Trénink je pravá odstresovávací vakcína. Mnoho z nás je dnes vystaveno velkému stresu. Naše životní situace a životní ambice nejsou vždy v souladu s tím, co naše tělo dokáže zvládnout. Ale i když si člověk ještě „nesáhl na samé dno“, zažila většina z nás někdy stresující symptom. I když samozřejmě usilujeme o životní situace, kdy se cítíme dobře, musíme si i přesto uvědomit určitá fakta.
Žijeme ve společnosti, kde vysoké tempo a vysoké požadavky se staly přirozeným stavem. Je jen velice málo těch, kteří prožijí běžný den zcela bez napětí.
Adrenalin a kortison jsou stresové hormony, keré dostávají tělo do „bojové pohotovosti“. Krev proudí do našich svalů, látková výměna se snižuje, krevní cukr a cholesterol se zvyšuje a my dostáváme rychlejší a hlubší dýchání. Fyzická aktivita ovšem může pomoci lidem zvládnout stres. Je-li totiž stres způsoben fyzickou aktivitou, stresové látky se v těle vstřebají, čímž další hormony a látky, které mají uklidňující a omlazovací efekt se dostanou do popředí.
Dlouhodobý stres způsobený mentálním zatížením v kombinaci s malou fyzickou aktivitou ubírá z tělesných zásob a obnova buněk není dostatečně aktivována. Tělo postupně ochabuje a riziko obezity a deprese se zvyšuje.
Zažíváte-li tyto stresové symptomy, mohl by pohyb být pro vás pravou odstresovávající vakcínou. Několik známých studií dokázalo, že fyzická aktivita má pozitivní efekt na stres. Ale jste-li opravdu velice vážně stresovaní, měli byste se vyvarovat tréninku a nejprve se poradit s lékařem. A to z důvodu, abyste nezatížili své tělo ještě více.
Víte, že...
Při stresu se spotřebuje enormní množství vitamínu B, zinku a magnezia.
Pozitivní efekt z pohybu:
Snižuje množství stresových hormonů.
Zvyšuje množství látek, které způsobují tělesné i duševní uvolnění po tréninku.
Zvyšuje citlivost inzulínu, který snižuje riziko pro např. diabetes.
Spotřebovává glukózu a cholesterol, které se uvolňují při stresu.
Negativní efekt stresu:
Ničí tělesnou tkáň.
Zhoršuje látkovou výměnu.
Zvyšuje hodnoty cukru v krvi.
Zvyšuje úroveň cholesterolu v krvi.
Negativně ovlivňuje imunitní systém.
Může vést k nemocem spojených se stresem.
Tip pro dobrý spánek:
Večerní horká koupel je nejen odreagovávající, ale i uvolňuje melatonin, který je předpokladem pro dobrý a zdravý noční spánek.
Jitka Vykopalová
* * *
Přeloženo a zpracováno podle švédských novin „Metro“.
Ilustrace https://www.piqsels.com/cs