Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Vítání Nového roku
 
Příchod Nového roku  1. ledna o půlnoci se slaví ve většině  států světa. Zvyky, jimiž se jednotlivé národy loučí a vítají Nový rok se od sebe velmi liší, a to nejen na různých kontinentech, ale i v Evropě.
 
Zatím co Němci  rádi slaví Nový rok barevnými svícemi, patří pro Španěly k novoročním oslavám bezpodmínečně hrozny, které přinášejí štěstí. O půlnoci si vkládají s každým úderem zvonu do úst jedno zrnko vína. Kdo se přepočte, ten bude mít v následujícím roce smůlu. Obchodníci proto této tradici přizpůsobili i nabídku a  speciálně pro tuto noc nabízejí  konzervy se 12ti zrnky. V ulicích pak podávají pouliční obchodníci plastové sáčky s dvanácti kuličkami, samozřejmě za lichvářské ceny.
 
V Itálii se příchod Nového roku vítá především jídlem. Na stůl přijde „cenone“, vícechodové  sváteční menu, složené z nejlahodnějších kulinářských pochoutek, ať už doma nebo v restauracích, jimž dává v novoroční den přednost většina Italů. V menu přijde na řadu i čočka s „cotechinem“ a tučnou vepřovou klobásou. Každý se snaží čočky sníst co nejvíce, protože tím si na tento rok zajišťuje dostatek peněz.
 
Japonci mají nade vše rozumnou novoroční pověru. Věří totiž, že si zajistí na celý rok štěstí, zaplatí-li ve starém roce všechny dluhy.
 
V Anglii provozují hotové čáry.  S úderem zvonu  napíší na kousek hedvábného papíru tři přání, spálí jej, popel nasypou do poháru šampaňského a vypijí. Podaří-li se včas provést toto čarování než dozní poslední úder, určitě se prý alespoň jedno z přání vyplní.
 
V Koreji si vyměňují namísto novoročních gratulací prazvláštní přání: dva  známí, jeden druhému se obřadně ukloní a pak si řeknou - „Jste velmi stár“.
 
Ve Francii se mají na Nový rok nejlépe hasiči, kteří mají při novoročním představení službu v divadle. Herci a hlavně herečky věří, že podaří-li se jim o přestávce na jevišti políbit hasiče, zaručí jim to po celý rok velké úspěchy.
Rovněž námořníci jsou na Nový rok v Paříži důležitou osobností. Spatří-li Pařížan námořníka, znamená to štěstí, připletou-li se mu do cesty hned tři najednou, je to záruka ohromného štěstí a tak mají  námořníci v Paříži po celý novoroční den stejně vysoký kurs jako u nás kominíci.
 
Zdenka Franková 


Komentáře
Poslední komentář: 02.01.2025  06:50
 Datum
Jméno
Téma
 02.01.  06:50 Helča
 02.01.  01:34 Ivan
 01.01.  21:46 Jaroslava
 01.01.  18:55 Kamila
 01.01.  12:05 Von
 01.01.  11:35 Zdenka
 01.01.  11:27 Vesuviana
 01.01.  11:01 olga janíčková