Snìhurka a sedm trpaslíkù v roce 2009
Zatím co man¾elka sleduje v TV vystoupení politikù a oèekává, kdy jí sdìlí, ¾e nastanou š»astné zítøky já dávám pøednost veèerníèkùm a konejším se nadìjí, ¾e svìt pohádek sestoupí na zemi, vèetnì prostoru èeské kotliny.
V rámci pøípravy na tento moment si pøedstavuji, jak budou vypadat hrdinové pohádek v souèasné realitì a proto jsem vèera zaèal promýšlením co by tøeba dìlaly a jak by vypadaly postavièky z pohádky Snìhurka a sedm trpaslíkù.
Zaèal jsem konkretizací podoby Snìhurky a proto¾e jak známo byla krásná, napadlo mì, ¾e by to mohla být tøeba nìkterá souèasná miska. Pak jsem si ale uvìdomil, ¾e ona také ka¾dý den vaøila a prala pro sedm trpaslíèkù.
S tím by u misky mohl být problém, s tím praním by ji nakonec mohl vypomoci tøeba Šmudla a automatická praèka, ale to vaøení ? Z hlediska vaøení by asi byla nejlepší Èíòanka nebo Vietnamka zejména pokud trpaslíci mají rádi „èínu“, jako já. No ale ona Snìhurka nemìla šikmé oèi a tak mì napadla nìjaká pracovitá a pøi tom hezká tøeba Ukrajinka. Ano Ukrajinky jak zde v pracovním zaøazení ukazují jsou pracovité no a to, ¾e jsou i pohledné a kde to dokazují bych zde nerozvádìl.
Tak se Snìhurkou jsem hotovej, mám vybráno, bude to Ukrajinka, kdy¾ pøed tím jsem ještì vylouèil èeskou mana¾erku. Ta by provoz spoleènosti Snìhurka a spol. s.r.o. sice zvládla, ale potøebovala by na to další lidi a nakonec ani ta její krása není zaruèená.
Nyní mohu pøikroèit k aktualizaci podoby trpaslíkù do dnešních dnù.
Zaènu Doktorem. Asi bych zùstal u toho doktora akorát je tøeba vybrat mezi MUDr. a JUDr. ka¾dopádnì vyluèuji verzi FlamenDr. Nakonec jsem si øekl, proè by nemohl být MUDr. i JUDr. mìlo by to výhodu, ¾e pokud by nìkomu jako MUDr. poskytl první pomoc, která by se ukázala ¾e je i poslední, tak by s ním mohl sepsat i závì» jako JUDr.
Pokud by se nìkomu zdálo jak dobøe jsem to vymyslel, tak se pøiznám, ¾e jsem se inspiroval mezi politiky, jeden takovej je ve vládì.
Pak tam byl Profa, ten by mohl tøeba pomáhat a chránit, èinnost veskrze to u¾iteèná a potøebná, zejména pokud to pomáhání se nevykládá pøíliš osobnì jako pomáhat sám sobì jak se èasto ukazuje, ale to je u Profy vylouèené, z nìho by byl poctivej policajt.
Kejchal, dobrák od kosti, ten to v souèasné realitì bude mít tì¾ké, on poøád mele ¾e s poctivostí nejdál dojdeš, chudák naivní. Asi mu bude nejlíp kde mimo lidí budou i další tváøe, mám na mysli nìmou tváø aby si postupnì zvykal. Nechám to na nìm, zda zvolí zoologickou zahradu, nebo nìjakou farmu.
To Rejpal je jinej šíbr, ten se nedá o toho se nebojím, spíše mi dìlá starosti, aby to nepøehnal a nevrhnul negativní stín na povìst trpaslíkù. On se toti¾ uchází o místo na magistrátu a netají se tím, ¾e to má být jen pøestupní stanice nìkam vejš. Øíct si nedá, tak uvidíme, ale kam to vede a co to s lidmi udìlá u¾ z pøíkladù známe.
Stydlín je odraz svého jména, trochu se stydí, ale co ten všechno ví tøeba o poèítaèích, v¾dy» to byl on kdo jim do domeèku zavedl vysokorychlostní internet a nauèil Snìhurku a trpaslíky èetovat. Je na nìm jestli bude správce sítí, on na rozdíl od Šmudly ví co to je, to jen Šmudla si myslí, ¾e jsou to nìjaké sítì nebo pavuèiny.
A jsem u Šmudly, co s tímto veskrze sympatickým trpaslíkem? Takové ty nápady, podle hesla z kozla zahradníkem, tedy udìlat z nìho vizá¾istu, a tím pádem ho pøiblí¾it hvìzdám a celebritám, se mi moc nelíbí, ale u tìch celebrit by se nìjak uplatnit mohl, v¾dy» nìkteøí z nich pùsobí jako šmudlové. Tøeba by je mohl fotit, psát o nich do Blesku, urèitì by to dokázal. Asi to zkusí alespoò pro zaèátek, kdy¾ se osvìdèí mù¾e pozdìji tøeba konferovat X-faktor nebo realityšou.
Døímal by rád zùstal u nìèeho pod povrchem, jak byl zvyklý jako horník. Kdy¾ mu ale vysvìtlili, ¾e OKD a další doly u¾ nepøijímají, zajímal se o metro. Chtìl jezdit, ale s ohledem na sklony k døímotì uznal, ¾e by to bylo o ústa a tak bude razit další tunely metra. Metro má štìstí, takový pracant se hodí.
A tím jsem se dostal k tomu štìstí, tedy Štístkovi. Co s ním? Trpaslík je to šikovnej, uplatnil by se skoro všude, ale mì napadlo, ¾e s jeho zaøazením do tvrdé reality bych mìl bejt opatrnej.
V¾dy» ono všechno ukazuje, ¾e nám u¾ mù¾e pomoci jen to štìstí. Já bych z nìj udìlal takový ¾ivý symbol nadìje, nejradìji bych byl, kdyby jen tak chodil mezi námi, sem tam by zavítal do nemocnice, domova dùchodcù, ale i mezi školáky, zejména pøed zkouškami a chodil by mezi lidmi na ulici a rozdával nadìji, štìstí.
Ka¾dému a všude trocha toho Štíska je potøeba.
Poznámka: Pochopitelnì, ¾e vím, ¾e v pohádce byla i královna. Tam ale není co špekulovat, mì bratøi Grimové nenapálí tím, ¾e vypátrala kde je Snìhurka pomocí zrcadla. Zrcadlo to neumí, to musel být radar a kdo více se hodí k radaru ne¾ osoba tak vehementnì se zasazující o jeho instalaci. Jmenovat ji nebudu proto¾e ta královna skonèila jako èarodìjnice a já jsem gentleman.
To prince klidnì jmenovat budu, to by byl Pavel Trávníèek.
Jo a nyní promýšlím krkonošskou pohádku o Trautenbergovi, tip na kní¾ete bych mìl, problém je v tom, ¾e Trautenberg ne a ne se nauèit tlouct špaèky pøi ka¾dé pøíle¾itosti a i s tím infinitivem pøi projevu má také problémy. Tak nevím.
Jaroslav Petøík