KOPØIVA DVOUDOMÁ
urtica dioica
Podle povìstí pøinesli do Británie kopøivu Cézarovi vojáci, proto¾e si mysleli, ¾e jí budou potøebovat, aby se s ní mohli šlehat a tak zahøívat. A a¾ do nedávné doby se švihání kopøivami udr¾elo jako lidový prostøedek proti artritidì a revmatismu. Kopøivy se k léèebným úèelùm pou¾ívají dodnes. Pøipravuje se z nich proèiš»ující jarní tonikum a z mladých listù i vý¾ivný zeleninový pokrm.
Kopøiva bere z pùdy minerály vèetnì ¾eleza. Vysoký obsah vitamínu C, který rostlina také obsahuje, pomáhá zajistit, aby tìlo ¾elezo øádnì absorbovalo. Èistí organismus od kyseliny moèové, tak¾e zmíròuje artritidu. Kopøivy ¾ahají, proto¾e v chloupcích obsahují histamin a kyselinu mravenèí, které spouštìjí známou alergickou reakci.
SBÍRANÉ ÈÁSTI:
stonek, list a kvìt - doba sbìru - èerven a¾ záøí
koøen – doba sbìru - øíjen a listopad
ZPÙSOB POU®ITÍ A LÉÈIVÉ ÚÈINKY:
Pravidelné u¾ívání kopøiv je preventivním prostøedkem proti vzniku rùzných chorobných stavù. Pùsobí pøedevším na krev. Kromì toho je diuretickým prostøedkem pøi potí¾ích moèení a zánìtu moèových cest. Pomáhá pøi revmatickém onemocnìní svalù a kloubù, dnì, poruchách metabolismu kyseliny moèové, vodnatelnosti, svìdivém onemocnìní kù¾e vèetnì kopøivky, jaterních chorobách, onemocnìní ¾luèníku a ¾luèových cest, hemeroidech, zácpì, poruchách trávení, zánìtu horních cest dýchacích a pøi padání vlasù.
U kojících matek rovnì¾ zvyšuje tvorbu mléka.
Pøíprava èaje:
Pøelijte 3 èajové l¾ièky sušené natì dvìma sklenicemi vody a nechte 10 minut louhovat. Bìhem dne vypijte toto mno¾ství po doušcích.
S uvedeným èajem nezapomeòte provést jarní bylinnou kùru: po 3 týdny vypijte po doušcích 2 sklenice èaje. Pøi tom pou¾ívejte jen mladé kopøivy. Tuté¾ kùru je mo¾né zopakovat na podzim z novì rašících kopøiv, které byly døíve poseèené.
K mytí hlavy pøi padání vlasù: Pøidejte jednu dvouhrst listù èerstvé nebo sušené kopøivy do roztoku 1/2 litru vody a 1/2 litru octa a pøiveïte pomalu k varu. Krátce povaøte a nechte vychladnout. Pak nálev pøeceïte a pou¾ijte k oplachování vlasù.
Jak správnì sbírat a sušit kopøivy: Sbírají se nejèastìji listy sdrháváním z lodyh a nìkdy také na», její¾ olistìné a nezdøevnatìlé èásti v délce maximálnì 50 cm se se¾ínají z mladých a zdravých rostlin srpem. Suší se ve slabých vrstvách buï na stinných vzdušných místech nebo umìle, pøièem¾ teplota nesmí pøekroèit 60°C. Je dùle¾ité sušit materiál rychle, aby si droga zachovala pùvodní zelenou barvu. Kvalitu listové drogy sni¾ují zèernalé a rozdrobené listy, pøípadnì zbytky natì.
Magdalena Vlachová