Nedosa¾itelná image
„Já se snad u¾ narodila s taškami v ruce,“ øíkala jsem si v tom pøedvánoèním èase, kdy¾ jsem bìhala z jednoho konce Olomouce od Jiøinky, které vyplivlo koleno, na druhý konec k tetì Lídì se zablokovanými zády, pak hned za málem devadesátiletou maminkou a obèas i za sousedem Pavlem, který se právì vrátil z nemocnice a také potøeboval nìkdy s nìèím píchnout.
Kastrùlky s obìdem, vánoèní kapøi v sí»ovce, brambory na štìdroveèerní salát, bystrovanské zelí k hodobó¾ové kachnì – prostì nákupy, nákupy a nákupy.
„Kdyby mì tak vidìla Bo¾enka z Prahy,“ mìla jsem výèitky svìdomí. „Ta by se mnou nebyla spokojená.“
Bo¾enka, letitá kamarádka, uèitelka ze Strossmayerova námìstí zvaného Štrosmajerák, do mne toti¾ neustále huèí, ¾e v ¾ádném pøípadì nesmím dìlat ostudu všem básníkùm, spisovatelùm a umìlcùm na celé zemìkouli, kdy¾ u¾ mne mezi nì poèítá. Nutí mì být v ka¾dé situaci prudce elegantní, peèlivì upravená a obklopená mrakem pøíjemné vùnì, nejlépe znaèky Versace, Chanel nebo Dior. Hlavnì ¾ádné igelitky v rukou nebo nedej bo¾e, batoh na zádech. Jen pøes rameno le¾érnì zavìšená kabelka èi malé psaníèko pod loktem, to je její pøedstava. A tak se na ka¾dém kroku kradmo ohlí¾ím, jestli za mnou zrovna Bo¾enka nestojí, jestli mì nenaèapá, jak se neøídím jejími radami, a v duchu ji odprošuji, nebo» není v mých silách splnit jí její pøání.
Ne ¾e bych chodila mezi lidi jako vagabund, ale i kdy¾ pøátelé tvrdí, ¾e jídlo nejím, ale šòupu, pøece jen obèas nakupuji a také si jdu nìkdy nechat opravit boty, dát kabát do èistírny a koupit úklidové prostøedky.
Kromì toho jsem si sama jednou na vlastní kù¾i vyzkoušela, ¾e se nic nemá pøehánìt.
Ale to je docela jiná story. Zaèala pøed lety v jedenáctiposchoïovém domì kousek od vì¾e meteorologického radaru observatoøe na Libuši, souèásti Èeského hydrometeorologického ústavu, s èervenobílou kopulí na šešuli. Tam se podle mé pøebujelé fantazie míchá poèasí a pak odtud neviditelnými cestami míøí jeho pøedpovìï na televizní obrazovky. Ten dùm se stal v létì mým novým domovem.
Kdy¾ mì u¾ pøestalo bavit nekoneèné vybalování krabic, balíkù a zavazadel, sáhla jsem do kufru pro nìjaké solidní obleèení, abych si na pra¾ských ulicích trochu provìtrala hlavu.
„Nový byt, nový ¾ivot, nový kostýmek,“ napadlo mì a vylovila jsem z kufru sukni ze smetanového krep¾or¾etu a módní sáèko koupené pøed týdnem v butiku.
Zamkla jsem rozházený byt na dva západy a pøivolala výtah. Displej u dveøí vyblikával èísla poschodí, kterými výtah klesal, a pak se rozevøely dveøe.
Mu¾, který v nìm stál, na mne na dvì vteøiny zavìsil oèi, ale hned nato pohledem uhnul.
Pøed domem mi popøál pøíjemným hlasem pìkný den a zamíøil k tramvaji.
„Z jakého poschodí jel? Bydlí tady? Nebo byl u nìkoho na návštìvì?“ šlo mi hlavou. „Je na nìm nìco pøinejmenším sympatického,“ musela jsem uznat.
To mì ostatnì napadlo poka¾dé, kdy¾ jsme se obèas potkávali. V¾dy se na mne mile usmál, pozdravil a sotva jsem si øekla, ¾e teï je tu koneènì ta chvíle, kdy se mnou navá¾e hovor, sklopil pohled a odkráèel.
Po èase shromá¾dìní nájemníkù v domì odhlasovalo, ¾e náš panelák vylepšíme zásadní rekonstrukcí. Ale celá ta bohulibá akce mìla jeden háèek. Bylo nutné vyklidit sklepy a spoleèné prostory napìchované nepoøádkem, který se tam za ta léta, co dùm stojí, nahromadil.
„Ráda se zapojím i já,“ nabízela jsem svou pomoc. „Mám však volno a¾ v sobotu, tak mi nìjakou práci vyšetøete.“
Zbylo na mne vymést a umýt sklepy a celý suterén.
Kdy¾ se pøiblí¾ila sobota, zaèala jsem odpoledne prohrabávat skøíò a zoufala si: „Koktejlky, velká veèerní, halenky, suknì i znaèkové rifle, to mám, ale nìco na vyklízení šmíru a pavuèin ze sklepa, to v šatníku postrádám.“
Nakonec jsem doma pøece jen našla staré spodky, které si navlíkal mùj syn pod maskáèe na vandrech, a trièko oprané tak, ¾e mi jeho pùvodní barva unikla.
Štìstí, ¾e se na víkend v¾dy celý dùm vylidní, jak všichni odjedou na chaty a chalupy daleko za Prahu.
Pøesto jsem však ještì poèkala, a¾ padne soumrak, v pøesvìdèení, ¾e teï u¾ do suterénu opravdu nikdo nevkroèí, a koneènì jsem se tam pøemístila s kbelíkem a smetákem. Vzala jsem úklid opravdu z gruntu, a» je vidìt, ¾e umím za práci jak se patøí vzít.
Kdy¾ u¾ se ten generální úklid pøiblí¾il do finále, sklepy svítily èistotou, zato já byla upocená a špinavá a¾ za ušima. Najednou se v mínus jednièce otevøely dveøe výtahu a vyšel z nich mùj neznámý sympa»ák.
Smeták mi vypadl z ruky a stála jsem docela onìmìlá v tìch podvlíkaèkách a trièku neurèité barvy.
„Zrovna on mì musí vidìt, kdy¾ vypadám jako strašidlo!“
Nehnul brvou, ale já nepøehlédla veselé rarášky v jeho oèích.
„Marnì zvoním na kolegu Václava ze sedmièky,“ øekl a myslel tím pana Koubu ze sedmého poschodí. „Napadlo mì, jestli nezajel do sklepa, a tak jsem tady.“
Já na to ani nehlesla a tak udìlal zas èelem vzad.
Ale ne¾ mì pøešly mrákoty z toho trapasu a ne¾ jsem sbalila úklidové propriety, výtah se opìt otevøel a znovu z nìj vystoupil onen sympatický mu¾.
V ruce dr¾el ¾lutou gladiolu, kterou asi narychlo koupil v sámošce za rohem.
„Pøijmìte ho jako omluvu za to leknutí,“ usmál se na mne.
Kdy¾ jsem neprotestovala, zhluboka si oddychl a dopovìdìl: „Pøipojuji k nìmu i pozvání na veèeøi.“
Uvidìl mùj údiv, a tak pøidal vysvìtlení: „Já si nikdy netroufl oslovit vás, kdy¾ jste v¾dycky vypadala jako z módního èasopisu. A¾ teï jsem se osmìlil a doufám, ¾e mé pozvání neodmítnete.“
Bo¾enka se však z téhle pøíhody nepouèila. „Elegance za ka¾dou cenu, dej si øíct,“ stojí si stále na svém „Musí to být tvoje image a basta.“
Jen¾e pøedstavy jsou pøedstavy a ¾ivot je ¾ivot.
A» se jí to líbí nebo ne, ten pøedvánoèní èas mi tašky nevypadly z ruky. U¾ to pro mne bylo tak pøirozené, jako ¾e dýchám.
Vánoce se propadly do nenávratna a já se zase v deštivém lednu vrátila do Prahy.
Sotva jsem odemkla byt a odlo¾ila kufr do pøedsínì, hned jsem se zas otoèila na patì.
„Je to tu u mne jako u snìdeného krámu,“ došlo mi, a øekla jsem si, ¾e se koneènì postarám i o svoji malièkost.
Výtah dlouho nejel, ale kdy¾ se koneènì otevøel, vyhrnul se z nìj soused Karel s dvìma obrovskými taškami napìchovanými velkým nákupem.
„Tak zase doma?“ vítal mì a polo¾il tašky na zem. „Jak ses mìla? Povídej pøece. Co maminka, co je nového v Olomouci?“
Ne¾ jsem staèila odpovìdìt, v bytì proti výtahu, kde Karel bydlí, zazvonil telefon.
„Èekám dùle¾itý hovor,“ omluvil se, rychle odemkl, aby ho nepropásl a klap – dveøe se za ním zavøely.
„Však bude dost èasu popovídat si,“ shýbla jsem se pro tašky, sjela výtahem do pøízemí, vyšla z domu a zamíøila na zastávku pra¾ské hromadné dopravy.
„Tašky zatrápený,“ bylo mi málem do pláèe. „Já se jich snad nikdy nezbavím.“ A pak jsem obrátila oèi k obloze, na které visely tì¾ké mraky. „To by mi tak ještì scházelo, kdyby zaèalo pršet. Nemám tøetí ruku, abych v ní dr¾ela deštník.“
Autobus se koneènì dohrkal k zastávce. U¾ u¾ jsem chtìla nastoupit, kdy¾ se mi najednou rozsvítilo.
„To snad není pravda. V¾dy» to jsou tašky souseda!“
Vlekla jsem Karlùv nákup stejnou cestou zase domù a øíkala si, ¾e je èas, abych trochu zvolnila.
„Zlodìji mizerný!“ høímal na chodbì Karel. „Sotva dvì minuty a tisícovka v èudu. Za chvíli èlovìku snad štípnou i ¾idli pod zadkem.“
Kdy¾ mì uvidìl se svým ztraceným nákupem, jen nevìøícnì zavrtìl hlavou. „To ses s tìmi taškami pronesla, co?“ pøevzal je z mých rukou a øekl: „Je dobøe, ¾e u¾ ses vrátila. Bez tebe tu vlastnì byla dìsná nuda.“
Jaroslava Pechová
* * *
Kolá¾e © Marie Zieglerová
Zobrazit všechny èlánky autorky