Do rakouského Dornbirnu poblíž Bodamského jezera odjíždí téměř 800členná výprava sportovců České republiky složená z cvičenců České asociace Sport pro všechny (ČASPV), České obce sokolské (ČOS), České gymnastické federace (ČGF) a Českého svazu univerzitního sportu. Budou tam reprezentovat naši republiku na 13. světové gymnaestrádě. Ta začne v neděli 8. července zahajovacím ceremoniálem a skončí v sobotu 14. července. Kromě vystoupení na stadionech a v halách v Dorbirnu i okolních městečkách je připraven i vzájemný kulturní a sportovní program národních reprezentací a hostitelských vesnic, při nich si účastníci zahrají , zatančí a zazpívají.
Světová gymnaestráda je největším svátkem gymnastických aktivit a pořádá se pod hlavičkou FIG (Světová gymnastická federace) každé 4 roky. Na letošní WG je přihlášeno přes 22 000 cvičenců ze všech pěti kontinentů.
Naše výpravy se po převratu účastnily již gymnaestrády v Amsterodamu (1991), v Berlíně (1995) v Göteborgu (1999) a v Lisabonu (2003). Pokaždé tam bývá okolo 20 000 účastníků z celého světa, kteří předvádějí svá vystoupení ostatním cvičencům i divákům. Dá se říci, že je to vlastně přehlídka pódiových a hromadných skladeb cvičenců amatérů.
ČASPV reprezentuje 457 cvičenců, kteří se předvedou v hromadné skladbě s názvem POHODA (Czech Relax) a 40členný pódiový blok, který se divákům představí v 15minutovém komponovaném programu s názvem ŽIVOT - Life.
ČOS vysílá hromadnou skladbu CHLAPÁCI II – Proper Felows a dva pódiové bloky (NA POUTI - On a wake a VÝLET S AEROBIKEM - Trip with aerobic, celkem 286 cvičenců.
Třiatřicet vysokoškoláků vystoupí ve skladbě s názvem VIVAT ACADEMIA.
Do programu Gala FIG byla vybrána šestičlenná taneční skupina Kolb dance (Rocknroll). Česká republika má své zastoupení i na odborných workshopech (Education forum), kde přednáší zástupci vysokých tělovýchovných škol (FTVS UK, FTK UP).
Je třeba dodat, že na rozdíl od tzv. vrcholových sportovců, kteří provozují sport pro peníze, a jsou tedy artisty či akrobaty, účastníci gymnaestrády jsou amatéři, kteří investují do svého koníčka nejen volný čas, ale i vlastní peníze. Nácvik skladeb trval několik měsíců a cestu, oblečení i náklady pobytu v ne právě levném Rakousku si hradí z vlastních prostředků. Popravdě je nutno přiznat, že jim přispívá i mateřská tělovýchovná organizaci a občas i nějaký ten sponzor, ale hlavní tíha nákladů spočívá na každém z nich.
Od českých reprezentantů se očekává, že ukáží celému světu, že tradiční hromadná cvičení se nadále těší přízni mnoha občanů a že naši cvičenci zvládají i moderní prvky tohoto opomíjeného sportovního odvětví.