Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milo¹,
zítra Zora.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Kam jezdil císaø Zikmund a Sissi

Na Slovensku je nìkolik lázní, které mají ve svém názvu slovo Teplice. Nám nejblí¾e a asi proto nejznámìjší jsou ty Trenèianské nedaleko historického Trenèína. Bohu¾el u¾ ménì známé a neprávem našinci mo¾ná trochu opomíjené, jsou Turèianské Teplice. Snad i proto, ¾e tady se léèí hlavnì choroby urologické nebo za¾ívacího traktu. Samozøejmì ty horké léèivé vody, a hlavnì rùzné procedury mají blahodárný vliv i na všelijaká kloubní onemocnìní. 

Jinak by si tyto láznì asi neoblíbil syn Karla IV., uherský král a císaø Zikmund, který se tady prý s oblibou koupal v teplých pramenech a léèil si bolesti kloubù, kterými trpìl. V galerii peèlivì vytvoøených kopií známých obrazù, které visí na chodbì jednoho ze zdejších hotelù, nesmí slavný císaø samozøejmì chybìt. 

A s ním další významné osobnosti, které bìhem staletí do Turèianských Teplic pøijí¾dìly za léèbou i tøeba milostnými avantýrami. Jako tøeba vyhlášená uherská kráska Mária Seèianská, prý v 16. století nejkrásnìjší návštìvnice zdejších lázní, které nemohl odolat nikdo z mu¾ù. Také její portrét nacházím v jakési "galerii portrétù". Vèetnì dalších význaèných šlechticù, kteøí se do Turèianských Teplic jezdili léèit. Nesmí samozøejmì chybìt ani jedna z posledních významných dam, Rakousko - Uherská císaøovna Al¾bìta, nebolí Sissi. Poté je dokonce pojmenován jeden z léèivých pramenù. Ale tam se teprve vypravím pøi potulce docela malebným mìstem s pìkným rozlehlým lázeòským parkem.
 
 
 
Mìsto Turèianské Teplice má asi 7 tisíc obyvatel. Jeho znak se pyšní zlatými vlnkami, proto¾e si øíká "Zlaté koupele" a vlnky má i na podobné vlajce. A jeho historie, sahá a¾ do 13. století, kdy se o mìsteèku zmiòuje ve své listinì uherský král Ladislav IV. Ty léèivé prameny tady lidé vyu¾ívali u¾ tenkrát, ovšem po roce 1533, kdy láznì daroval Ferdinand I. mìstu Kremnice, sem prý zaèali kremniètí vozit všelijaké bohaté, urozené a vzácné hosty, aby si tady léèili své neduhy. Napøíklad císaøe Maxmiliána I. jeho¾ portrét mají na èestném místì.

 

Lázeòský park mne rozhodnì zláká k procházkám, proto¾e kromì docela malebných fontán je vtipnì vyzdoben podivnými lavièkami, které jsou spíše umìleckými dílky. A také drátìnými sousošími, která zahradníci nechávají obrùstat støíhanou zelení a vytváøejí tak v parku unikátní sochy, které pùsobí a¾ mysticky.
 



Asi nejvýznamnìjším hotelem a støediskem lázní je souèasný Royal Palace, vzniklý po rekonstrukci nìkdejších starých budov, vyu¾ívaných pøedtím i jako vojenská nemocnice. A právì v jeho areálu mají být prameny, ve kterých se koupal císaø Zikmund a ze kterých upíjela krásná císaøovna Al¾bìta - Sissi. Zlaté koupele. 
 

Hotel se nachází na okraji parku, kde se mohu posílit vodou Kollárova pramene, navrtaného roku 1959 s minerální vodou o teplotì a¾ 45 stupòù. V luxusním hotelu jsou ke mnì vlídní a prùvodce mne ochotnì odvádí z recepce ke Královské koupeli, kde termální voda v nádherném bazénu se zlatou mozaikou prý léèí i choroby pohybového aparátu. Právì tady nìkde se kdysi koupal císaø Zikmund. A jak mì informují, pøidávají prý k tomu i procedury s pou¾itím 24 karátového zlata. A samozøejmì mnoho dalšího, co je lidskému tìlu urèitì prospìšné.

Nejsem tu ale hostem, jen návštìvníkem. A tak ještì ochutnám vodu ze Zikmundova pramene, který hned u bazénu mají k dispozici hoteloví hosté. A pak se samozøejmì ještì zastavím pøed východem z hotelu u mramorem zdobeného pramene ve zdi, odkud vytéká teplá minerální voda. Samozøejmì se musím napít. Proto¾e tohle je Pramen Sissi, krásné císaøovny, která u¾ nav¾dy bude patøit Turèianským Teplicím.

 
Vladimír Køí¾
* * *
Zdroj: https://www.ingema.net
Zobrazit všechny èlánky autora

Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 22.12.2022  03:20
 Datum
Jméno
Téma
 22.12.  03:20 Vladimír Køí¾
 21.12.  13:29 Vesuviana omluva...
 21.12.  12:30 von
 21.12.  11:53 Pavel Borùvka OMLUVA
 21.12.  11:45 Pavel Borùvka
 21.12.  11:08 Vesuviana