Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Libor,
zítra Kristýna.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Den, kdy došly prachy


Tak se jmenuje kní¾ka, kterou napsal novináø a komentátor Milan Vodièka.
Vyšla u¾ sice pøed tøemi roky, ale narùstající svìtová hospodáøská krize, cudnì nazývaná jen recesí, ji èiní stále aktuálnìjší. Publikace toti¾ popisuje prùbìh velké hospodáøské krize v 30. letech minulého století. Nepohlí¾í na ni však oèima ekonoma èi historika, ale hledí na ni oèima osob, které postihla. Pøed zraky ètenáøe se odvíjejí osudy lidí chudých, ale i bohatých, kteøí náhle zchudli. Mù¾eme se podívat na rozklad tradièních rodin, na sexualitu i na poèátky ¾enské hormonální antikoncepce.


Autor uvádí, ¾e nás krize pøestala zajímat, proto¾e ji pøekryla druhá svìtová válka. Tím se stalo, ¾e dnes nevíme, jak lidé tu dobu pro¾ívali a historie tehdejší ka¾dodennosti je pro nás témìø neznámá.


Dovídáme se, ¾e v New Yorku existoval chudobinec pro milionáøe, kteøí mìli být ušetøeni potupy sdílet nedostatek s ostatními chudáky, o propouštìní policistù a hasièù, o sni¾ování zamìstnancù mìst, zavírání divadel, o velkém poètu dìtí mezi bezdomovci apod.
Klesla produkce obilí, zkrachovalo 85 000 firem, tisíce bank. Prodejny nábytku a cukrárny ztratily 70 % tr¾eb a restaurace 60 %.


V kní¾ce se doètete zajímavé pøíbìhy jedincù, jim¾ se totálnì zhroutil ¾ivot. Kdy¾ napø. sovìtská obchodní spoleènost Amtorg otiskla inzerát, ¾e hledá odborníky na práci v SSSR, hlásilo se 350 lidí dennì. Mu¾i, kteøí pøišli o práci, ztráceli svou mu¾skou èest - schopnost u¾ivit rodinu, a ¾eny odmítali poskytovat jim sex, proto¾e neplnili svou základní povinnost. Jinde naopak lidé zaèali brát sex jako jednu z mála stránek svých ¾ivotù, které mají sami pod kontrolou, a která jim zajistí chvilku štìstí. Zrodila se kultura sexu a kultura o sexu. Strach z otìhotnìní vyvolal antikoncepèní blitzkrieg.


Autor nezùstal jen u líèení ¾ivota v USA, a vìnoval se té¾ vlivu krize na ¾ivot v Evropì. Máme mo¾nost si pøeèíst výsledky prùzkumu dobroèinné organizace o ¾ivotì obèanù v Marienthalu, obci poblí¾ Vídnì. Tým mladých sociologù vypracoval studii, která je dodnes legendou, proto¾e mj. ukazuje, jak ¾ivot bez práce rozkládá lidi.
Také v Británii byly v roce 1931 tøi miliony lidí bez práce, zvláštì na severu. Rovnì¾ zde se mù¾eme doèíst, jak vypadal ¾ivot chudé britské rodiny. Avšak krize tam byla mìlká, o¾ivení pøišlo brzy, mj. díky tomu, ¾e se Británie pøestala dr¾et zlatého standardu. Hodnota libry sice poklesla, ale prùmysl mohl vyvá¾et, tøeba do kolonií, a tudí¾ vyrábìt.


Psal se rok 1931 a Nìmci se báli více rudé ne¾ hnìdé. V ulicích u¾ v podstatì zaèala obèanská válka. Nacisté i komunisté dìlali z nìmeckých mìst vra¾edné pole. Napø. za první tøi èervnové týdny r.1935 vzplálo jen v Prusku 461 poulièních bitev. Tak zaèíná Milan Vodièka kapitolu o Nìmecku v krizi.

Polsko patøilo mezi evropské zemì krizí nejposti¾enìjší. Obèané bez práce rozprodávali svùj majetek. Obvykle zaèínali s knihami, pak šlo zrcadlo, gauè, skøíò, šaty a nakonec snubní prstýnky.


Švédsko jako první zemì na svìtì uniklo krizi. Kdy¾ ve Švédsku krize pøivedla k moc sociální demokraty, stát odlo¾il neviditelnou ruku trhu k ledu, a vláda se zaèala míchat do ekonomiky. Sní¾ila danì, aby lidé mìli co utrácet. Zvýšila minimální mzdu, napumpovala peníze do veøejných prací. Nadìje, ¾e velký deficit po zotavení zmizí, se vyplnila evropským zbrojením a válkou.


Na naši první republiku vzpomínáme jako na dobu, kdy naše zemì svým bohatstvím, úrovní a prùmyslovou vyspìlostí vzbuzovala obdiv a patøila do první svìtové ligy, o kterou nás potom pøipravila okupace a komunismus. Je to klasický èeský mýtus, typické pøeceòování vlastního významu a schopností – píše autor a dále to vysvìtluje v kapitole, nazvané Východ západu a západ východu. V ní popisuje na jednotlivostech ¾ivot v ÈSR, a je to èetba pro nás v mnoha pøípadech velmi pøekvapivá.


Výsledkem pøeètení publikace, pestrým výletem do minulosti, bude mimo jiné poznání, ¾e koøeny naší souèasné konzumní mentality lze hledat právì v dobì velké hospodáøské krize. V ètivé reportá¾ní formì pøed námi vyroste obraz dávno zapomenuté doby, její¾ dìj je opìt aktuální.


Ivo Krieshofer



Komentáøe
Poslední komentáø: 04.10.2012  15:13
 Datum
Jméno
Téma
 04.10.  15:13 Gabi-florka
 02.10.  16:22 wiki
 01.10.  09:17 jisuch53
 01.10.  06:14 Bobo :-)))