Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Karel,
zítra Miriam.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Zajímavá místa u Jílového


Zajímavá místa u Jílového mù¾eme lehce najít, kdy¾ vyrazíme z námìstí po ¾luté turistické znaèce. Asi po 1 km uvidíme na pravé stranì døevìný køí¾, který bude naším zastavením. Z tohoto místa je nejen pìkný výhled.


Nesmíme také zapomenout, ¾e tato oblast je protkána té¾ celou øadou šachet, které slou¾ily k tì¾bì drahých kovù, pøedevším však zlata. O této skuteènosti a dobì se mù¾eme dozvìdìt nejen na mnoha místech pøi našich cestách. Zde se dozvíme o èetných zajímavostech stran dolù Šlojíøského pásma. Ucelený pøehled si mù¾eme udìlat, ale také tøeba i v muzeu v Jílovém u Prahy.


Zde opustíme ¾lutou turistickou znaèku a vydáme se vlevo polní cestou na vrchol Pepø, na kterém stojí rozhledna, kterou ji¾ delší dobu vidíme pøi naší cestì.


Od rozhledny budeme pokraèovat cestou na Horní Studené, kde bez problémù najdeme ukazatel ke štole Josefa, která se nachází na pravé stranì potoka pod døevìným srubem pokladny. Na protilehlé stranì o nìkolik metrù ní¾e pak najdeme štolu sv. A. Paduánského. Pokud procházíme tímto malebným údolím, zcela jistì naši pozornost bude pøitahovat Studený potok, který budeme mít vpravo od naší cesty. Jdeme sice pohodlnì dolù s kopce, ale krásu potoka si daleko lépe doká¾eme vychutnat, kdy¾ zde jdeme opaèným smìrem. Tak nám nemohou uniknout zajímavá místa s velkým mno¾stvím malých vodních kaskád, pøedevším v dobì tání snìhu, èi po dešti. Já jsem zde mìl štìstí vidìt na potoce i párek divokých kachen.

 


Po okru¾ní stezce Jílovské zlaté doly, která zaèíná i konèí na námìstí v Jílovém je mo¾no vidìt celou øadu dalších turistických zajímavostí, jako Vèelní hrádek a tøeba i tøetí zpøístupnìnou štolu Halíøe kousek od ¾eleznièní stanice Jílové u Prahy – Borek.


Mìl jsem to štìstí, ¾e v dobì své návštìvy jsem zde pozorovat v klidu i párek konipasù horských, kteøí si zde pøipravovali místeèko pro své hnízdeèko a ukazovali se mi na mnoha místech ve své plné nádheøe, vèetnì svého typického projevu – kmitajícího se ocásku.



®ampašský most - stavba zapoèala roku 1898 a provoz byl od 1.5.1900. Ke stavbì byla pou¾ita hrubozrnná ¾ula z lomù v okolí. Most tvoøí sedm obloukù o rozpìtí 12 m. Výška mostu je 41,73 m (je jen o necelý metr ni¾ší ne¾ Nuselský most v Praze). Celková délka mostu je 109,33 m. Jeho podélná osa není v pøímce, ale je tvoøena obloukem o polomìru 180 m. Mostovka má šíøku 5,77m. Most patøí k nejvyšším kamenným ¾eleznièním mostùm ve støední Evropì a je významnou technickou památkou. Nìkteré zdroje uvádìjí, ¾e jde dokonce o nejvyšší most tohoto typu ve støední Evropì. Most pøeklenuje údolí Kocour a potok Studený mezi èástmi ®ampach a Studené mìsta Jílové u Prahy, mezi stanicemi Luka pod Medníkem a Jílové u Prahy na ¾eleznièní trati Vrané nad Vltavou - Èerèany.

 

Pokud stojíme na cestì pøímo pod jednotlivými oblouky mostu, tak na nás vše pùsobí neuvìøitelnì a¾ neskuteènì. Slabší povahy jistì radìji popojdou dál, neb mají pocit, ¾e by se na nì celý most mohl také pìknì zøítit. Celé tìleso mostu vskutku pùsobí neuvìøitelnì, a¾ hrùzostrašnì. Jak asi muselo být kameníkùm stavìjící tento most? V¾dy» v té dobì pøi stavbì mostu mohli pou¾ít tak akorát døevìné lešení a nìjaký ten kladkostroj. Jak dostali to neuvìøitelné mno¾ství ¾ulových kamenù na své místo? Jistì se sluší pøed tímto výkonem smeknout alespoò klobouk dolù.

 


Kdo si však chce vychutnat pohled na most v bezpeèí, tak a» si zajde na protìjší stranu pøes Sázavu na Posázavskou stezku, kde bude mít mo¾nost most z vyhlídky obdivovat v celé jeho nádheøe. I já jsem z tohoto místa nejenom obdivoval tento skvost zasazený do zdejší pøírody, ale i fotografoval projí¾dìjící parní vlak.


Ludìk Horký

* * *
Foto archiv autora

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 26.09.2013  12:48
 Datum
Jméno
Téma
 26.09.  12:48 Vendula
 26.09.  08:40 Vesuvanka díky