Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Tibor,
zítra Sáva.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Co vy na reality show?
 
Poté, co naší zemi opustila mánie hledání SuperStar, ovládá èeské televize další podobný fenomén. Reality show. Soutì¾, kde nikdo nemusí nic umìt, a pøesto si mù¾e odnést miliony, má mnoho pøíznivcù, ale i odpùrcù. Èím to ale vlastnì je, ¾e nás tak baví „šmírovat“ u televizních obrazovek?
Za vším bude nejspíš mo¾nost rozhodovat o osudech cizích lidí a radost spojená se sledováním soukromí nìkoho jiného. To jsou nejèastìjší odpovìdi odborníkù. Podle mediálního analytika Novy jsou reality show univerzální poøady pro nejširší vrstvy, které se navíc snadno dají pøenést do jiných zemí. Úspìch podle nìj závisí na výbìru soutì¾ících, kteøí musejí být pro diváky uvìøitelní. „Diváci musí mít pocit, ¾e je mohou potkat na ulici,“ øekl. „Tím, ¾e hlasuje, se divák stává jakýmsi producentem tìchto poøadù,“ øekla mediální teoretièka z UK v Praze.
 
Diváky láká vliv na soutì¾
Diváci podle ní mají pocit, ¾e mají na poøad vliv a jsou více motivováni sledovat osud svého vyvolence. Proto si diváci v západních zemích, kde ji¾ pøešla vlna okouzlení z reality show s lidmi z ulice, oblíbili poøady s celebritami. „V tìchto poøadech vystupují bývalé hvìzdy, které se sna¾í dostat na výsluní a udìlají pro to cokoliv,“ øekl mediální analytik. Diváky baví vymýšlet jim rùzné úkoly a rozhodovat o jejich osudu. Mnoho lidí na tìchto poøadech také pøitahuje mo¾nost sledovat soukromí jiných osob. Obdobnì se tøeba u autonehod tvoøí hlouèky lidí, kteøí sledují, co se dìje, popisují odborníci.
Radost ze sledování jiných lidí v intimních chvílích popsal ji¾ otec moderní psychologie Sigmund Freud. Podle psychologù se v tomto reality show podobají pornografii èi výstavám oblud na starých poutích. Nejdále v tom zacházejí - jak jinak - v USA, kde diváci volí nejošklivìjší ¾enu èi sledují plastické operace v pøímém pøenosu. Mediální teoretièka také upozornila na velký vliv novináøù. Tím, ¾e se o tìchto poøadech píše, vytváøí se dojem, ¾e se jedná o nìco, co by lidem nemìlo uniknout.
 
Není to legrace
Úèastníky reality show pro¾ívají podle odborníkù extrémní psychickou zátì¾. Tøi mìsíce, které tráví v uzavøeném prostoru a za neustálého dohledu kamer, jsou ale v jistém smyslu bezpeènìjší ne¾ skuteèný ¾ivot. I kdy¾ jsou soutì¾ící pod velkým psychickým tlakem, jedná se pøece jenom o hru na ¾ivot.
Nenesou tak opravdovou zodpovìdnost a jejich èiny nemají následky jako ve skuteèném ¾ivotì. Umìle vyvolané emoce zase ale naopak mohou suplovat reálný ¾ivot nìkterým divákùm. Skupina lidí se v podobných pøípadech nejdøíve semkne, postupem èasu podle osobností jednotlivých hráèù postupnì dochází k rùzným stresovým reakcím. A tato slova se potvrzují právì probíhajícími reality show.
Model, který vyu¾ívá reality show, byl pøevzat z psychologických experimentù ze 60. let. Pøesto¾e soutì¾ící ztrácejí soukromí a jsou neustále ve stresujícím prostøedí, doká¾í instinktivnì nalézt i zpùsoby, jak relaxovat. Pomohou jim vìci, ve kterých cítí jistotu, jako jsou tøeba brýle nebo èepice. Mohou svìt kolem sebe blokovat napøíklad i pøehnanou aktivitou.
Dle sdìlení vedoucích daných projektù mají soutì¾ící pøístup k pomoci psychologù, pokud o ni po¾ádají. Odborníci jejich chování také peèlivì sledují a jsou pøipraveni zasáhnout, pokud je jejich psychika ohro¾ena.  
Pøekvapením podle odborníkù není ani nezvykle otevøená sexuální aktivita. Veøejnost sexualita velice zajímá a úèastníci soutì¾e vìdí velmi dobøe, ¾e jejich pøe¾ití závisí i na erotických faktorech. Lidé se doká¾í sexuálnì postit i celý ¾ivot, nedostatek této aktivity by rozhodnì nemìl být stresujícím faktorem.
 
Jde o správný výbìr osobností
Podle psychologù rozdílná typologie osobností a jejích vìkové rozlo¾ení zajistí poøadu zajímavou dynamiku. Na konkurzy pøicházejí vìtšinou lidé s exhibicionistickými sklony. Do podobných soutì¾í se hlásí i ti, kteøí èasto nemají vyjasnìny základní ¾ivotní otázky. Soutì¾ící tak vyhledávají vzrušení nebo nový ¾ivotní impulz. Prudkou zmìnou projde ¾ivot soutì¾ících i po skonèení poøadu. Kolemjdoucí je zaènou poznávat na ulicích a znají i podrobnosti z jejich soukromí. Aby lidé vydr¾eli pøechod do nové ¾ivotní situace, musí být silné a vyzrálé osobnosti. Sledování mù¾e být zajímavé i pro psychology. Je to urèitá laboratoø obna¾ených emocí. Ne ka¾dému ale dìlá dobøe se na nì dívat!
Libuše Koláøová
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 14.05.2006  08:31
 Datum
Jméno
Téma
 14.05.  08:31 Jarka
 12.05.  12:31 Milena
 12.05.  10:51 Yvona reality
 11.05.  22:39 Hana Brichcínová
 11.05.  12:30 Vìra reality
 11.05.  10:51 hera
 11.05.  07:21 Janina