Pro zájemce o turistiku a aktivní odpoèinek jsme tady opìt s tipy Ústeckého kraje
Poslednì jsme minuli vrchol Plešivce a sestoupili do Rybništì. Obec vznikla v roce 1715. Existoval zde textilní prùmysl, pozdìji i sklárna, která vyhoøela za 2. svìtové války. Obcí probíhá evropské rozvodí a úmoøí - v osadì „Na sedle“, zalo¾ené v roce 1833. Stojí zde nìkolik domù, z jejich¾ støech odtéká jedním smìrem voda do Baltického moøe a druhým do Severního. Turisty láká malebné prostøedí a mo¾nost krásných pìších a cyklistických výletù.
Obec Staré Køeèany se nalézá na západním úpatí Lu¾ických hor. K obci patøí osady - Nové Køeèany, Brtníky, Panský, Valdek a Kopec. Obcí vedla solná stezka -obchodní trasa od Baltu na jih pøi obchodu se solí. Obec byla zpustošena švédy v r. 1663. Nová obec vznikla roku 1886. Pùvodnì se ¾ivili obyvatelé domáckou výrobou u¾itkových a okrasných pøedmìtù ze døeva a lýka. V obci je nìkolik chalup ze 17. a 18. století, stavìné jako domy hrázdìné s bednìním, dnes jsou chránìné památkovým úøadem. Dominantou obce je kostel Jana Nepomuckého z roku 1736. Raritou kostela je tzv. chlebová klenba, tou se pyšní jen ètyøi kostely v republice. Toto území je hojnì navštìvováno turisty - je to napø. malý a velký Pruský tábor, Brtnický hrádek, Ledopády, ledová jeskynì. Z ní jsou zábìry v galerii.V této oblasti jsou nádherné pískovcové útvary podél povodí potokù. Pøièinìním rumburských turistù byly opraveny a rekonstruovány prameny Mandavy. Je tam zhotoveno posezení a ohništì.Tato èást našeho okresu opravdu stojí za zhlédnutí.
Obec Brtníky je souèástí Starých Køeèan. Jak dokládají nejnovìjší archeologické nálezy pochází z mladší doby kamenné - neolitu. V roce 1243 zde byl postaven døevìný kostel. V období støedovìku bylo postaveno nìkolik strá¾ních hradù. Osádky støe¾ily bezpeènost obchodních stezek, pozdìji skláøských pecí. Další zpùsob ob¾ivy dokládají pozùstatky smoláren a milíøù na pálení døevìného uhlí. Z roku 1579 pochází zmínka o škole. Tolik z dávné historie. V roce 1945 došlo k úplné výmìnì obyvatel, pùvodní nìmecké bylo odsunuto a nahrazeno nesourodým obyvatelstvem z rùzných oblastí Èeskoslovenska. Poèet obyvatel klesl na 261. Dnes jsou Brtníky výchozím bodem pro návštìvníky Národního parku a obec se navrací mezi vyhledávaná letoviska.
Doubice - obec se skládá ze dvou èástí navzájem propojených. V roce 1459 zde byla postavena skláøská hu». Dnes obec slou¾í pøedevším rekreaèním úèelùm, ale je zde bohatý kulturní ¾ivot, koncerty pøedních umìlcù v místním kostele. Navíc je zde postaven hotel Heft, který poskytuje rekreantùm široké kulturní i sportovní zázemí.
Horní Podlu¾í - obec vznikla v roce 1440 a byla souèástí osídlování toku Lu¾nièky. V té dobì byl postaven malý døevìný kostelík na místì, kde stojí dnešní kostel. Byly pøipojeny osady Svìtlík, Ladeèka a ®ofín v roce 1885. Obyvatelé se ¾ivili pøedevším zemìdìlstvím, zpracováním lnu, pozdìji bavlny. Rozmach textilní výroby byl zaznamenán v 2. polovinì 19. století. Mnoho domù v obci bylo zachránìno tím, ¾e byly zakoupeny k rekreaèním úèelùm a rekonstruovány.
Obec Dolní Podlu¾í se vyvíjí od 13. století spojováním majetkù Tolštejnského panství podél potoka Lu¾nièky. Ob¾ivou obyvatel bylo zemìdìlství, pozdìji tkalcovství, skláøství a tì¾ba rud. Poloha obce na svazích Lu¾ických hor a hranièní pøechod pro pìší a cyklisty do Waltersdorfu ji pøedurèují jako východisko turistických.