Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Lenka,
zítra Petr.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

Umělý vánoční stromek nevoní

 
 

Vánoce bez vánočního stromku si snad ani neumíme představit. Atmosféru vánoc nám tedy nevykouzlí žádný, ani sebedokonaleji zhotovený stromek z plastické hmoty, protože mu chybí vůně jehličí, která patří k opravdové vánoční pohodě .

 
 

Umělý vánoční stromek nevoní a přírodu nešetří. "Vánoce jsou svátky klidu a vyznačují se ničením našich lesů. Lidé si kupují uříznuté stromky, zdobí je barevnými koulemi a radují se". Ano, mnoho lidí žije v zajetí podobné mylné představy. Toho využívají prodavači plastových atrap a pokřikují na nás: "Udělej něco pro přírodu! Nenič lesy a kup si náš nový vánoční stromeček, vydrží ti a i na další Vánoce!"

Výše uvedený falešný přístup využívá toho, že kupující ví málo o tom, jak se pěstuje les. Malé stromečky se nasázejí blízko sebe, aby se rychle vytvořil souvislý porost. Smrčky pak rostou rychle do výšky bez postranních větví, které později v řezivu vytvářejí nepříjemné suky. Hustě nasázené stromky se pak odborně prořezávají, jejich hezčí část jde do předvánočního prodeje. Ostatní stromky se ponechávají v lese, kde postupně uschnou a ztrouchniví, což je pro les užitečné. Přirovnejme to k jednocení mrkve či ředkviček při jejich pěstování, tam však tento proces samozřejmě trvá podstatně kratší dobu. Kdo si o Vánocích dopřává exkluzivní jedličky či stříbrné smrky, zaplatí za ně až desetkrát více než za tuzemské probírkové stromky, neboť se pěstují na speciálních plantážích, jejich pěstování je dražší a dovážejí se k nám zejména ze západní Evropy. I když to zní cynicky, známá vánoční vůně je vůní umírajícího stromku. Ten neumře ve chvíli jeho uříznutí, ale postupně, buňka po buňce. Vánoční stromek v domácím teple pomalu usychá a život se z něj vytrácí v podobě libé esence, která neodmyslitelně patří k Vánocům.

 
   
 

Nenechme vánoční stromky vytlačit z našich pokojů plastikovými atrapami. Ty nevoní, odlučují nás od přírody a tak jako tak se za pár let stanou obtížně likvidovatelným odpadem. Bylo by škoda, kdyby všechny odborně vyřezané stromky z lesnických prořezávek uschly v lese a nikdo se nepotěšil z jejich krásy. Nežli poškodit lesní porost neodborným vyříznutím stromku, což je navíc krádež, je lepší si jej na letošní Vánoce pořídit legálně.

 
 

Výběr stromku

 
 

Vánoční stromek nebudeme kupovat příliš brzy, protože čím dříve se uřízne, tím dříve z něho také začne opadávat jehličí. Takový předčasně nakoupený stromek by vám do vánoc téměř uschl a při každém dotyku by ztratil spoustu jehličí.

 
 

Při výběru dbáme vždy o to, aby byl stromek svěže zelený a aby měl pěkný tvar. Dobrý stromek je dole široký a ke špičce se pravidelně zužuje. Má být také hustý a bohatě větvený.

 
 

Stromeček v kontejneru

 
 

Někteří lidé si přenášejí na vánoce do bytu stromeček pěstovaný v nádobě. Když je nádoba přiměřeně velká a stromek dobře zakořeněný i ošetřovaný, vydrží obvykle několik let.

 
 

Kontejner musí mít ve dne několik odtokových otvorů a nad nimi silnější drenážní vrstvu ze střepu, cihlové drti, drobného štěrku nebo hrubé vláknité rašeliny. Při výsadbě do nádoby nesmíme porušit kořenový bal rostliny. Zasadíme ji do těžší hlinité půdy, zeminu dobře utužíme, aby se stromeček nevyvracel, a budeme ji pravidelně zalévat. Kdyby zemina přeschla, začal by stromeček shazovat jehličí. Takto pěstovaný vánoční stromek necháme každoročně co nejdéle venku, až do doby, kdy jej budeme zdobit.

 
 

Po Novém roce však stromek raději odstrojíme a umístíme jej i s nádobou znovu na zahradě. Nesmíme zapomenout ani na pravidelnou zálivku. Právě v zimním období se snadno stane, že kořenový bal venku promrzne, takže kořeny nemohou přijímat další vláhu, a stromek uschne. Nejlepší  bude, když jej vyjmeme z nádoby, vysadíme na chráněném místě v zahradě a kolem kmene i nad kořeny položíme dostatečně silnou vrstvu listí a rašeliny. Kdyby však byla půda v té době zmrzlá, uložíme zatím stromek i s nádobou v chladném, světlém a mrazuprostém prostředí, a teprve až nám to počasí dovolí, vysadíme jej ven.

V následující zimě jej před příchodem trvalých mrazů opět přesadíme do většího květináče či vědra, abychom ho mohli těsně před vánocemi přenést znovu do bytu. Při přesazování nesmíme poškodit ani ty nejjemnější kořínky. Přitom také zjistíme, jak nám stromek za ten rok povyrostl, obvykle o 10-30 cm podle toho, jak jsme o něj pečovali.

 
   
 

Jana Marečková

 
 

 


Komentáře
Poslední komentář: 04.04.2006  15:04
 Datum
Jméno
Téma
 04.04.  15:04 zu