Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdeněk.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

BIBLE, NOVÝ ZÁKON – 6
 
SKUTKY APOŠTOLŮ
 

CITACE BIBLE: Tento obsáhlý spis seznamuje čtenáře s cestami, jimiž se evangelijní zvěst šířila do světa, a s osobnostmi významných svědků z údobí ranného křesťanství. Předně se tu mluví o činech apoštolů. Ze Dvanácti je to pouze Petr /Jan a Jakub starší jsou jen krátce zmíněni), druhá část Skutků je věnována Pavlovi, kterého si autor velmi váží, i když jej mezi apoštoly nepočítá. Nesplňuje totiž zcela podmínky, vymezené pro apoštolát. Dále se podává svědectví o díle jáhnů (zejména Štěpána a Filipa), pomocníků apoštolů, starších atd.
Skutky apoštolů jsou dílem Lukáše, který předtím napsal již evangelium. V obou spisech je mnoho společných teologických důrazů, je tu i podobný styl a jazyk. Skutky vznikly v rozmezí let 70-90. Místo sepsání je zřejmě shodné s místem vzniku evangelia. Lukáš nezamýšlel napsat podrobnou historii křesťanských počátků, nýbrž chtěl ukázat, jak mocně působí oslavený Pán ve světě skrze své jméno a skrze Ducha svatého a jak určuje další kroky svých učedníků. Píše tak, aby oslovil vzdělané čtenáře (spis je věnován Theofilovi) a získal je pro křesťanství.
Autor zpracovává některé prameny,  které lze ještě dnes pod textem vytušit. Mezi kap. 16 a 28 zařazuje čtyřikrát úseky, v nichž mluví v 1. os. množného čísla. Možno v tom spatřovat použití cestovního deníku. Lukáš si počíná zároveň jako spisovatel, který vše časově seřazuje, pořádá, vybírá a hodnotí, zejména však tím svědčí pro Krista. Podává cílevědomý výběr z materiálu mnohem bohatšího.  Ve jménu Ježíše Kristapřesný je v detailech (např.  v předávání Pavlova teologického odkazu).  Skutky nejen seznamují s jedinečnou minulostí církve a jejími počátky, nýbrž podněcují křesťany k věrné službě i v současnosti.
 
SLOVO BIBLE:  Vznik církve
Když to slyšeli, byli zasaženi v srdci a řekli Petrovi i ostatním apoštolům: „Co máme dělat, bratří?“ Petr jim odpověděl: „Obraťte se a každý z vás ať přijme křest ve jménu Ježíše Krista na odpuštění svých hříchů a dostanete dar Ducha svatého. Neboť to zaslíbení platí vám a vašim dětem i všem daleko široko, které si povolá Pán, náš Bůh.“ A ještě mnoha jinými slovy je Petr zapřísahal a napomínal: „Zachraňte se z tohoto zvráceného pokolení!“
Ti, kteří přijali jeho slovo, byli pokřtěni a přidalo se k nim toho dne na tři tisíce lidí. Vytrvale poslouchali učení apoštolů, byli spolu, lámali chléb a modlili se. Všech se zmocnila bázeň, neboť skrze apoštoly se stalo mnoho zázraků a znamení. Všichni, kteří uvěřili, byli pospolu a měli všechno společné. Prodávali svůj majetek a rozdělovali všem podle toho, jak kdo potřeboval. Každého dne pobývali svorně v chrámu, po domech lámali chléb a dělili se o jídlo s radostí a s upřímným srdcem. Chválili Boha a byli všemu lidu milí. A Pán denně přidával k jejich společenství ty, které povolával ke spáse.


Znamení a divy
Mezi lidem se rukama apoštolů dálo mnoho znamení a divů. Všichni se svorně scházeli v Šalomounově sloupoví a nikdo jiný se neodvažoval k nim přidružit, ale lid je chválil a ctil. A stále přibývalo mnoho mužů i žen, kteří uvěřili Pánu. Dokonce vynášeli nemocné i na ulici a kladli je na lehátka a na nosítka, aby na některého padl aspoň Petrův stín, až půjde kolem. Také z ostatních míst v okolí Jeruzaléma  se scházelo množství lidí; přinášeli nemocné a sužované nečistými duchy a všichni byli uzdravováni.
 
Volba sedmi jáhnů (diakonů)
V té době, kdy učedníků stále přibývalo, začali si ti z nich, kteří vyrostli mezi Řeky, stěžovat na bratry z židovského prostředí, že se jejich vdovám nedává každodenně spravedlivý díl. A tak apoštolové svolali všechny učedníky a řekli: „Bohu se nebude líbit, jestliže mi přestaneme kázat Boží slovo a budeme sloužit při stolech. Bratři, vyberte si proto mezi sebou sedm mužů, o nichž se ví, že jsou plni Ducha a moudrosti a pověříme je touto službou. My pak budeme i nadále věnovat všechen svůj čas modlitbě a kázání slova.“ Celé shromáždění s tímto návrhem rádo souhlasilo, a pak zvolili Štěpána, který byl plný víry a Ducha svatého, dále Filipa, Prochora, Nikánora, Timóna, Parména a Mikuláše z Antiochie, původem pohana, který přistoupil k židovství. Přivedli je před apoštoly, ti se pomodlili a vložili na ně ruce.
Slovo Boží se šířilo a počet učedníků v Jeruzalémě velmi rostl. Také mnoho kněží přijalo víru.

 
Návrat z první misijní cesty
Potom se vraceli přes Lystru, Ikonium a Pisidskou Antiochii. Všude tam posilovali učedníky a povzbuzovali je, aby vytrvali ve víře; říkali jim: „Musíme projít mnohým utrpením, než vejdeme do Božího království.“  V každé té církvi ustanovili starší a v modlitbách a postech svěřili učedníky Pánu, v kterého uvěřili. Pak prošli Pisidií, dostali se do Pamfylie a tam kázali v městě Perge. Potom se odebrali do Attalie a odpluli do Antiochie v Syrii, odkud před časem svěřeni Boží milosti vyšli k dílu, které právě teď dokončili. Po svém návratu shromáždili církev a vypravovali, co všechno skrze ně Bůh učinil a jak i pohanům otevřel dveře víry. A zůstali tam s učedníky delší dobu.
                       
Pavel a Silas na druhé misijní cestě
Po nějaké době řekl Pavel Barnabášovi: „Navštivme opět naše bratry ve všech městech, kde jsme kázali slovo Páně, a podívejme se, jak se jim daří.“ Barnabáš chtěl s sebou vzít také Jana Marka. Pavel však nepokládal za správné vzít ho s sebou, poněvadž je opustil v Pamfylii a v práci s nimi nepokračoval. Vznikla z toho taková neshoda, že se spolu rozešli. Barnabáš vzal s sebou Marka a plavil se na Kypr, Pavel si vybral za spolupracovníka Silase, a když ho bratři poručili milosti Páně, vydal se i on na cestu. Procházel Syrií a Kilikií a všude posiloval církve.
 
Pavel v Římě
Určili mu den  a přišli k němu ve velkém počtu. Od rána do večera k nim hovořil a vydával svědectví o Božím království. Přesvědčoval je o Ježíšovi důkazy z Mojžíšova zákona i z proroků. Jedni se jimi dali přesvědčit, druzí nechtěli uvěřit. Když odcházeli, rozděleni mezi sebou, řekl jim Pavel jen toto: „Duch svatý dobře pověděl vašim předkům ústy proroka Izaiáše:
´Jdi k tomuto lidu a řekni mu:
Budete stále poslouchat, a nepochopíte,
ustavičně budete hledět, a neuvidíte.
Neboť srdce tohoto lidu otupělo,
ušima nedoslýchají a oči zavřeli,
takže očima neuvidí a ušima neuslyší,
srdcem nepochopí a neobrátí se
a já je neuzdravím.´
 
„Vězte,“ dodal Pavel, „že tato Boží spása byla poslána pohanům. A oni ji přijmou.“

 
Olga Janíčková
* * *
Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 27.10.2022  10:44
 Datum
Jméno
Téma
 27.10.  10:44 Vesuviana
 27.10.  10:34 von
 26.10.  20:19 olga janíčková
 26.10.  19:16 Jaroslava