Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek 1. svátek vánoèní,
zítra ©tìpán.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

®ivot dvojitého agenta


I kdy¾ po ztrátì zraku na jednom oku u¾ nejsem tak èastým návštìvníkem Mìstské lidové knihovny, pøece je tam obèas zavítám. Zcela cílenì jsem si vypùjèil kní¾ku Prùlom, s podtitulem Agentem CIA uvnitø komunistické nomenklatury. Napsal ji František Doskoèil a pøi práci mu pomáhal historik Pavel ®áèek, známý ze svého pùsobení øeditele Ústavu pro výzkum totalitních re¾imù.


V roce 1968 odešel jednadvacetiletý F. Doskoèil s pøítelem do Rakouska a mìl v úmyslu emigrovat. Shodou náhod narazil v hospodì na verbíøe CIA, který pøi rozhovorech zhodnotil jeho inteligenci a rozhodl se ho získat ke spolupráci. Podaøilo se mu jej pøesvìdèit k návratu do vlasti a ve spolupráci s CIA bojovat proti okupaènímu re¾imu.


Po nìkolika dalších schùzkách s øídícím dùstojníkem byl nasmìrován k proniknutí do politického systému v ÈSSR a k vybudování takového postavení, v nìm¾ by mohl získávat pøístup k informacím, zajímavým pro americkou výzvìdnou slu¾bu. Agent „Jan“ se o¾enil s dcerou dùstojníka STB, s ní¾ se znal z døívìjška, a zaèal vystupovat jako zanícený èlen Socialistického svazu mláde¾e a pozdìji i KSÈ. Jeho kariéra rostla, za pomoci tchána se stal obèanským pracovníkem ekonomickotechnické správy FMV.


V roce 1976 se s ním opìtnì CIA spojila, a kdy¾ zareagoval pozitivnì, zaèal dostávat úkoly pomocí mrtvé schránky. I kdy¾ ohro¾oval man¾elku, rovnì¾ zamìstnankyni FMV, a své dvì malé dìti, práce špiona ho zaèala bavit a na zahranièním kontì mu narùstaly peníze.
O dva roky pozdìji se na nìj obrátilo ekonomické zpravodajství Státní bezpeènosti, a kdy¾ pøistoupil na spolupráci i s ní, byl nasazen do podniku Velkochov laboratorních zvíøat a za své informace získal lukrativní místo šoféra, jezdícího pravidelnì do západní Evropy.
Právì v této èásti knihy ètenáø dostává mnoho velmi zajímavých a pravdivých informací o vztazích mezi nomenklaturními kádry podniku, o podvodech, jimi¾ si øidièi a jejich nadøízení pøivydìlávali atp. (Tady jsou koøeny ekonomického marasmu, s ním¾ se dnes setkáváme.)
Cesty do zahranièí koneènì umo¾nily „Janovi“ osobnì se spojit s americkými zpravodajskými dùstojníky, kteøí ho nále¾itì vyškolili v pou¾ívání nejmodernìjších forem spojení. Èeskoslovenská tajná policie tak z nìho vlastnì nevìdomky udìlala agenta – dubléra, který pracoval pro obì strany. Ten pak plánovitì zamíøil do stranických struktur obvodního výboru KSÈ v Praze 6, vystudoval Vysokou školu politickou ÚV KSÈ a dostal se mezi nejvyšší stranické nomenklaturníky.


®il v té dobì vlastnì trojím ¾ivotem: rodinným, politickým a zpravodajským. Z délky spolupráce a kvalitními formami spojení rychlovysílaèkou pøes satelit lze dovodit, ¾e šlo o informace, které mìly pro CIA vysokou hodnotu.


V druhé polovinì roku 1989 se Doskoèil na pokyn CIA pøímo spojil s pøíslušníky hlavní zprávy èeskoslovenské rozvìdky, kteøí se rozhodli zahájit s CIA zpravodajskou hru s krycím názvem Prùlom. Došlo ke sporu s kontrarozvìdkou o tom, zda Doskoèila vyu¾ít èi zavøít. Do toho pøišel listopadový pøevrat a nakonec prý gen. Lorenc, faktický šéf STB, rozhodl o zavøení. Tak se stalo, ¾e byl 21. února 1990, šest dní po zrušení STB, zatèen a skonèil za nevybíravých podmínek na Pankráci, a posléze v Ruzyni. Po nìkolika dopisech prezidentu Havlovi a hladovce byl po šesti mìsících propuštìn a¾ 13. záøí 1990.


Kniha se ète velmi dobøe a pøesvìdèivì popisuje vnitøní pomìry normalizované ÈSSR. Nad trojím ¾ivotem tohoto èlovìka však musí ètenáø kroutit hlavou. Na jedné stranì se tento syn re¾imem posti¾eného ¾ivnostníka vypracoval mezi vysoké nomenklaturní kádry, ¾il ¾ivotem na nadstandardní úrovni, na stranì druhé zrazoval svou vlast a pobíral ohromné èástky v dolarech, které si dodnes bezpochyby u¾ívá, a o nich¾ se v knize jen zmiòuje. Ostøe protisocialistický tón do rukopisu zøejmì vnesl spoluautor ®áèek. I kdy¾ nelze pochybovat, ¾e odpor k SSSR a normalizaènímu re¾imu se všemi jeho zrùdnostmi je autorovo vlastní pøesvìdèení, nemohu se ubránit jednomu. Jestli si autor uvìdomuje, ¾e jsme po sametovém pøevratu spadli z bláta do lou¾e. ®e komunistická školení o svìtovládných choutkách imperialistù z Wall Streetu nebyla jen chimérou, ¾e zahranièní politika USA slou¾ila a slou¾í dodnes jen špièkám globálního kapitálu, a ty jsou ochotny udìlat komukoli cokoliv, pokud bude bránit bezuzdnému rùstu jeho ziskù…


Ivo Krieshofer



Komentáøe
Poslední komentáø: 15.07.2011  08:20
 Datum
Jméno
Téma
 15.07.  08:20 kmet Mì by jenom zajímalo,
 13.07.  18:08 Gabi-florka
 13.07.  14:13 ferbl pro Ivo¹e.
 12.07.  17:34 Ivo Ferblovi
 12.07.  15:43 ferbl