Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Matěj,
zítra Liliana.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Podzimní čas
 
Zdálo by se, že se v Botanické zahradě hl. města Prahy nic neděje. Přitom je zde tolik zajímavých rostlin - mnohé z nich třeba v letošním roce poprvé plodí, jiné zase velmi škodí (a nejen letos)...
 
Podzimní čas plný chutí, barev, nástrah a překvapení. To dnes můžeme najít při procházce trojskou botanickou zahradou:
 
1. AKÉBIE PĚTIČETNÁ (Akebia quinata) -  Rychle rostoucí ovíjivá liána domovem v Číně, Korei a Japonsku. Dosahuje výšky 5 až 10 metrů. Tmavě zelené listy jsou pětičetné na dlouhých řapících. V mírných zimách zůstávají na rostlině. V květnu kvete fialově hnědými  květy v hroznech, skrytých pod listy. Voní po akátech.
I když plodí velmi vzácně, v Botanické zahradě hl. města Prahy – v části japonská zahrada se jí to letos podařilo!  UNIKÁTNÍM plodem, který je jedlý, je asi 10 cm dlouhá dužnatá tobolka, modro fialové barvy podobná okurce.
 
 
2. ŠKUMPA JEDOVATÁ (Rhus toxicodendron L.) – Váš obdiv rostlina ztratí hned, jakmile se dozvíte, že jde o velmi nebezpečný keř z čeledi ledvinovníkovitých – dokonce o NEJJEDOVATĚJŠÍ exponát venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy.
Je to „zlatý hřeb“ rostlin v toxikologických učebnicích – při pouhém dotyku během vegetačního období způsobuje puchýře. Prvními příznaky otravy  jsou: zčervenání pokožky, otoky, puchýře, svědění až silné bolesti, které jsou v přirovnávány k účinkům yperitu či napalmu. I po vyhojení zanechává jizvy.
I když jde o pěknou potvoru, její podzimní barevnost rozhodně lahodí oku.
 
3. SEKVOJOVEC OBROVSKÝ (Sequoiadendron giganteum)V současnosti se tyto horští velikáni vyskytují jen v západní části Severní Ameriky, zejména ve střední Kalifornii nebo v pohoří Sierra Nevada.
Sekvojovci obrovskému patří prvenství jako nejmohutnější rostlině naší planety - primát náleží exempláři s názvem Generál Sherman (je vysoký 92 m,  má v průměru 12 m, váží asi 1.200 tun a jeho borka je tlustá až 78 cm ).  
Dva sekvojovce, ovšem s primátem pouze v rámci trojské botanické zahrady, nalezneme i na venkovní expozici: Měří UŽ více než 12 metrů a letos POPRVÉ PLODÍ!  Šišky sekvojovce obrovského obsahují až 200 drobných semen, která klíčí až druhým rokem.
 
4. METASEKVOJE ČÍNSKÁ (Metasequoia glyptostroboides) - Je opadavý jehličnan z čeledi tisovcovitých. V třetihorách bohatě rozšířen po celé Euroasii. V ledových dobách rod téměř vyhynul a zůstal zachován pouze na malém území střední Číny. Zde byl objeven jako žijící fosílie až v roce 1941. První semena byla do Evropy zaslána v roce 1949. Z této zásilky pocházející exemplář roste v Průhonickém parku (šiška na dlani).
Šištice jsou skoro kulovité, asi 1,5 cm v průměru, zelené, na dlouhých stopkách. A právě teď je vůbec POPRVÉ najdeme i na (a pod) stromě v trojské zahradě.
 
5. DURMAN METELOVÝ (Datura metel) - Od dávných dob jej indiáni žijící v Mexiku a v USA řadí mezi posvátné rostliny. Psychotropní účinky durmanu jsou ale tak silné, že jej lidé všech koutů světa považovali za rostlinu bohů.
Durman metelový má tobolky s okrouhlými semeny, které často lákají děti. Otrava se projevuje rozšířením zorniček, poruchami vidění, pocity sucha v ústech, zarudlým obličejem, zrychlením tepu. Současně je člověk podrážděný, až agresivní, trpí halucinacemi, při silné dávce upadá do bezvědomí a umírá. Je nutná okamžitá lékařská pomoc.
 
Všechny výše uvedené exponáty jsou k vidění  při procházce venkovní expozicí areálu Jih. No zkuste odolat a nepřijít!
 
Akce v Botanické zahradě  teď a v nejbližších dnech: 
do 31.10. (denně 9-17): Dýně – aranžmá z dýní. Více než 500 kulatých příšer na venkovní expozici (areál Jih).
16.10.2007 - 4.11. (denně 9-17h): Zajímavé dřeviny kolem nás. Fotografická výstava Petra Horáčka ve výstavním sále.
18.10. v 16h: Seznamte se s botanickou zahradou: Jehličnany. Sraz u pokladny venkovní expozice. Provází Ing. Eduard Chvosta, kurátor sbírky.
27.10. (13 – 16h): Pracovní dílny pro děti – výroba dýňových zvířátek. Tentokrát dýně pod rukama dětí...
31.10. (15 – 20h): Halloween. Příšery všech ras, věků a pohlaví na venkovní expozici
 
Marcela Uhlíková, BZ Praha


Komentáře
Poslední komentář: 12.10.2007  11:53
 Datum
Jméno
Téma
 12.10.  11:53 VlastaV
 11.10.  10:23 Alma
 11.10.  09:56 Bobo :-)))
 11.10.  09:03 Jan