Je to závist?
Kdy¾ Miloš Jakeš hrál ve svém legendárním projevu na lidskou závist, byl právem vnímán jako kùl v plotì. Svým chováním, inteligencí i kultivovaností projevu opravdu pøipomínal ošuntìlého zelináøe, jak kdysi trefnì konstatovala jedna novináøka. Netušil jsem tenkrát a netuším ani dnes, kolikanásbek prùmìrného platu pobíral.
Stalo se módou, celkem sympatickou, tyhle otázky neotevírat. Slušný demokrat podobné otázky neklade. Já to zkusím.
Nedávnost tøeba rozvíøila hladinu aféra hodného a spoøivého sociálního demokrata, který naškudlil také z rùzných poslaneckých prebend na drahý byt. Pøidal krásné zdùvodnìní: dìlají to tak všichni poslanci. Pøelo¾eno do jazyka nás pros»áèkù: kdy¾ pøikrádají všichni, proè bych já byl výjimkou. Pøed pár léty jsem s ú¾asem v televizi sledoval jednoho modrého poslance "pod penzí". Jenom díky výhodám z titulu své poslanecké funkce pøišel k více ne¾ deseti milionùm. Na pøímou otázku novináøky suše konstatoval, ¾e zákon neporušil a morální problémy s tím ¾ádné nemá. Jiný modrý politik, také pod penzí, kdysi snad pravomocnì odsouzený za zlodìjnu, zdá se pøikrádá dál, tentokrát v souladu s právem i morálkou. No a upøímný Stáòa, to je pøímo èítankový pøípad politika, který zbohatl díky své mimoøádné inteligenci a schopnostem.
Obèas se nad tím zamýšlím, nezávistivì. Já mám co jíst i pít, dokonce i èíst mám co a navíc mi zatím slou¾í oèi i hlava. Netvrdím, ¾e bych odmítl pár stovek mìsíènì navíc, to bych lhal, ale vìdomí, ¾e nebudu patøit k nejbohatším na høbitovì mne netrápí.
Byl jsem teï v èastém a pøíjemném styku tøeba s masérkami v lázních. Neptal jsem se jich na pøíjem, ale tipnul bych si tak 25 000 mìsíènì. Den co den jim projde pod rukama desítky lidí. Napravují je, pomáhají, vracejí k plnohodnotnému ¾ivotu. V duchu jsem se obèas ptal, podle èeho se vlastnì mìøí spoleèenská u¾iteènost. V èem je pro spoleènost vrcholový mana¾ér 10x, 20x, u¾iteènìjší, ne¾ tyhle dámy, sympatické, pracovité, laskavé.
Pokud mìl "zelináø" Milouš tøeba pìtinásobek prùmìrného platu, bylo to jistì smìšné a trapné, ale nikoliv tragické. Kdy¾ má øeditel podniku, s velkým podílem státu, deseti, dvacetinásobek prùmìrného platu, je to opravdu závist ptát se, za co to má? Za jaké schopnosti, za jaké zásluhy? Všichni pøece obèas zahlédneme, kolik pochybných šíbrù se také v takových funkcích vystøídalo, kolik "expertù" je dosazováno do novì vytváøených zbyteèných trafik s jedinou kvalifikací: kamarádi kamarádù.
®e jsou si všichni lidé rovni jako obèané a pøed zákonem je sice také trochu fikce, ale snesitelná. Ovšem víra politikù a jejich kamarádù, ¾e mají nárok na své prebendy, neb jsou nám nadøazeni volbou, ta u¾ páchne tupým elitáøstvím. Mo¾ná je pomalu èas na známá Brechtova slova o tom, ¾e by politici mìli rozpustit lid (tedy volièe) a zvolit si nový.
Josef Hejna