Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Felix,
zítra Památka zesnulých.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

... a ještì jednou krokodýl
 
Kdy¾ jsem naposledy napsal èlánek o chovu krokodýlù pro jejich kù¾i a nejen kù¾i, ale i maso, výteèný to vývozní artikl do zemí, kde je toto pova¾ováno za pochoutku, snesla se na moji hlavu výtka, ¾e takovéto nelidské vyu¾ívání ubohých krokodýlù obdivuji a ¾e mu dokonce fandím. Odbyl jsem tehdy toto obvinìní mávnutím ruky, mùj èlánek mìl být pouze pokusem o reportá¾ z krokodýlí farmy a ne filozofická úvaha o správnosti, èi nesprávnosti prùmyslového vyu¾ívání tìchto roztomilých potvùrek. Trvalo mi nìjakou dobu (jak u¾ to v pokroèilém vìku bývá) ne¾ jsem se zaèal obírat otázkou, jaký mám na toto téma ve skuteènosti názor a zde je výsledek.
 
Tuším, ¾e to bylo právì pøed ètyøiceti lety, v roce 1972, kdy byl v Austrálii vydán zákaz lovu krokodýlù, tedy jejich hájení, aby se zabránilo jejich vyhynutí, zejména na severu Austrálie, kde se vyskytují. Pøed tímto datem krokodýlù pøekotnì ubývalo, zásluhou profesionálních lovcù, kteøí je støíleli právì pro cenìnou kù¾i, pøemìòovanou v drahé kabelky a boty a podobné luxusní zbo¾í. Za uplynulých ètyøicet let se však krokodýlí populace do znaèné míry zotavila z pøedcházející pohromy a nastala otázka, jak øešit problém se vzrùstajícím poètem krokodýlù na severu Austrálie. Ozvaly se hlasy pro zrušení hájení krokodýlù a dokonce pro mo¾nosti odstøelu krokodýlù „sportovci“, ochotnými zaplatit znaènou èásku za pochybné potìšení vypálit smrtící kulku. Toto se však nezdálo právì tím nejvhodnìjším øešením a nastala otázka, jak vzrùst krokodýlí populace øešit.

 
 
Nyní snad nìco málo o tìchto, t.zv. „Slanovodních krokodýlech“. I jejich oznaèení není zdaleka pøesné, nebo» ne¾ijí pouze ve slané moøské vodì (kde byli spatøeni mnoho kilometrù od pobøe¾í), ale pronikají do øek, mnohdy stovky kilometrù od moøe. Samièky tìchto krokodýlù dorùstají do velikosti ètyø metrù, zatímco páni krokouši dosahují délky pìti a¾ šesti metrù, jeden zdroj uvádí dokonce metrù sedm, co¾ se mi zdá ponìkud pøemrštìné. Váha takového krokodýlího pantáty mù¾e potom dosáhnout tisíc kilogramù. Dosáhnout takového rozmìru a váhy není však v ¾ádném pøípadì snadné a neproblematické. Statistiky uvádìjí, ¾e pouze jedno procento vajíèek a mláïat z nich vylíhlých, které peèlivá krokodýlí matka naklade, má nadìji na pøe¾ití.

Vajíèka se mnohdy stanou vítanou zmìnou jídelníèku nìkterých ptákù, krys, psù dingo a ani obrovská guana tímto soustem nepohrdne. Pokud se malý krokodýlek š»astnì z vajíèka vyklube, nemá zdaleka vyhráno. Na souši ho ohro¾ují nìkteøí ptáci, ve vodì potom nìkteré ryby a i starší pøíbuzní. Jak známo, statistika je pøesný souèet nepøesných èísel, ale i kdyby ta nadìje na pøe¾ití byla dvouprocentní, nezdá se to být problémem. Statistika však dále uvádí, ¾e samièka naklade v prùmìru ètyøicet a¾ padesát vajíèek najednou a bìhem ¾ivota vyprodukuje vajíèek zhruba dva tisíce a to není právì zanedbatelný poèet. Jak si vysvìtlit toto pøemno¾ení, jak pøed zákazem lovu krokodýlù, tak i po nìm.
 
Pøíchod bìlochù na tento kontinent znamenal katastrofu pro mnoho druhù ¾ivoèichù, ¾ijících v Austrálii, pro nìkteré z nich však nastala zmìna k lepšímu. Bohaté pastviny, vzniklé po vykácení pùvodní buše, vítaný to zdroj pro klokany všech druhù a velikostí, kteøí se velice rozmno¾ili. A pro krokodýly? Tìm nastaly opravdu zlaté èasy. Jejich pùvodní jídelníèek, sestávající z klokanù, sem tam domorodého psa dingo a nìkdy, zøídka kdy, neopatrného aborigionála, byl velice jednotvárný. Potom pøišli evropané a rozšíøili jídelníèek o kravky tuèné, ovce, psy nejrùznìjších ras a také neukáznìné turisty, kteøí se nezøídka stávají pro krokodýly vítanou pochoutkou. A tomuto bohatému sortimentu a èetnosti potravy patrnì vdìèíme za prudký rùst krokodýlí populace.
 
A nyní se vra»me na tu krokodýlí farmu. A na tomto místì bych rád místopøíse¾nì prohlásil, ¾e nemám nejmenší pochyb o tom, ¾e provozovatelé této farmy neinvestovali miliony dolarù do tohoto mamutího podniku proto, ¾e planou láskou ke krokodýlí havìti, ale pouze a jedinì pro neøestný mamon. Podívejme se na to však ještì z jiného úhlu. Vajíèko vyprodukované samièkou se velice brzo ocitne v inkubátoru a jeho šance na pøe¾ití je neporovnatelnì vyšší, ne¾ je tomu v pøírodì. Témìø stoprocentní šance postoupit o stupínek dále, vyklubat se z vajíèka. A tu ji¾ èeká krmì vydatná a i další starosti o ob¾ivu jsou zbyteèné. ®ivot je potom tráven v naprostém bezpeèí, nehrozí ani nebezpeèí ve formì starších pøíslušníkù rodu, neb ¾ijí oddìlenì, podle velikosti. V zimních mìsících, kdy i na severu Austrálie je chladnìji, jsou bazény, ve kterých ¾ijí, napájeny teplou vodou z místního tøtinového cukrovaru, aby neklepali zimou ozubením. Potom ovšem pøíjde konec všem radovánek, ale není o nic rozdílnìjší od osudu telátek, prasátek, jehòátek a ostatních ¾ivých tvorù, kteøí skonèí na našich talíøích, pokud ovšem nejsme právì naladìni vegetariánsky.
 
Po delší úvaze jsem tedy došel k názoru, ¾e aè není industriální chov krokodýlù pro jejich kù¾i a maso bez problému, je to jedno z øešení nejlepších.
 
V souèasné dobì je bráno v potaz i jiné hájení, ¾raloci všech druhù jsou v australských vodách zákonem chránìni. Bìhem tohoto roku došlo v Západní Austrálii ji¾ k pìti smrtelným útokùm na plavce a surfaøe a byl to obvykle ¾ralok nazývaný
 
Great White (Velký bílý), který napadá lidi. Uva¾uje se tedy o tom, zda je opravdu nutné poskytovat tìmto nebezpeèným druhùm ochranu.
 
Související èlánky:
V Masnì velkej nával byl...
 
Zdenìk Reich
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 03.09.2017  09:22
 Datum
Jméno
Téma
 03.09.  09:22 ferbl