Právì dnes je ètrnáctého února a svátek má patron všech zamilovaných - svatý Valentýn. Ale dnes nebudeme hovoøit o lásce mezi lidmi. Zajímá nás citový svìt zvíøat. Zdá se, ¾e emoce zvíøat jsou nìkdy hlubší ne¾ lidské. Co tedy na dnešní den zvíøata? Jsme v pavilonu ptákù v zoologické zahradì a všude kolem se ozývá švitoøení ptaèí køik. Zvíøata svátek zamilovaných asi nedr¾í a '“milují“ se bez ohledu na roèní období a dny v kalendáøi. Rozmno¾ovací pud u nich pøevládá zvláštì na jaøe. Ozývá se sameèkùv zpìv a pomáhá mu pøivábit dru¾ku.
Vìtšina ¾ivoèichù pro¾ívá milování jen v krátkém období øíje. Ale existují i výjimky, napøíklad sameèek zeber ovládá poèetný harém klisen po celý rok, naopak ¾irafí samci se o dru¾ky zajímají jen v období páøení. Nìkteøí papoušci si vybírají partnera velmi dlouho, ne¾ vznikne trvalý a harmonující pár. Ale jsou ptáci, kteøí se zase nerozpakují vytvoøit man¾elský trojúhelník.
Mnohem ménì starostí se "zamilovaností" mají pestøe zbarvené ryby, které se prohánìjí v akváriích jiného pavilonu. Kdyby v hejnu moøských klaunù chybìl sameèek nebo samièka, druhé pohlaví se zmìní a chybìjící pohlavní funkci si zajistí.
Ka¾dý druh zvíøat má prostì jiné potøeby. V "milostném ¾ivotì" nìkterých zvíøat zoologové zjistili i rysy pøipomínající lidskou ¾árlivost. Napøíklad samice nosoro¾cù vytváøejí dvojice, a kdy¾ se nìkterá z nich páøí, druhá jí v tom brání a samce odhání, tak¾e je potøeba je oddìlit.
I pes èi koèka mají emoce. Snad ka¾dý majitel domácího zvíøete za¾il dojem, ¾e zvíøata mají své pocity, podobnì jako lidé. Koèky jsou celé neš»astné, kdy¾ jejich panièka pláèe. Hned pøibìhnou a ko¾íškem jí osuší slzy.
Nìkteøí vìdci se dosud domnívají, ¾e zvíøata ¾ádné emoce nemají, pouze reagují na podnìty jako automat. Celá desetiletí psychologové podceòovali myšlenku, ¾e zvíøata by mohla svým majitelùm lásku oplácet, a namítali, ¾e údajné zvíøecí city nejsou nièím jiným ne¾ hormonální reakcí na vnìjší podnìt. Dnes však na základì pozorování psù nebo šimpanzù pøipouštìjí to, co majitelé svých chlupatých nebo opeøených miláèkù u¾ dávno tušili - zvíøata zakoušejí strach, ¾árlivost, smutek i lásku.
Lidé oèekávají od zvíøat duševní podporu. Koèièka nebo pejsek mohou být jakousi náhra¾kou dítìte, proto¾e èlovìk laèní po lásce. Právì milovníci zvíøat pøinutili vìdce polo¾it si otázku, zda a co zvíøata poci»ují. Milujete-li léta svého kocourka, je pøíjemné se dozvìdìt, ¾e i on vás patrnì také miluje.
Za nejvíce citovì zalo¾ená zvíøata vìdci pova¾ují psy, kteøí se s èlovìkem kamarádí u¾ tisíce let. Skuteènost, ¾e psi doká¾ou èíst v lidské psychice ještì lépe ne¾ šimpanzi, jim patrnì zajistila potravu a pøístøešek u¾ v jeskyních pravìkých lidí. Výzkumy se shodují, ¾e nejtypiètìjším rysem psí povahy je spoleèenskost, vìrnost, šikovnost, poslušnost, chytrost a schopnost milovat.