Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek ©tìpánka,
zítra Felix.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mládí, budi¾ pozdraveno

To nejcennìjší, co jsem si odnesl z rodné zemì, kdy¾ jsem z ní pøed skoro sedmdesáti lety utíkal, byly verše èeských básníkù. Ponìvad¾ jsem si je odnášel jen ve své hlavì, nelaskavý èas jich hodnì poztrácel. Ale ještì mi v pamìti zachoval hrst veršù a citátù Fráni Šrámka, básníka mládí, básníka milostných setkání, básníka toho, co je v nás zvláš» pìkného. Jako: "V nejtišší cestièce v lukách poèkám si na tebe - bude Ti dobøe v mých rukách - pøijdeš do nebe…" Mìl jsem èest zahrát si amatérsky (ale se skvìlým souborem) v jeho høe "Léto", která konèí slovy: "Léto, budi¾ pozdraveno..." Ta tøi slova mi létala hlavou, kdy¾ jsem 24. bøezna na televizi sledoval pochod hlavnì mladých Amerièanù (ale mladí lidé pochodovali i v desítkách jiných míst po celém svìtì) jenom výzvu doslovu "Léta" jsem trochu pozmìnil na: "Mládí, budi¾ pozdraveno."

Mládí, které pozdravuji, je mládí chlapcù a dìvèat, kteøí a které 24. bøezna 2018 svým pochodem dali svìtu - ale hlavnì "National Rifle Association (NRA)" a americkým politickým stranám na vìdomí, ¾e nehodlají neèinnì pøihlí¾et k vra¾dìní svých spolu¾ákù a spolu¾aèek lidmi, kteøí by nikdy nemìli mít pøístup k zbraním, èasto vojenského kalibru. Pochod byl inspirován zavra¾dìním 17 studentù a vychovatelù na Marjory Stoneman Douglas School v Parkdale, Florida. Ti, kteøí vra¾dìní pøe¾ili, se zavázali, ¾e nepøipustí, aby se nìco podobného opakovalo, ¾e politici, kteøí svým vyhýbavým postojem a nìkdy obranou ARA nesou spoluzodpovìdnost za smrt jejich kamarádù a kamarádek, to pocítí v pøíštích volbách v listopadu.

Nìkolik pochodujících udìlalo krátké projevy. V tìch projevech byl ještì cítit smutek nad ztrátou kamarádù, ale také odhodlání dovést bitvu sotva zaèatou k vítìznému konci.

Zcela se shoduji s jedním z komentátorù, ¾e zatímco mnozí èlenové kongresu i senátu mluví jako dìti, projevy studentù byly obsahem i formou vysoké úrovnì. Moudøe nebyli pøedstavitelé politických stran k mikrofonu pozváni.

Díval jsem se na pochodující studenty vìtšinu dne a vzpomínal na dva pochody, jich¾ jsem se úèastnil v Èeskoslovensku: pochod na Pra¾ský hrad krátce pøedtím, ne¾ prezident Beneš pøijal komunistické ultimatum, a druhý o nìkolik mìsícù pozdìji, kdy¾ jsme po svém vystoupení na sokolském sletì odcházeli z cvièištì, a kdy¾ jsme se blí¾ili k tribunì, na které u¾ sedìla komunistická vláda, jsme všichni bez povelu odvrátili hlavu od tribuny.

V obou pøípadech jsme vìdìli, ¾e bojujeme válku cti, ¾e unavená Evropa a Amerika kvùli komunistickému puèi v Èeskoslovensku nevypoví válku Sovìtskému svazu, jeho¾ nynìjší prezident Putin rozdmýchává ohníèky po celém svìtì, ale proti jeho¾ Rusku prezident Trump dosud nevyhlásil sankce, odhlasované americkým senátem pøed nìkolika týdny.

Všecko, co chtìjí dnešní ameriètí aktivisté, je mít, co má prakticky ka¾dý civilizovaný stát na svìtì: být osvobozeni od strachu z násilí umo¾nìného zákony dovolujícími koupi zbraní i lidem,v jejich¾ rukou se stávají vra¾ednou zbraní. A USA jsou dosud svobodnou zemí, kde si obèané mohou zvolit svoji vládu, i kdy¾ v posledních prezidentských volbách nebyl prezident Trump zvolen volièi (kandidátka Clintonová obdr¾ela o tøi miliony hlasù víc ne¾ Donald Trump, který se stal prezidentem díky volebnímu systému, dovolujícímu nìkterým americkým státùm pøipsat všecky hlasy kandidátù,kteøí v tìchto státech nedostali nejvìtší poèet hlasù, kandidátovi, který se umístil na prvním místì.)

 

NRA samozøejmì zná fakta, ale popírá, ¾e by prodej zbraní mìl se smrtí desítek, a dnes u¾ stovek studentù, nìco spoleèného. Za to mù¾e mentální choroba. Kdy¾ jim øeknete, ¾e jiné zemì mají stejné problémy. Kdy¾ jim øeknete, ¾e Austrálie a Izrael mìly podobné zákony o prodeji zbraní, jaké mají dnes Spojené státy, a kdy¾ je zmìnily, poèet zastøelených obèanù šel rapidnì dolù, navrhnou tøeba vyzbrojit nìkteré uèitele (co¾ zvýší prodej zbraní). A mimochodem, o sobotním pochodu studentù napsaly kdo, ¾e to byl "karneval". Bylo tìch 17 mrtvých v Marjory Stoneman Douglas School èástí karnevalu?

Tìm, které jsem na televizi vidìl pochodovat, bych chtìl øíci, ¾e jednou, a¾ budou staøí, unavení a obolení, vzpomínka na jejich pochod v nich vyvolá dobrý pocit, ¾e ve vìèném sporu mezi dobrem a zlem stáli na stranì dobra.

Foto Wikipedie https://de.wikipedia.org/wiki/Schulmassaker_von_Parkland

 
Josef Èermák
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 01.04.2018  21:27
 Datum
Jméno
Téma
 01.04.  21:27 Josef Èermák
 31.03.  02:36 Ivan
 30.03.  22:08 Mara
 30.03.  11:54 Václav
 30.03.  10:38 Von
 30.03.  09:38 oga janíèková