Senior lednové pranostiky (1)
Lidové povìtrnostní pranostiky jsou výsledkem pomìrnì seriózního pokusu vystihnout charakteristické povìtrnostní situace a jejich následnost, a to pouhým pozorováním, bez jakýchkoliv fyzikálních pøístrojù! Charakteristické zlomy v poèasí, tak zvané „kritické“ dny, pøitom naši zvídaví pøedkové, jejich¾ bìh roku souvisel s nábo¾enstvím, pøiøadili logicky urèitým svìtcùm. A tak nebýt lidových pranostik, mo¾ná bychom napøíklad vùbec neznali jméno Medard a v našich povìtrnostních rèeních se vùbec vyskytuje celá øada zajímavých a dnes u¾ vìtšinou neznámých jmen.
I dnes musíme smeknout pøed perfektním odpozorováním nìkterých souvislostí. Ty „kritické“dny se s velmi pøijatelnou tolerancí shodují s tak zvanými singularitami, které uznává i souèasná meteorologie. Jsou to jakési zlomy na køivce prùmìrných denních teplot, které porušují jinak dosti hladký prùbìh roèní teplotní køivky. Naši pøedkové tedy odhalili tøeba kvìtnové ochlazení kolem známých ledových mu¾ù, zaèátek medardovského období koncem první èervnové dekády, a zejména dvì nejèastìji se vyskytující singularity - oteplení pøi babím létì èi vánoèní oblevu, které se dostavují s pravdìpodobností 70 a¾ 75%!
Ve všech povìtrnostních pranostikách je ulo¾ena celá øada lidových moudrostí, z nich¾ alespoò nìkteré odpovídají i našim souèasným poznatkùm o poèasí. Mnohé z nich jsou pak i krásnou lidovou poezií a u¾ proto si zasluhují naši pozornost a obdiv. Bohu¾el mnohé pranostiky mají celou øadu „much“, a to hned z nìkolika pøíèin. Nìkterá rèení jsou toti¾ vylo¾ené povìry, jiná byla pøenesena k nám do støední Evropy z jiných klimatických oblastí, tøeba z Francie a nejèastìji ze Støedomoøí. Nejvìtší problém i dobøe odpozorovaných pranostik však tkví v tom, ¾e svá tvrzení odkazují k pøesnému datu, které je ovšem velmi nejisté. U¾ tøeba z prostého dùvodu, ¾e vznikaly ještì za starého Juliánského kalendáøe, tedy pøed rokem 1582! Pøi gregoriánské reformì toti¾ z kalendáøe vypadlo deset dní a reforma proto nará¾ela na tvrdý odpor zejména na venkovì. Vadou na kráse pranostik je i skuteènost, ¾e se zcela nekriticky sna¾í z poèasí v jediném „kritickém“ dni usuzovat na poèasí v pøíliš vzdálené budoucnosti. Na tak dlouhodobé pøedpovìdi si pøitom netroufají meteorologové ani dnešními moderními metodami! A ještì drobný detail - znaèná èást pranostik byla pøipsána svìtcùm a svátkùm, které v souèasných kalendáøích u¾ bohu¾el nenacházíme. A právì tuto „drobnou chybièku“ se sna¾ím tak trochu napravit právì v tìchto drzých aktualizovaných rýmovaèkách. Domnívám se, ¾e je tøeba odstranit velkou diskriminaci znaèné èásti našich køestních i jiných jmen, kterým naši pøedkové bohu¾el ¾ádná svá povìtrnostní rèení nepøipsali! Jen pro jistotu snad ještì dodám, ¾e oficiální pranostiky jsou uvádìny kurzívou.
Naši staøí pøedci milí, s pøírodou se pøátelili,
vyzráli na její triky, vymysleli pranostiky.
Ano, ano lidé zlatí, pranostiky stále platí,
jisté to však nìkdy není, všecko na svìtì se mìní!
Leden
1. 1.
Na Nový rok o slepièí krok –
nìkdy se však musí udìlat krok husí!
Copak pøináší rok nový? Odpovìï je snadná – kdo ví?
Nebývává toti¾ valné po Silvestru ráno kalné!
2. 1.
Jaké poèasí na svatého Makaria bývá,
takové se i v záøí ozývá.
Makarius v tomto datu pøedpovídal a¾ na záøí,
na takové pøedpovìdi Karina se divnì tváøí.
3. 1.
V lednu mráz - tìší nás, v lednu voda – samá škoda.
Ly¾aøka Radmila bývává svì¾í, zvláštì kdy¾ za okny
nádhernì snì¾í. Pro ly¾e na pùdu èipernì bì¾í.
4. 1.
Ve dne jas – v noci mráz!
Kdy¾ nezavøeš v noci okno – milá sladká Diano,
ne¾ øekneš švec, zamrzne ti všechen dech i piáno!
5. 1.
Na Jména Je¾íš – ke kamnùm nejblí¾!
Dalimil, aè dìlal do kronik, do poèasí nikdy nepronik´,
pøesto z jeho líèení velmi èasto tì¾íš.
- Na tøi Krále o skok dále – øíkávali pøedci naši.
Budeme-li skákat stále, rázem bude všechno snazší,
anebo snad dra¾ší?
- Je-li teplo v lednu, sahá bída ke dnu.
Zeptejte se dneska Vilmy, jaké preferuje filmy?
Odpoví vám, ¾e asi, katastrofy v poèasí!
- O svatém Erhartu zima leze do nártu.
Èestmír moudøe kývá, ¾e tomu tak bývá,
na léto pomýšlí, pøesnìji na Martu!
- O svatém Baziliši zima všude èiší.
Na zimu jsme malí páni, o tom nemáš ani zdání.
Vladanovi to nevadí, má po ruce plnou èíši.
- Kdy¾ roste tráva v lednu, roste špatnì v èervnu.
Kdy¾ Bøetislav svádìl Jitku, marnì shánìl v zimì kytku.
Kdy¾ skonèily týdny medové, mráz vyrobil kvìty ledové.
Vladimír Vondráèek, meteorolog ve výslu¾bì
* * *
Ilustrace © František Kratochvíl
Zobrazit všechny èlánky autora