Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Miriam,
zítra Libìna.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 
Kde vzaly bylinky svá jména?
 
V našem "Bylináøi" na Seniortipu se setkáváte s èlánky o léèivých rostlinách. Doètete se kde rostou a k èemu se pou¾ívají. Ka¾dá bylinka má své jméno jak èeské, tak také latinské. Ne u všech rostlin je jasné jak pøišly ke svým názvùm, ale je mnoho bylin,  u kterých víme po kom nebo po èem získaly svá jména.
 
A zde je nìkolik pøíkladù: 
 
Zemì¾luè svùj latinský název Centaurium nese po bájných antických hrdinech – kentaurech, tvorech s lidskou hlavou a koòským trupem. Kentauøi se mimo jiné vìnovali vìdám a umìní. Jedním z nejslavnìjších je Chiron. Tomu Herakles proklál oko šípem. Ale Chiron, díky svému léèitelskému umìní, si zranìní vyléèil pomocí byliny, je¾     po nìm doslala jméno.
 
 
Øebøíèek latinsky Achillea dostal jméno podle Achilla. Nebyl to ten slavný bojovník z Trojské války, ale jeden z ¾ákù kentaura Chirona. Ten s ní vyléèil svého pøítele Telepha.

Pelynìk se latinsky jmenuje Artemisia. Po kom? Básníci sáhli pøi svém výkladu pøímo po bohyni lovu Artemis. Podle povìsti s ní královna Artemisia vyléèila svého man¾ela, slavného krále Mausola. Nejpravdìpodobnìjší je ale výklad øímského historika, spisovatele a cestovatele Plinia, který tvrdí, ¾e pelynìk léèitelé doporuèovali odedávna jak nemocným, tak zdravým. A øeètina má pro pøídavné jméno zdravý slovo artemes. „Dá-li si poutník vìtvièku pelyòku do bot, mù¾e ujít míle a nepocítí únavu“, píše Plinius. To asi znali i Nìmci, kteøí pelynìk nazvali Beiffus      (= u nohy).
 
 
Pryšec – Euphorbia, má své jméno po mauretánském královském léèiteli Euphorbovi. Ten se proslavil spolu se svým bratrem Antoniem Musou, osobním lékaøem císaøe Augusta, tím, ¾e ve své dobì zaèínali s vodoléèbou – polévání studenou vodou a pou¾íváním koupelí.
 
 
Vlaštovièník – Chelidonium dostal své jméno pøekvapivì podle vlaštovek. Vlaštovka se øecky øekne chelidonion. Rostlina rozkvétá, kdy¾ vlaštovky pøilétají. Plinius, který ve svých spisech tlumoèí i nìkteré povìry, má pro název vlaštovièníku ponìkud zvláštní vysvìtlení. Oblíbený èernobílý ptáèek  hnízdící v blízkosti lidí zná prý dobøe léèivou moc rostliny. Léèí svým mláïatùm oèi její š»ávou. Ještì do støedovìku se dodr¾ovala povìra, ¾e vlaštovièník pomáhá i èlovìku pøi oèních chorobách. Ve støedovìku získala rostlina novou popularitu. Vlaštovièník se stal rostlinou alchymistù, kteøí ho pou¾ívali pøi hledání kamene mudrcù, vaøení elixírù ¾ivota a dalších zázraèných lektvarù. Název Chelidonium si toti¾ vylo¾ili latinsky: Coeli donum – dar nebes. A k èemu jinému jim mìla nebesa pomoci, ne¾ k vyplnìní jejich pozemského snu?

Zajímavý je pùvod jména rebarbory. V antickém léèitelství se stala jakýmsi všehojem. Vdìèila za to svému orientálnímu pùvodu. Rheum officinale – reveò lékaøská se pìstovala v Èínì a do Evropy se vozila pøes Rudé moøe. Jiný druh revenì pocházel od øeky Volhy, zvané v antice Rha. A tak dostala reveò své druhé jméno, Rheum rhabarbarum – cizí, tedy barbarská reveò.
 
 
Hoøec – Gentiana dostal jméno po Illyrském králi Gentiosovi. Ten naøídil, aby se pøi morové epidemii podával nemocným hoøec.
 
A nakonec rostlina chlubící se jménem krásné dívky Heleny. Ta našla v zahradì svého milého uštknutého hadem, a proto¾e ho oplakávala upøímnými slzami, vyrostla z nich po vsáknutí do zemì ¾lutokvìtá bylina – Inula helenium – oman pravý.

Helena ji podala svému milému a tak ho zázraènì zachránila.
 
Miluše Daòková
 

Další èlánky bylináøe:

Co praví herbáø

Síla stromù

Šalvìj lékaøská

Kopøiva

Èekanka

Koukol

Èaj Støedohorák

Bylináø - hloh

Bylinky na revma

Bylináø - Hadí mord

Bylináø - jaterník

Nezapomínejme na bylinky

Podzimní zastavení

Vánoèní sny

Další bylináøe



 


Komentáøe
Poslední komentáø: 28.07.2018  13:41
 Datum
Jméno
Téma
 28.07.  13:41 Karel
 28.07.  10:47 Vesuvjana díky
 28.07.  09:13 miluna
 28.07.  08:44 Václav VAROVÁNÍ
 28.07.  07:01 Karla I.