Pátá zajímavá vyhlídka
Kolem města Ústí nad Labem je okolí jako stvořené k budováním vyhlídek. Proto Klub českých turistů vybírá zajímavá místa a z participativního rozpočtu města se snaží za pomoci občanů v rámci Ústí změn, akci realizovat. Jako poslední byla nedávno předána veřejnosti vyhlídka na úpatí vrchu Hradiště na okraji obce Svádov. Skalisko místními nazvané Skalka, po ukončení malého kamenolomu bývalo již v minulosti oblíbeným místem. Zejména klienti místního hotelu jí často navštěvovali. Tehdy tam byla louka a sady, takže rozhled do krásné okolní krajiny nic nerušilo. Pojďte se posadit k panu Tscherneyovi jemuž vyhlídka je věnována. Že vám to jméno nic neříká? Není divu, vždyť ani svádovští občané tohoto německého kněze neznali.
Anton Tscherney se narodil ve Svádově 24. května 1845. Školní léta prožil ve Svádově a v Ústí nad Labem. Chtěl se stát knězem, ale první pokus o přijetí do semináře v Bohosudově se nezdařil. Do bohosloveckého semináře v Litoměřicích vstupuje v roce 1866 a 23. července 1870 je vysvěcen na kněze. Rád cestoval, prošel pěšky severní Čechy, později navštívil Bavorsko, Porýní, Tyrolsko i Sedmihradsko. V roce 1876 se vydává do Říma a pak pokračuje až do Neapole. Kněžskou službu vykonával v Církvicích a Třebušíně, náboženstvím vyučoval děti i v Čeřeništi a v Brné.
V letech 1872-75 se stává kaplanem v Křímově na Chomutovsku a dalších sedm let pak přímo v Chomutově. Tam se začíná věnovat soustavnému vlastivědnému bádání. Svými znalostmi přispíval do Vlastivědných skic z Labského údolí. Po odchodu z Chomutova působí krátce v Petrovicích a Polubném v Jizerských horách. Získává místo faráře ve Sněžné na krásnolipsku. Působil tam i jako biskupský notář, byl členem v obecním výboru. K největší zálibě patřila historie a vlastivěda. Na všech působištích sbíral prameny k místním dějinám.
Zůstalo po něm dvousvazkové dílo „Svádov na Labi“ v rozsahu 693 stran, které vydal svým nákladem v roce 1894 a 1900 s bohatými ilustracemi a s barevnou litografií. Jeho rozsáhlá knihovna a osobní korespondence je uschována v městském archivu v Ústí nad Labem. Zemřel v roce 1927.
O zřízení vyhlídky si rozhodli ústečané již v roce 2000. Nyní po turistické žluté značce se dostanete až originální lavičce s informační tabulí, přibližující osud Antona Tscherneye. Za dobrého počasí se vám otevře pohled na vzdálenou Erbenovu vyhlídku a vyhlídku Františka Málka na protější straně řeky Labe.
Ústecký spolek turistů doporučuje využít žlutě vyznačenou cestu kolem opravené vily původního hotele a z uličky „K zámku“ od kostela sv. Jakuba Většího. Pokud se rozhodnete se tam dostat z vrchu Hradiště, tak počítejte s překážkovou dráhou po kluzkém svahu plném popadaných kmenů.
K návštěvě přeji krásné počasí a příjemné zážitky při sledování okolní přírody.