Pohádky „z babièèiny krabièky“
Na svoje poslední vnouèe – Vendulku – jsem èekala devìt let. To u¾ byla pøedchozí tøi vnouèata docela odrostlá. Na rozdíl od nich jsem se jí mohla cele vìnovat, jsouc u¾ regulérní seniorkou.
Pro¾ívaly jsme spolu dobrodru¾né vycházky po zahradì, kde rostlo tolik zajímavých kvìtinek a keøù, kde se na zídce vyhøívaly ještìrky, cvrèci závodili ve cvrlikání, na zelných listech se pásly baculaté housenky bìláska, hopsaly tam sýkorky... však to znáte, jak pestrým ¾ivotem ¾ije zahrada. ...“Babi, vem si veliký boty, pudeme na kopec“... no jistì, v pantoflích bych se tam sotva vyšplhala. Doprovod nám dìlal velký hafan – kavkazan „Loldík“, Vendina chùva, dobrá víla a ochránce. To bylo paneèku jiné dobrodru¾ství ne¾ dole na zahradì. Obrovské mraveništì lesních mravencù a¾ skoro nahoøe s lesem za plotem bylo cílem výprav. „...A ploè lezou? A ploè nosí semínka? A kde mají dìti?...“
To bylo otázek, a¾ z nich babièce šla hlava kolem. A proto¾e takové výpravy byly na denním poøádku, zaèala o nich babièka spisovat pohádky. Tøeba se budou líbit i vašim vnouèatùm.
Mara
* * *
…o ètenáøi Alíkovi
Byla jednou jedna docela malièká vesnièka, jen takový puntík na mapì. Pøesto byla velice pìkná se zelenými loukami kolem bublajícího potùèku a tmavými lesy šumìjícími na okolních kopcích. Kdy¾ jste se dívali trochu oddaleka, byl to skoro zemský ráj. A v tomto skoro ráji v jedné chaloupce pod kopcem zarostlým doubím a lipovím bydlel Alík.
Nebyl to jen tak obyèejný pejsek. Kdepak! Byl velmi èistotný a o svoji chaloupku se peèlivì staral. Ka¾dý den poøádnì vyvìtral, natøepal polštáøe a ustlal si pelíšek, vytøel podlahu, aby se mu doma neprášilo, zalil všechna kvítka, a kdy¾ u¾ nemìl co na práci, koukal se z okna na silnici za plotem zahrádky.
A ¾e bylo na co koukat! Tìch aut, co jezdilo kolem. Byla to úplná pøehlídka znaèek – oplíci se pøedhánìli s audinkami, sem tam zadunìl bavorák, v øádce za sebou si to šinuli jundajové, oktávky, felície, fordíci, fiaty, renoltíci, pyšné mazdy a seaty, obèas se mihnul i mercedes. Proplétali se mezi obrovskými tiráky i malými náklaïáèky a kolem pomalých autobusù pøefrnkli raz dva.
Jen¾e to nebyla ta úplnì pravá zábava pro Alíka, v¾dy» stejnì jako auta potøeboval i on trochu pohybu. Nu co¾, ¾ádný problém, Alík si umìl v¾dycky poradit. Kdy¾ byl jeho pán doma, takhle v sobotu nebo v nedìli, donesl mu svoje vodítko, co viselo na vìšáku na verandì, a šli se spolu probìhnout. Jen¾e ve všední den byl doma sám, a tak mu nezbývalo nic jiného, ne¾ pelášit na kopec, zkontrolovat tam všechny myší díry, povykládat si se zlatým retrívrem za sousedovic plotem o novinkách v údolíèku a cestou dolù si dopøát pìkného vyválení ve voòavé trávì.
Kdy¾ svítilo sluníèko, bylo mu hej. Hlídal zahrádku kolem domeèku, aby na ní krtek nedìlal hromádky, a vyzvídal na sýkorkách, co je nového v blízkém lesíku. Alík nebyl ¾ádný lenoch, vstával se sluníèkem, a tak si ka¾dé ráno mohl poslechnout kosí koncert pod lipou.
Jen¾e ne ka¾dý den je sluneèný. Pøírodu je tøeba také zalévat, aby rostlinstvo nevyschlo, tak¾e kdy¾ se pøihnaly èerné mraky a otevøely svoje kohoutky nad domeèkem, pelášil Alík do sucha. Nemìl moc rád mokrý ko¾íšek a radìj se na déš» díval z okna. Nazul si teplé pantofle, posadil se do køesla a pustil si televizi. Ale na ¾ádném programu nemohl najít nic, co by se mu líbilo. Na jednom právì vyhrávala nìjaká kapela a do mikrofonu tam kdosi tak kvílel, ¾e to Alíkovi tahalo uši, na druhém zase nabízeli drahé èistící prostøedky a na tom tøetím se bojovalo. Nic pro pejska. A tak si Alík vzpomnìl na svého pána, který øíkával, ¾e ne¾ si kazit náladu pøed obrazovkou, to si radìji nìco pìkného pøeète.
-A proè bych to nemohl taky zkusit? – pomyslel si. – Máme doma plno kní¾ek, urèitì si nìco vyberu. A proto¾e byl Alík psem èinu, zbyteènì neváhal, vyskoèil z køesílka a šel si prohlédnout knihovnièku. Bral kní¾ky pìknì jednu po druhé a ke ka¾dé si poøádnì pøivonìl. Aby taky ne, v¾dy» pejsek hlavnì podle èuchu pozná, co je dobré a co ne. Ten koukal, ten se divil! – Páni, tady jsou nìjaké kní¾ky plné obrázkù! A helemese, jak to vypadá v pralese, takové velikánské stromy! Kam se na nì hrabou mladé doubky na naší stráni? A tady zase taková zvíøata, co jsem ještì nevidìl! Jakpak se dozvím, jak se jmenují?
No vida, encyklopedie, to je prý chytrá kní¾ka, øíkal mùj pán, hned se do ní mrknu.
Mrknul se a tak se zaèetl, ¾e zapomnìl i na svaèinku, ani nezpozoroval, ¾e dávno pøestalo pršet, neslyšel ani kosí veèerní koncert, a ¾e si má uvaøit veèeøi, mu pøipomnìlo teprve poøádné škroukání v bøíšku. Vzal do tlapky kuchaøku, našel nový recept na domácí klobásky a za chvíli si u¾ na nich pochutnával.
- Vida vida, tohle je ale velice u¾iteèná kní¾ka! Nechám si ji nìkde blízko tlapky v kuchyni a budu si podle ní vyvaøovat. Pøece se nebudu poøád cpát tìmi suchými granulemi! Urèitì mi ta nová jídla budou chutnat víc. Zítra bych si mohl ukuchtit tøeba dušené hovìzí plátky na zeleninì a v nedìli i pro pána upeèu pìkné køupkavé kuøátko, mòam.
Ani po sobì neumyl nádobí a u¾ zase listoval v kní¾ce. Aby mu to šlo rychleji, obracel stránky jazykem, tak¾e za chvíli byly celé ulepené a nìkteré taky trochu u¾u¾lané.
-Alíku, Alíku, copak ty nevíš, ¾e jsem tvùj kamarád a ¾e se mnou musíš zacházet opatrnì? – ozval se jemný hlásek. Alík se tak polekal, ¾e mu kní¾ka vypadla z tlapek, a rozhlí¾el se kolem sebe, aby našel, kdo to mluví. Nikde nikdo, za oknem u¾ tma, jen na obloze blikalo pár hvìzdièek.
– Co to bylo? Kdo je tady? Kdo to mluví? srdnatì vybafl a ještì trochu zavrèel, aby vetøelci nahnal strach. Ale to u¾ se neozýval jen jeden hlásek, pøidal se druhý hluboký, zapištìlo nìkolik dalších a nakonec se všechny spoleènì pustily do Alíka a pìknì nahlas mu povìdìly, ¾e si pøece napøed musí poøádnì umýt tlapky, ne¾ sáhne na kní¾ku, ¾e musí listy obracet pomalu, aby se nepomaèkaly a nepotrhaly a rozhodnì musí dbát na to, aby kní¾ce nepøelomil høbet.To by se mu potom úplnì rozpadla a to by pøece byla škoda, milý Alíku! Kdyby to nìkdo udìlal tobì, urèitì by se ti to taky nelíbilo!
Alík poslouchal jako školáèek v první tøídì, koukal z jedné kní¾ky na druhou a kdyby to umìl, hned by se zastydìl. Takhle jen sklopil uši a rozpaèitì zavrtìl ocáskem. Kouknul na svoje umatlané tlapky, rù¾ovým jazykem si oblízl èumáèek, který ještì vonìl po dobré veèeøi, a proto¾e byl pejsek uvá¾livý a spravedlivý, vydal se do koupelny. Kdy¾ se pak vrátil celý vymydlený a voòavý, všechny kní¾ky mu zatleskaly.
Byla u¾ hluboká noc, kdy¾ se Alík ulo¾il do pelíšku. Byl za celý den tak unavený, ¾e dneska nespal jen na jedno ucho a jedno oko, vùbec nehlídal, ani domeèek nezamknul. Zdály se mu pøekrásné sny, ¾e se stal knihovníkem, staral se o spoustu kní¾ek, ukládal je do regálù, prohlí¾el si jejich krásné košilky, do kterých byly zabalené, a kdy¾ mìl chvilku èasu, èetl si pøíbìhy, co v nich byly zapsané. Z toho krásného spaní se spokojenì vrtìl, vrnìl jako malé štìòátko a jemòounce poštìkával.
Jak by mohl vìdìt, ¾e nad ránem, kdy je noc nejhlubší, se do jeho domeèku nezamèenými dveømi vkradl zlodìj?! Pøišel po špièkách, posbíral jednu kní¾ku po druhé a bylo mu jedno, ¾e Alíkovi vùbec ¾ádná nezbyla. S tím si starosti nedìlal, staral se jen o to, aby byl brzo ráno na trhu a kní¾ky rychle prodal. Nepodaøilo se mu však odejít stejnì tiše, jak pøišel. Pøes hromádku kní¾ek v náruèi nevidìl na cestu, zakopl o práh a natáhl se jak dlouhý tak široký. Ani by ho nenapadlo, ¾e se o to postaral velký atlas a nìkolik detektivek, kterým se nechtìlo opustit Alíka.
Buchot padajících kní¾ek vytrhl Alíka z krásného snu. Proto¾e byl od pøírody povoláním hlídací, vyskoèil jako èertík ze škatulky, jedním hupnutím pøeskoèil tu spouš» na zemi a u¾ dr¾el zlodìje pod krkem. To ale bylo zlého vrèení! Zlodìj mìl takový strach, ¾e se ani nepohnul, kdy¾ Alík telefonoval policii, aby si pro nìj pøijela.
Kdy¾ se v ranní rose vykoupané sluníèko vyhouplo nad obzor, byly všechny kní¾ky pìknì poskládané na svém místì v knihovnièce a pozorovaly Alíka, jak se èiní s úklidem. Pak se kní¾ka Kuchaøka sama otevøela a nabídla Alíkovi ten nejlepší recept na vydatnou snídani. To jako podìkování za všechny svoje kamarádky.
Od té doby se z Alíka stal pilný ètenáø. Pøeèetl si všechny pohádky, dobrodru¾né pøíbìhy i detektivky. Ty se mu zvláš» líbily, proto¾e se z nich dovìdìl všechno o chytání zlodìjù a jiných darebákù. Moc si zamiloval cestopisy, proto¾e mu ukázaly celý svìt a povìdìly mu, jak si v které zemi ¾ijí jiní pejskové. Pozornì si prohlédl Atlas psích plemen a nestaèil se divit, kolik rùzných pejskù na svìtì ¾ije. Hned se rozhodl, ¾e zaène cestovat, aby je všechny poznal. A proto¾e se v ka¾dé zemi mluví jinou øeèí, pustil se do uèení, aby se s nimi domluvil a nevypadal jako hlupáèek.
A tak se z milého venkovského Alíka stal pejsek vzdìlaný a moudrý. S ka¾dým se o svoje znalosti rád podìlil, proto¾e vìdìl, ¾e èím jsou pejsci a lidé vzdìlanìjší, tím líp se všem ¾ije na zemi. O svoje kamarádky a uèitelky – kní¾ky – se dobøe staral, a kdykoli mìl tøeba jen chvilièku èasu, vracel se k nim a kupoval si nové, a¾ jich mìl plný domeèek. A nakonec se mu vyplnil sen, co se mu zdál tu první noc. Na dveøe povìsil krásnou ceduli s nápisem a ka¾dému, kdo se chtìl dovìdìt nìco nového a moudrého, kní¾ku pùjèil. Navštivte ho nìkdy i vy, urèitì si vyberete podle chuti.
Marie Zieglerová
* * *
Ilustrace © Jana Pilgrová
Zobrazit všechny èlánky autorky