Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Miriam,
zítra Libìna.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

RONOV
další magické místo Èeského støedohoøí


Na výlet se vydáváme dne 14. záøí 2012 vlakem z Prahy v 6.50 smìr Lovosice, kde pøestoupíme na spoj, jím¾ se dostaneme k výchozímu místu – obec Stvolínky.

 

  


Vyjí¾díme skoro za tmy, Vltava vpravo je skryta v husté mlze, celou cestu je viditelnost témìø nulová. Utìšujeme se tím, ¾e a¾ pøejedeme z Lovosic pøes Labe, situace se zlepší. Vystoupíme ve Stvolínkách, za clonou mlhy se zaèíná prodírat nesmìle slunce, vrch Ronov je schovaný. Kostel Všech svatých z roku 1811 stále pùsobí sklièujícím dojmem, cenné náhrobníky na vnìjší kostelní zdi by také potøebovaly péèi.
Škoda budovy zámku, není pøístupný veøejnosti, mo¾ná se malinko blýská na lepší èasy. Zítra (!), v sobotu 22. záøí 2012 bude zámek otevøen a v rámci Dne otevøených dveøí budou umo¾nìny prohlídky, vèetnì kulturních akcí. Výtì¾ek z dobrovolného vstupného bude vìnován na pomoc rekonstrukci objektu.

 

  


Po èervené turistické znaèce jdeme dál, zvolna se z mlhy vynoøuje Ronov, a zaèíná být zalit sluneèními paprsky. Procházíme posekanou loukou, plnou jesenních ocúnù, rù¾ovofialové kvìty jsou èásteènì uzavøeny, tøpytí se na nich kapièky rosy. V èervenci 2011 jsem loukami šla za velkého deštì, liják byl tak silný, ¾e nahoøe na hradì jsem chodila bosky a sna¾ila se trochu usušit boty.

 

  


Ronov, výrazný èedièový kopec 553 m vysoký, má pøímo proti sobì znìlcový Vlhoš» o výšce 613,5 metrù. Oba kopce, jeden Èeskolipský, druhý v Èeském støedohoøí, jsou velmi výrazné dominanty, ka¾dý je osobitý. Pokraèujeme po èervené znaèce dubohabrovým lesem, cesta je pøíjemná, ke konci ponìkud stoupá, na pøírodní schody se musí dávat pozor. Od roku 1995 je Ronov chránìnou pøírodní památkou. Na vrcholové èásti strmého kopce stál u¾ kolem poloviny 15. století hrad, kamenné stránì jsou tak prudké, ¾e poskytovaly zabezpeèení. Pøesto však byl hrad kolem první tøetiny 17. století znièen a vypálen.


Vrchol èedièové skály nám k polednímu nabídl úchvatný pohled na protilehlý Vlhoš», i skály na jeho úboèí jsou patrné, v mlhavé dáli vidíme Bezdìz, Ralsko a nìjak tušíme Ještìd. Škoda, ¾e vzrostlý les a vlastnì nejzachovalejší èást hradu – obytná vì¾, brání ve výhledu na sever a západ. Romantická zøícenina na dokonalém sopeèném ku¾elu, sluníèko, pohoda, co více si pøát? Nejprve pøijde tramp, má namíøeno na Helfenburk, pozdìji dorazí nìmecky hovoøící man¾elský pár, ¾ijící v Míšni a dostaneme se do velmi ¾ivé debaty. Mu¾ zná snad všechny vrchy, kopce a kopeèky, øeky, mluví o noclehu na Lovoši atd. Je nadšen mou rozpadlou starou turistickou mapou, nakonec nedá jinak a musíme se vyfotit, naštìstí jen mým aparátem. Setkání je plné optimismu, dobré nálady, jí¾ pøidává i krou¾ící letadlo typu „èmelák“, nìkolikrát pøeletí nad našimi hlavami /znalci letadel nech» mi prominou/.


Nedá se nic dìlat, musíme dolù, je nádherný záøijový den, rozhodneme se pro cestu na vlak do Blí¾evedel. Vlhoš» stále pøed námi a proto¾e zbývá trochu èasu, zaboèíme v obci Stranné vlevo po modré znaèce, jdeme podél pískovcových skal, patøících do CHKO Kokoøínsko, pozdìji tam míøí velká skupina trampù.

 

  

 

  


Vrátíme se na èervenou a pokraèujeme do Blí¾evedel, po pravé ruce máme stále lepší a lepší pohled na Ronov, zdáli je ji¾ znát na stráních nádech podzimu. V Blí¾evedlech je na námìstí krásný barokní sloup Nejsvìtìjší trojice z roku 1714 s balustrádou soch svatých od sochaøe F. Tollingera.

 

  

 

Èasu u¾ není nazbyt, proto jdeme na upravené nádra¾í, kam pøijí¾dí vlak smìr Lovosice. Pøi zpáteèní cestì obkrou¾íme Ronov, pozdìji nás provází Sedlo a další kopce, blí¾í se Lovoš s Kybièkou, vidíme Hazmburk, v dáli Øíp.

 

  


V roce 1832 zavítal na Ronov Karel Hynek Mácha, zde podle seznamu Hrady spatøené poøídil kresbu, která se bohu¾el nedochovala. Ráda si prohlí¾ím Máchovy kresby, akvarely a èasto jsou inspirací pro výlet. Mácha byl jako výtvarník samouk, jeho kresby jsou souèástí deníkù, kreslil si jen tak pro radost a kdo¾ ví, kam by v dalším umìleckém vývoji smìøoval.

Byl to krásný den, výlet na Ronov se dá jistì zvládnout mnohem rychleji, ale na druhou stranu, není kam spìchat.


Text a foto: Kvìta Roznìtínská

 

 

 

 

Další èlánky autorky:

Královna Èeského støedohoøí

Tøeboò - magická kráska

Ulrika von Lewetzow a Tøebívlice

Romantický malíø W. Riedl

Z botanických zahrad v Praze

Loupe¾nická legenda

Krásná Atalanta

Sidonie Nádherná

Z Lipské hory na Oltáøík

Z Ostrého do Milešova




 



Komentáøe
Poslední komentáø: 28.09.2012  11:05
 Datum
Jméno
Téma
 28.09.  11:05 Líba
 24.09.  21:04 Evakalabrie
 23.09.  22:08 Helena
 23.09.  19:30 kvìta Ludmile F.
 23.09.  17:45 Ludm Fridrich
 22.09.  19:45 kvìta Jarmile, Lence, Ivì, Marii - dìkuji
 22.09.  17:52 Marie Ronov
 22.09.  13:29 Iva fotky s vùní podzinu :-D
 22.09.  13:29 Iva fotky s vùní podzinu :-D
 21.09.  20:53 Ivana Lena hezký popis i fotky
 21.09.  13:30 Jarmila Díky
 21.09.  12:40 kvìta pro Vesuvanku, Bobo, Blanku, Jana, Vendulku, ferbla
 21.09.  11:02 ferbl
 21.09.  09:48 Vendula
 21.09.  06:53 Jan
 21.09.  06:37 Blanka
 21.09.  06:08 Bobo :-)))
 21.09.  00:39 Vesuvanka díky