Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!


Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi popisujeme dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat.


Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.


Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


®ivot tropí hlouposti – aneb mé ¾ivotní paradoxy a renoncy (19)


O studentských letech z poèátku padesátých let by se toho dalo napsat ještì mnoho, v¾dy» tehdy se to paradoxy a renoncy jen hem¾ilo. V tìchto souhrnných vzpomínkách na léta strávená na vrchlabském gymplu se musím ještì zmínit alespoò o nìkolika nezapomenutelných vrchlabských profesorech, jejich¾ jména by široké veøejnosti nic neøíkala a tak zùstanou v anonymitì. O skvìlém matikáøi a fyzikáøi, který mì „nasmìroval“ na mou celo¾ivotní profesi, jsem se u¾ zmínil. A tak ještì dodám, ¾e tento starý mládenec – roèník 1905 - se rád pøi výkladu houpával z paty na špièku na kraji stupínku a k naší nelibosti nikdy nespadl, i kdy¾ to èasto hrozilo. Byl to prostì fyzikáø, který mìl v¾dy dobrý pøehled o svém tìlesném tì¾išti! Po maturitì pak na tøídních srazech dovolil nìkolika svým oblíbencùm, aby mu tykali. Právì on, stejnì jako biolog, kterému jsme jednou na dvoøe roztlaèovali aerovku, našel svùj asyl na dohled od školy, co¾ jsem zbásnil ve své baladì ve svých minulých „¾ivotních paradoxech.


Na Benecku pod tisíci metrovým kopcem ®alým pak bydlel èeštináø a franštináø, který nám – samozøejmì ¾ertem – dával pøi našem koktání v tom cizím jazyce za vzor svou šestiletou dceru. Výrok z té¾e balady o hlavách zacpaných vánoèkami pak pochází od latináøe, vynikajícího šachisty. O tìchto tøech se traduje i následující, trochu lechtivá zkazka: Matikáø odchází ze sborovny øka – au revoir, za ním latináø – au reservoir a nakonec nejmladší èeštináø procedí – au prezervativ! Dále se do dìjin školy zapsal doslova dìlnický „pedagog“, který pøišel posílit náš profesorský sbor pøímo z továrny. Nìkolik mìsícù nás uèil obèanskou výchovu a byl š»astný jak kotì, kdy¾ jsme znali závìreèná slova Marxova Komunistického manifestu – „proletáøi všech zemí – spojte se!“ Jistì dnes také vás napadne nádherná inovace tohoto hesla z filmu Pelíšky. Mezi „figurky“ v tom nejlepším slova smyslu se pak øadí i profesor dìjepisu, který mìl samozøejmì zejména starovìk v malíèku, nebo» pøi svých cestách za první republiky poznal vše, o èem uèil. Tento pedagog si od nás, na rozdíl od profesora ze starých známých filmù nepùjèoval rodokapsy, ale témìø nedostupné Troskovy romány - naše snad první sci-fi. A nesmím zapomenout na naši nejmladší tøídní – ruštináøku, která se zpoèátku ještì obèas èervenala. Jak ta byla neš»astná, ¾e po poslední velmi zkrácené IV. tøídì, kterou jsme v roce 1953 absolvovali za šest nedìl o prázdninách, jsme nemuseli maturovat z ruštiny...


Naštìstí náš roèník ještì neza¾il vytrhávání a retušování obrázkù nebo zaèeròování jmen v uèebnicích, zato si jen matnì vzpomínám na monstr akci „Mláde¾ vede školu“, pøi které mìli být kantoøi a študáci rovnocennými partnery! Dva zajímavé støípky pak mám ulo¾eny v pamìti z ly¾aøských zájezdù - do Vysokých Tater a do Pece pod Snì¾kou. Z toho prvního jsem si odnesl do¾ivotní averzi ke zvìøinì, nebo» po dlouhé vyèerpávající cestì vlakem jsme hned po pøíjezdu do Tatranské Lomnice dostali k obìdu zvìøinovou svíèkovou a mnohým z nás bylo poøádnì špatnì! Zá¾itky z druhého, pro nás mnohem bli¾šího zájezdu, jsou radostnìjší a dominuje jim zbyteènì vyhašený minimax v chatì Na Vyhlídce na Zahrádkách! A ranní pohledy ještì neprobranýma oèima na naši nejvyšší horu Snì¾ku jsou také nezapomenutelné. Mám je pøed svýma starýma oèima stále a jsou i zde! A aèkoliv na posledním gymnasiálním srazu absolventù jsme se sešli u¾ pouze s naší ruštináøkou, ve svém srdci, v duši – nebo bùh ví kde – ty výrazné postavy bájeèných kantorù stále pøe¾ívají...


Vladimír Vondráèek

* * *

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 15.06.2015  23:07
 Datum
Jméno
Téma
 15.06.  23:07 Ludìk
 09.06.  11:28 Vesuvjana díky
 08.06.  09:11 Ferbl
 07.06.  10:18 Von
 07.06.  09:19 kusan
 07.06.  06:52 Jarmila42
 07.06.  05:42 Bobo :-)))