Město v obležení Ukázka z povídky Jihlavská balada z knížky historických povídek TVRZ.
Jedenáctého března 1645 se rozezněly všechny jihlavské zvony. Ve tři hodiny odpoledne se před branami města objevilo švédské vojsko, Lidé, kteří se seběhli na hradby, uviděli asi stovku žoldnéřů v plné zbroji. Někteří z nich jeli na koních, za nimi pak šli v sevřených řadách opěšalí mušketýři. Paprsky jarního slunce se odrážely od helmic Švédů a jiskřily v prachu ,zvedaném dusotem koňských kopyt i vysokých bot.
,,Slyšíš,otče?" zašeptala Kateřina bezděky do ucha Janu Rockhovi, jako by ji ti zlověstní návštěvníci pod městskými hradbami mohli zaslechnout. Teď dolehlo až sem nahoru už velmi zřetelné dunění bubnů, mísící se do zvuků píšťal v ponurou melodii válečného pochodu. Vyvolávala neblahé mrazivé pocity u jihlavských měšťanů i hrstky střelců, kteří se objevili v poslední chvíli na hradbách v plné zbroji.
Tou dobou už spěchal se svými radními k hradbám i císařský rychtář Heidler z Bukové. Kateřina, když ho uviděla, jak se pyšně vypíná na hradbách, neudržela se, aby nevyprskla smíchy. Ale rychtář si ničeho nevšímal. Pozoroval teď trubače, který na černém koni vyjel ze švédských řad a zarazil koně v největším trysku těsně pod hradbami.
,,Můj velitel, Jeho Excelence generálmajor Wittenberg, žádá, abyste vpustili jeho vojsko do města!"
,,Vyřiďte svému veliteli, že jsme přísahali císaři!" odpověděl rychtář.
,,Vaše škoda," utrousil pohrdlivě posel a obrátil koně. Také rychtář se obrátil a spolu s ostatními představiteli města se odebral k radnici, kde zamýšleli rokovat o dalším osudu Jihlavy.
,,Pojď, Kateřino!" vybídl Rockh dceru. ,,Teď tady nebude bezpečno." A opravdu, dole švédští vojáci už obsadili Špitálské předměstí, proráželi v domech střílny a přitahovali k nim přivezená děla. Bylo slyšet povely velitelů a řinčení zbraní. Otec s dcerou prošli uličkou od hradeb na náměstí, ale tam byli zastaveni zástupem měšťanů a řemeslníků. ,,Tady pan radní by nám snad mohl povědět, jak situace vyhlíží", dal se slyšet jeden z mistrů cechovních. ,,Nevím o nic víc než vy, vážení sousedé, "pokrčil rameny radní. Zatím jdu do rady, kde se bude o všem jednat. A věřím, že bude rozhodnuto moudře a uvážlivě."
Ke Kateřině a jejímu otci se protlačil bakalář Vít: ,,Jen aby si pan císařský rychtář svého zdraví a měšce více nevážil, než společného blahobytu..." A náhle dodal: ,,Vždyť on by snad byl i schopen se vzdát té hrstce vojáků s celým městem!"Všichni zmlkli, jako by očekávali snad už ve vzduchu visící peprnou odpověď váženého radního drzému opovážlivci. Ale ozvalo se něco docela jiného.
,, Bojím se, Víte, abys nakonec neměl pravdu. Ale uvažte všichni - v Jihlavě není císařská posádka .A ubráníme se sami všemu švédskému vojsku? Protože to tady před hradbami je jistě jen jejich předvoj.
Všichni mlčeli, jen Vít se znovu ozval. ,,Proč bychom se neubránili? Vzpomeňte na jiná města, která úspěšně vzdorovala cvičenému vojsku v této válce. A co kdysi uherský Eger,od kterého odtáhlo statisícové vojsko tureckého sultána bez úspěchu ?"
Kronikář se usmál jeho horlivosti. ,,Uvidíme. Musím teď do rady. A že jsi tak bojovný chlapík, svěřuji ti do ochrany Kateřinu. Doprovoď ji domů, příteli. "Oba mladí lidé hleděli ještě chvíli za ním. A když už byl tak daleko, že nemohl nic slyšet, stiskla Kateřina Vítovi pevně ruku: ,, Dobře jsi jim to řekl, Vítku. A teď půjdeme, ochránče!"
Odcházeli domů se smíchem. A byl to snad jediný smích, který v těchto chvílích bylo slyšet v ulicích města.