Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Tadeá?,
zítra ©tìpánka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Malý klaun ze Zoo Ostrava

Malý klaun ze Zoo Ostrava bodoval v Bílém slonovi. Bílý slon je soutì¾, která oceòuje mimoøádné chovatelské úspìchy a vybudování zajímavých expozic v èeských a slovenských zoologických zahradách. Soutì¾ probíhá od roku 1994 pod záštitou sdru¾ení Èeská ZOO. Do 26. roèníku soutì¾e se pøihlásilo 14 zoo sdru¾ených v Unii èeských a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) se 44 významnými odchovy a pìti stavbami. Zoo Ostrava letos ¾ádnou sošku nezískala. Tøetí místo v kategorii "Ostatní" získal odchov moøské rybky klauna èernotìlého.
 

Úspìšný odchov moøských ¾ivoèichù je a¾ na výjimky obtí¾ný a nutnì vy¾aduje soustavnou chovatelskou práci a vytvoøení speciálních podmínek.
 
"Proto se o nìj pokoušíme v zázemí, pøesto¾e i v moøských expozicích v pavilonech Tanganika nebo Papua je mo¾né pozorovat rozmno¾ování nìkterého z obyvatel akvárií - dìlení korálù, páøení ¾ralùèkù, parmovce nosící jikry v tlamce, ale také klauny peèující s velkou vervou o snùšku," vysvìtluje Markéta Rejlková, chovatelka-akvaristka. V roce 2019 se v zoo poprvé podaøilo úspìšnì odchovat klauna èernotìlého (Amphiprion melanopus) pøíbuzného známìjšího klauna oèkatého (Amphiprion ocellaris), kterého proslavil film "Hledá se Nemo".
 

"Odchov vìtšiny moøských ryb mù¾eme rozdìlit na šest fází, z nich¾ ka¾dá sama o sobì pøedstavuje pro chovatele výzvu: 1. sestavení páru, 2. stimulace k výtìru, 3. zdárný vývoj jiker a vylíhnutí larev, 4. raný vývoj larev, 5. metamorfóza a období krátce po ní, 6. pøevedení juvenilních ryb na vìtší a vydatnìjší potravu, ideálnì mra¾enou èi umìlou. Odchov klaunù usnadòuje fakt, ¾e o první tøi kroky se pøi vhodných podmínkách postarají ryby velmi ochotnì "samy" - pravidelnì se vytírají a jsou velmi starostlivými rodièi. Larvy jsou navíc relativnì velké, proto jsou klauni rùzných druhù ideálním objektem na sbírání zkušeností s celým procesem odchovu moøských ryb," popisuje Markéta Rejlková.
 
Èerstvì vylíhnuté larvy klaunù mìøí 3 mm a pøijímají výluènì ¾ivou potravu pøimìøené velikosti, tj. ¾ivý zooplankton. Metamorfóza nastává ve vìku cca 14 dní. Metamorfované rybky u¾ mají stejný tvar tìla jako dospìlí klauni a zaèíná se jim postupnì objevovat typická kresba. Mìøí zhruba 8 mm a je nutné jim zajistit vhodnou potravu a pøevést je na vìtší a vydatnìjší stravu, co¾ je nejdùle¾itìjším pøedpokladem úspìšného odchovu.
 
Z první snùšky po všech peripetiích pøe¾ila jedna rybka. Ve stáøí pùl roku jí chovatelé nabídli sasanku, kterou malý klaun bìhem dvou dnù spokojenì obsadil a stala se z nìj velmi ¾ravá a aktivní rybka. Do konce roku 2019 se podaøilo odchovat ještì jednoho klauna èernotìlého. Ocenìní v soutì¾i si proto velmi vá¾íme a doufáme, ¾e v budoucnu se nám díky získaným zkušenostem podaøí odchovat více mláïat.
 
Do letošního 26. roèníku Bílého slona pøihlásila Zoo Ostrava odchovy do všech tøech soutì¾ních kategorií:
 
A - savci
- daman pralesní (Dendrohyrax dorsalis)
- lemur mongoz (Eulemur mongoz)

B - ptáci
- polák východní (Aythya baeri)
- orel moøský (Haliaeetus albicilla)
 
C - ostatní
- ¾elva Hamiltonova (Geoclemys hamiltonii)
- motýlkovec africký (Pantodon buchholzi)
- klaun èernotìlý (Amphiprion melanopus)
- kreveta (Lysmata boggessi)
 
"Konkurence" v soutì¾i je opravdu velká, ale jejím cílem je hlavnì prezentovat chovatelské úspìchy v zoologických zahradách v Èeské republice a na Slovensku. "V ka¾dém roèníku, a letošní roèník není výjimkou, se v pøihlášených odchovech naleznou rarity, které jsou svým zpùsobem jedineèné. Chovatelé v èeských a slovenských zoologických zahradách se dávno zaøadili mezi svìtovou špièku a ka¾dý nominovaný odchov by si zaslou¾il bezesporu Bílého slona," øíká Jaroslav Svoboda, pøedseda sdru¾ení Èeská ZOO.
 
Vyhlášení výsledkù a pøedání cen mìlo také letos probíhat v prostorách Kapucínského kláštera ve Fulneku. S ohledem na souèasnou situaci se akce nekonala a ceny budou pøedány pøímo ve vítìzných zoologických zahradách.
 
Foto:Markéta Rejlková
 
Šárka Nováková, Zoo Ostrava


Komentáøe
Poslední komentáø: 22.04.2020  12:35
 Datum
Jméno
Téma
 22.04.  12:35 Karla I.