Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Miriam,
zítra Libìna.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Na kafíèku v Americe (4)

„Krátký výlet“
 
Dalším plánem prvního dne byl, jak má sestra øíkala, “krátký výlet” do mìsteèka Kenosha, vzdáleného 120 mil od New Glarus. Potøebovala tam sehnat svému synovi Davidovi informace o pronájmech k trvalému bydlení. Kdy¾ Dana se svým mu¾em a ètyøletou Michaelou opouštìli republiku, zbývaly Davidovi do narození necelé tøi mìsíce. A¾ do roku 1996 ¾ili rodièe s dìtmi, ne pøíliš od sebe vzdáleni, ve státì Michigan. Pøed pùldruhým rokem pøišli o práci rodièe a pøestìhovali se do Wiskonsinu. Dnes mìl David pøed sebou obdobné rozhodnutí. Proè by však nesouhlasil s nabídkou, které se mu dostalo? Povýšení v práci s lepším finanèním ohodnocením, výhodné podmínky poskytované novým zamìstnavatelem jeho ¾enì a podstatné pøiblí¾ení ke svým rodièùm. Znamenalo to však opustit Michigan, kde se narodil a kde dál zùstával bydlet jeho bratr Pavel. Bylo nutné sehnat výhodné ubytování v novém prostøedí ve Wiskonsinu, který dnes patøí, s pomìrnì velkou migrací, k prosperujícím státùm USA. Pøesvìdèoval jsem se o tom nejen na svém prvním výletu, ale po celou dobu mého pobytu. Nabídka práce témìø na “ka¾dém rohu”, obrovská rozestavìnost prùmyslových objektù, prodejních komplexù se spotøebním zbo¾ím a soubì¾nì s tím pøemìny rozsáhlých ploch neobdìlávané pùdy na kolonie rodinných domkù. Mnohé z tìch, které jsem pøi dnešním prvním výletì do Kenoshy vidìl v prvopoèáteèní rozestavìnosti, byly pøi mém odjezdu ji¾ zabydlené.
 
“Tak, brácho, udìlej si pohodlí, nastav si sklon sedadla, pøipoutej se a v klidu vnímej okolí. Poèítám, ¾e asi za hodinku udìláme pøestávku na kávu a malé obèerstvení a taky proto, aby sis mohl zakouøit.” S tìmito slovy jsme se vydali napøíè státem Wiskonsin k jeho východní hranici – k jezeru Michigan. Vycítil jsem, ¾e by Dana ráda vyprávìla o svých dìtech, mo¾ná by chtìla slyšet další novinky o své vlasti, mo¾ná ¾e by ráda vyprávìla o svých útrapách, které si zde bìhem tøiceti let pro¾ili. Ale velké mno¾ství mých dotazù, plynoucích z pozorování okolí, odsunuly tyto hovory na pozdìjší dobu.
 
“Co to je za dopravní znaèku,” kterých jsme míjeli nejvíce, “jak má na bílém podkladì napsáno èerným písmem 55 a pod ní, stejnì veliká, s èíslem – napøíklad 69? A vùbec, tìch dopravních znaèek na silnicích se mnì zdá po pùlhodinì jízdy velice málo.”
 
Tak nìjak vypadaly mé první otázky. Nemohl jsem pochopit, jak v zemi, kde minimálnì dvì auta v rodinì jsou nutností, jak v zemi s velmi vyspìlou technikou mohou korigovat dopravu s pou¾itím tak malého mno¾ství dopravních znaèek. A hned bylo téma na povídání. A musím pøiznat, ¾e se mi dostalo perfektního vysvìtlení o dopravním re¾imu v USA, o dopravním znaèení, a kdybych sestru nepøerušil dalšími dotazy, dozvìdìl bych se jistì i o statistice nehodovosti, o úmrtnosti na silnicích i o nákladech na léèení lidí po úrazech ze vzájemných kolizí.
“Tak si všimni, ¾e nad tím èíslem 55 je napsáno SPEED LIMIT,” zaèala Dana odborný výklad.” V èeštinì to znamená maximální povolená rychlost. A na té druhé znaèce bývá pod èíslem malá šipka s textem EAST nebo WEST, co¾ znaèí èíslo silnice a kterým smìrem vede – buï na východ, nebo na západ… Èemu nerozumíš? Pøece je to jasný jako facka. Jedeme do Kenoshy. Mìsto le¾í na východì státu a my pojedeme po èísle 69 se šipkou na EAST.
 
 
 
Nesmíme prostì uhnout ani na 69 – jih, ani na 69 – sever, proto¾e obì silnice vedou do úplnì jiných mìst. Smìrovky oznaèující nejbli¾ší mìsto s poètem mil nebo odboèku na nìjakou vesnièku, s tím se zde nesetkáš. Kompas? Jó, byl by mo¾ná dobrý, ale jak pozdìji zjistíš, èastokrát by tì to odvedlo úplnì jinám. Napøíklad znaèka, upozoròující tì pøed køi¾ovatkou, ¾e silnice èíslo šedesát devìt vede rovnì na východ a souèasnì vlevo na sever, vùbec nemusí odpovídat kompasu. Ta, co je oznaèená jako cesta na sever, se ke skuteènému severu stoèí tøeba a¾ po deseti mílích. Zde potøebuješ hlavnì mapu a pokud mo¾no spolujezdce, který se v ní vyzná, co¾ v našem pøípadì jsi ty, a ten tì navádí na správný smìr. Kdy¾ jedu sama, tak si obèas zastavím, nastuduji další úsek cesty, a kdy¾ zabloudím, zase se vrátím – NO PROBLEM.”
 
Tìch dopravních znaèek je, na evropské pomìry, opravdu málo. Pár pøíkazových, z toho pìt v èerveno-èerném provedení (Dej pøednost, Stop, Zákaz vjezdu do jednosmìrky, Zákaz parkování, Zákaz odboèení vlevo – se zákazem odboèení vpravo jsem se nesetkal. Dále pøikázané smìry k objetí èi odboèení a povolená maximální rychlost. Pár znaèek výstra¾ných v ¾luto-èerném provedení, modro-bílá s mezinárodním oznaèením pro nemocnici a ve stejném barevném provedení dopravní znaèka navádìjící invalidní øidièe k vyhrazeným parkovacím místùm. A nesmím zapomenout na znaèky upozoròující na práci na silnici. Víc jak tøicet jich nebude. A dopravní pøedpisy, které zaèáteèník musí vstøebat, jsou v tenké bro¾urce, která vèetnì zobrazení rùzného øešení køi¾ovatek a vysvìtlivek ke všem dopravním znaèkám, má tøicet pìt stran.
 
Tak teï s mapou na klínì a pouèen ze základních dopravních pøedpisù jsem se mohl vìnovat ubíhající krajinì. Navštívíte-li jeden ze státù USA, nemù¾ete si z tìchto nabytých dojmù vytváøet pøedstavu ani o zákonech, ani o pøírodních krásách celých Spojených státù. Pakli¾e se ve svém vyprávìní zmiòuji o Americe, mám na mysli v¾dy jen a jen stát Wisconsin. Tì¾ko by asi Amerièan, který navštíví Èeskou republiku, mohl vyprávìt o celé Evropì. Pøesto však po tøímìsíèním pobytu, by» v jednom státì, lze si udìlat globální pøedstavu o ¾ivotní úrovni, dopravì, školství, socialní úrovni, zdravotnictví – prostì o celkovém zpùsobu ¾ivota Amerièanù, s drobnými, spíš s kosmetickými úpravami zákonù v jednotlivých státech.
 
Po ujetí asi padesáti mílí jsem u¾ musel ventilovat hlasitì své první dojmy. Nemohl jsem je v sobì u¾ déle dr¾et. Vše bylo pro mì velmi pøekvapivé a tolik mi to pøipomínalo naši republiku, ¾e ze mì pøímo bez zábran vypadlo: “Proè jsem jezdil takovou dálku, kdy¾ je to zde stejné jako u nás..?” Sestøièky, by» jen na okam¾ik, se toto mé konstatování trochu dotklo. Chtìla se pochlubit krásami zemì, která je ji¾ nyní jejím druhým domovem. Chtìla slyšet chválu na tuto zemi. Byla pøipravena vysvìtlovat všechny rozdíly, na které se zeptám, aby mohla vyzvednout pøednosti Ameriky.
 
Rozdílù jsem s pøibývajícími dny pobytu nacházel dost, ale tìch pøedností u¾ nebylo tolik, kolik si jich sestra po tøicetiletém odlouèení z vlasti pamatovala. Okresní silnice (ne takové jaké jsem znal z amerických filmù) kopírující èlenitou krajinu, hospodáøské usedlosti, pole støídající se s lesními porosty, jezera obklopená chatami, obèas malá obèerstvení typu Mc Donalds nebo KFC, sem tam špatnì ošetøované pøíkopy a i ty døevìné sloupy s elektrickým vedením podél silnic – vše mi velice silnì pøipomínalo domov. Aby se mohl èlovìk nechat unášet vidinou domova, musí samozøejmì pøimhouøit trochu oèi a provést menší redukce. Krajina, by» èlenitá jako u nás, postrádá v lesních porostech jehliènaté stromy, farmy jsou umístìny mimo obce, uprostøed pozemkù, které k té ka¾dé patøí a vyznaèují se ji¾ z daleka viditelnými sily. V nich je ukládána pøedevším kukuøice. Chaty kolem jezer jsou ve skuteènosti americké rodinné domky, u kterých kotví poslední modely motorových èlunù. Nabídku rychlého obèerstvení poskytuje velké mno¾ství rùzných firem kopírujících pøevá¾nì stylem prodeje Mc Donalda, soustøeïujících se pøedevším u velkých køi¾ovatek v obcích. Osobní auta, se kterými se potkáváte, jsou pøevá¾nì americké výroby, velká a pohodlná, poslední novinky automobilového prùmyslu i vozidla muzeální, v dezolátním stavu, kterým by u nás bylo odebráno osvìdèení k provozu. Nakonec jsme se se sestrou shodli, ¾e krajina státu Wisconsin je svou èlenitostí a porostem opravdu krásná, pøipomínající z velké èásti naši rodnou vlast.
 
Pokraèování v pøíštì…
 
Jan Kurka
* * *
Ilustrace © Aleš Böhm
Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 31.08.2020  08:39
 Datum
Jméno
Téma
 31.08.  08:39 Von