„U¾ nehraj a pojï si radši hrát…“
Na symfonických koncertech Janáèkovy filharmonie 23. a 24. ledna 2014 od 19 hodin v Domì kultury mìsta Ostravy se posluchaèùm pøedstaví mladý a velmi pøíjemný klarinetista, èlen Janáèkovy filharmonie Ostrava, Daniel Svoboda. V jeho podání uslyšíme Kubínùv Koncert pro klarinet a orchestr, který není pøíliš èasto uvádìným dílem, pøesto¾e podle Dana je jedním z nejkrásnìjších klarinetových koncertù vùbec. Kromì toho, ¾e je Dan výteèný muzikant, je taky tatínkem tøí krásných dìtí.
Pøed koncertem jej vyzpovídali:
Na zaèátek máme takovou opravdu obligátní otázku: Pocházíte z muzikantské rodiny? Kdo Vás k hudbì pøivedl? A kdy jste vlastnì poprvé chytil do ruky klarinet… a zaèal na nìj hrát?
K hudbì mì pøivedla babièka, která se sama nauèila hrát na akordeon. Od osmi let jsem hrál na zobcovou flétnu, ale po roce mì to pøestalo bavit. Tehdy se mì pan uèitel zeptal, jestli nechci hrát na klarinet. Zajímalo mì hlavnì, jak "to" vypadá, proto¾e jsem „to“ v ¾ivotì nevidìl. V mých oèích tehdy klarinet vypadal pomìrnì slo¾itì, co¾ mì zaujalo, no a bylo rozhodnuto...
Vaše ¾ena je také klarinetistka. Prozradíte nám nìco o Vašem „klarinetovém man¾elství“? Hráváte spolu, a» u¾ doma sami sobì pro radost nebo na koncertech?
Ne¾ se nám narodily dìti, tak jsme spolu hrávali èasto. Nastudovali jsme oba Kramáøovy dvojkoncerty s orchestrem, hráli jsme i recitál sestavený pro dva klarinety. Ted jsme to ale z èasových dùvodù museli omezit.
Co øíkají dìti, kdy¾ doma potøebujete cvièit?
Kdy¾ cvièívám Kubína, tak nesmím zapomenout zavøít dveøe, proto¾e pùlroèní dcera zaène "øvát jako tur" :-). A od starších dìtí slýchám: „u¾ nehraj a pojï si radši hrát...“
Jaká byla Vaše cesta k této skladbì? Jak dlouho jste ji cvièil?
Koncert jsem v repertoáru nemìl, popravdì jsem ho ani moc neznal. Kdy¾ na jaøe minulého roku pøišla tato nabídka, byl jsem rád a musím øíct, ¾e pøi jeho studování jsem si ho moc oblíbil. Cvièil jsem ho asi tak pùl roku a na koncert s kolegy se opravdu tìším.
V Ostravì jste vystudoval Janáèkovu konzervatoø i Fakultu umìní Ostravské univerzity a pùsobíte tady i teï. Pøesto¾e bydlíte ve Frýdku-Místku, dá se øíct, ¾e Ostrava je Vašim domácím pódiem a jak se øíká: „Vystoupit doma je èasto nejt쾚í.“ Je to tak?
Já to tak nevnímám, sna¾ím se hrát všude naplno. Naopak mi pøijde, ¾e na domácím poli bývá odezva nejintenzivnìjší. Lidé za mnou u¾ nyní chodí, ¾e se na koncert moc tìší a pøijdou mì podpoøit.
Tohle je èasto tajemství ka¾dého muzikanta, ale stejnì se zkusíme zeptat: Èím se pøed koncertem uklidòujete?
70% hoøkou èokoládou :-) :-)
Pøál byste si, aby z Vašich dìtí vyrostli profesionální muzikanti?
Moc bych si pøál, aby si naše dìti našly vztah k hudbì. Jaké povolání si ale jednou vyberou, bude zále¾et hlavnì na nich...
Kromì ji¾ zmiòovaného Kubínova Koncertu pro klarinet a orchestr zaznìjí na koncertech ještì skladby Carla Nielsena (Helios, koncertní pøedehra) a Johanesse Brahmse (Symfonie è. 3 F dur). Ostravský orchestr bude øídit francouzský dirigent Renaud Déjardin.
Na vstupenky mají osoby starší 70 let, dr¾itelé prùkazù ZTP, dìti do 15 let a studenti nárok na 50% slevu. Studenti Janáèkovy konzervatoøe a Gymnázia v Ostravì a Fakulty umìní a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity zaplatí pouze 20% ceny.
* * *
Symfonický cyklus B/BR
23. a 24. 1. 2014 , 19 hodin
Dùm kultury mìsta Ostravy
program:
Carl Nielsen: Helios, koncertní pøedehra op. 17 (11´)
Rudolf Kubín: Koncert pro klarinet a orchestr (18´)
Johannes Brahms: Symfonie è. 3 F dur op. 90 (35´)
úèinkují:
Daniel Svoboda - klarinet
Janáèkova filharmonie Ostrava
Renaud Déjardin - dirigent
Daniel Svoboda zaèal v roce 1999 studovat Janáèkovu konzervatoø v Ostravì v klarinetové tøídì Petra Bohuše. Dále pokraèoval na Fakultì umìní Ostravské univerzity v Ostravì ve tøídì Igora Františáka. Bìhem studií se úspìšnì zúèastnil nìkolika soutì¾í: Concertino Praga (národní kolo 2001, èestné uznání), soutì¾ Karla Ditterse z Dittersdorfu ve Vidnavì (2001 - 1.místo, 2004 - 1.místo a laureát v komorním souboru), 2002 - stipendium YAMAHA, 2003 - 1.místo a titul Absolutní vítìz Soutì¾ní pøehlídky konzervatoøí ÈR v oboru hra na klarinet, 2007 - úèast na Mezinárodní soutì¾i v ®enevì, 2008 - úèast na Mezinárodní soutì¾i Pra¾ské jaro. Jako sólista vystoupil s Janáèkovou filharmonií, Symfonickým orchestrem Fakulty umìní Ostravské univerzity a Studentským orchestrem Janáèkovy konzervatoøe v Ostravì. V souèasné dobì je prvním klarinetistou Janáèkovy filharmonie Ostrava a èlenem souborù Clarus kvartet a Triostrava.
Renaud Déjardin se narodil ve Štrasburku ve Francii. Od útlého mládi se vìnuje hudbì. V dobì dospívání se vìnoval pøedevším høe na violoncello, a» u¾ v symfonickém orchestru, komorních seskupeních nebo sólovì. Ve svém rodném mìstì poøádá violoncellové koncerty, pøi nich¾ s velkým potìšením experimentuje. Kromì hry na violoncello jej zaujala symfonická hudba jako taková - studoval hudební analýzu, harmonii i instrumentaci. Nìkolik let rovnì¾ studoval hru na klavír. V roce 2003 se rozhodl pro obor dirigování, který zaèal tehdy studovat na Paøí¾ské konzervatoøi. Od té doby je dirigování jeho vášní a vìnuje mu svou energii dokonce na úkor hry na violoncello. Dirigoval napøíklad hudební uskupení vìnující se interpretaci souèasné hudby: Ensembles Court-Circuit, Sillages, Mésostics, Quaerendo Invenietis, Israel Contemporary players, Meitar. Øídil také èetné mláde¾nické soubory: Orchestre français des jeunes, Orchestre des jeunes d’Espagne, orchestres des Conservatoires de Paris, de Toulouse, de Bruxelles atd.
V souèasnosti se sna¾í rozdìlit svùj èas mezi oba obory - dirigování a violoncello. A pùsobí také jako pedagog na konzervatoøi v Paøí¾i, kde vyuèuje spolu s komorní a orchestrální hudbou i hru na violoncello.
Zuzana Vinklárková, JFO