Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Radmila,
zítra Diana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Støíbrný chodník v Odrách
 
Tip na výlet
 
Pøi našich výpravách za hledáním keší jsme pøi návštìvì Oder prošli i nauènou stezkou „Støíbrný chodník“, kterou mù¾eme všem turistùm doporuèit. Název nauèné stezky Støíbrný chod
ník inspirovala historická tì¾ba støíbrné rudy, galenitu, na úboèí Pohoøského kopce. Nauènou stezku zøídili ochránci pøírody z Oder. 
 

Seznamuje návštìvníky s historií tì¾by støíbronosných rud, vlastivìdou a pøírodními pomìry v místì vyústìní Oderské kotliny do Moravské brány.
 
 
Kdy¾ vystoupíte z vlaku na nádra¾í v Odrách, vydáte se po modré znaèce, která vás dovede k první informaèní tabuli, která vás seznámí se základními informacemi o této nauèné stezce. Trasa mírnì stoupá k lesu, k výletnímu areálu „U Spurného“, kde se v létì konají taneèní zábavy. Druhá informaèní tabule je vìnovaná nejstaršímu osídlení Oderské kotliny. Odtud trasa stoupá do kopce k lesu do tzv. Medvìdí rokle. Po levé stranì minete „Pivovarskou chatu“, která patøí k nejstarším podnikovým rekreaèním objektùm na Odersku. Tøetí zastavení pøedstavuje zdejšího loupe¾níka Šimáka. Za tímto zastavením trasa mírnì stoupá ke køi¾ovatce lesních cest. Ètvrtá informaèní tabule vás obeznámí s místními lesy a ¾ivoèichy, kteøí zde ¾ijí.  Pátá informaèní tabule vás seznámí s geomorfologickým celkem, Moravskou bránou a  šestá s historií obce Pohoø. U kostela sv. Prokopa je  další zastavení vìnované historii kostela a duchovní správy v obci, u osmé informaèní tabule se dozvíte nìco víc  o pùvodních  vesnických stavbách.
 
Nejvyšší bod celé trasy je u døevìné rozhledny Pohoø, postavené v duchu strá¾ní vì¾e, kterou má ve svém znaku mìsto Odry. Rozhledna je umístìna na vrcholku Olšová. Souèástí rozhledny je i zastøešené posezení pro turisty, kde si mù¾ete odpoèinout. Pøi cestì zpìt u deváté informaèní tabule se nachází informaèní tabule, která vás seznámí se zdejší geologií a tì¾bou rud v minulosti u jedenácté pak o zdejší øece Odøe. Dvanáctá informaèní tabule vás seznámí s historickým oderským vodním náhonem a ètrnáctá informaèní tabule s informacemi o zdejší vegetaci.  Patnáctá informaèní tabule je taky závìrem této série a obeznámí vás s bývalou zdejší skládkou odpadù.


Pak u¾ dál modrá znaèka nevede a budete muset jí po silnici zpìt na nádra¾í. Aby cesta nebyla nudná, doporuèujeme se zastavit ve veøejnì pøístupném parku vedle hlavní budovy firmy MATEICIUC a.s. pøes most bývalého mlýnského náhonu. Park není od ostatního areálu továrny oddìlen ¾ádným plotem. Sna¾te se tuto dùvìru firmy ve veøejnost nepodrá¾et. Park se urèitì bude líbit, je docela bohatì vybaven døevìnými auty, vozy, vagóny, domeèky.  Ještì pøed cestou domù se mù¾ete zastavit a obèerstvit se v restauraci U Zdeòkù.

 

Ještì razítko u rozhledny...


Kdy¾ dojdete a¾ k ¾eleznièní stanici a budete mít èas, urèitì si prohlédnìte krásný døevoøez. Je zajímavé,  jak vznikl, a co pøedstavuje. V roce 2009 bylo nutno øešit špatný zdravotní stav dvou stromù rostoucích pøed ¾eleznièním nádra¾ím.Bylo zjištìno, ¾e jasan je napaden døevokaznou houbou, zpùsobující silné prosychání koruny a lípa je napadena jmelím bílým. Ponìvad¾ by ani nákladné odborné ošetøení nevedlo ke zlepšení stavu a k zajištìní bezpeènosti obou stromù, bylo Odborem ¾ivotního prostøedí Mìstského úøadu Odry, povoleno skácení jasanu a lípy s podmínkou jejich nahrazení dvìma novými javory. Zástupkynì Èeských drah na tomto jednání navrhla mìstu Odry, aby torzo lípy vyu¾ilo k døevoøezbì propagující Odersko. Døevoøez se sna¾í pøiblí¾it nejzajímavìjší památky horního Poodøí kolem øeky Odry od jejího pramene po Moravskou bránu.


Povrchovým døevoøezem tak pan Kuèerka postupnì ztvárnil následující motivy :  Slezskou orlici, Znak mìsta Oder- ®eleznièní motivy - Pramen øeky Odry- Hospoda „U pramene“ v Kozlovì - Vìtrný mlýn v mìstì Libavá- Kostel ve Staré Vodì- Královská studánka ve Staré Vodì- Skála P. Marie u Spálova- Vrásový soubor u Klokoèùvku- Švédská skála ve Spálovì- Døevìná zvonièka v Jakubèovicích- Vodní mlýn v Louèkách. - Památný strom v Louèkách - Ocelový most a kaplièka v Louèkách- Kostel sv.Bartolomìje v Odrách- Kostelní zvon- Kašna na námìstí v Odrách- Katovna v Odrách- Polokruhová bašta v Odrách- Historická tì¾ba galenitu- Památník J. G. Mendela v Hynèicích. Je to obdivuhodný pøístup ke krajinì a skuteènì velmi vhodné vyu¾ití starých a nefunkèních stromù k zastavení a pouèení. 
 
Délka trasy: celkem asi 14 km.
 
Cesta zpìt od poslední informaèní tabule je na fotce.

 
 
Výškový profil:

 
 
Text a foto: Daniela Prošková
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 14.07.2016  08:21
 Datum
Jméno
Téma
 14.07.  08:21 ferbl
 13.07.  16:05 Von
 13.07.  11:32 Vesuvjana díky