými mìš»any. Nedostávali jenom sladkou jahelnou kaši, ale také polévku z piva vaøenou, chléb, ryby na dva zpùsoby upravené, preclíky a øídké pivo. A co kdo nesnìdl, tak si mohl vzít domù. Tehdy to pro mnohé znamenalo velmi mnoho, taková hostina. Tento zvyk pøetrvával i za pozdìjších pánù na Jindøichovì Hradci. Jeden z nich, potomek pana Jindøicha, ten se stal dokonce nejvyšším kancléøem èeského krále, ustanovil, ¾e musí být tento zvyk zachován na vìky. Svoje dìdice zavázal k tomu, ¾e musí tento zvyk pravidelnì ka¾dý rok provádìti, jinak ¾e by jim mohlo být panství králem odebráno. Tak¾e se tento zvyk udr¾oval a¾ do roku 1783, kdy byla tato slavnost zrušena samotným císaøem Josefem II.. Ten zakazoval udr¾ovat staré povìry a zvyky. Tak se majitelé panství od této povinnosti vykoupili, slo¾ili do pokladny chudých 570 zlatých.

Olga Kotaèka

Další èlánky autorky



Komentáøe
Poslední komentáø: 16.09.2010  15:07
 Datum
Jméno
Téma
 16.09.  15:07 jisuch53
 16.09.  06:37 kvìta