Pøibli¾nì osm století u¾ køes»anský svìt slaví adventní èas ètyøi nedìle.
U¾ samo slovo advent dýchá zvláštní tajemností a tajuplností. Z jazykového pohledu pochází z latinského podstatného jména "adventus", které se bì¾nì pøekládá jako "pøíchod".
Jaký pøíchod to vlastnì je?
Køes»ané si v období adventu pøipomínají pøíchod Bo¾ího syna, Mesiáše a Vykupitele Je¾íše Krista, kterého u¾ pøedpovìdìli starozákonní proroci. A to nejen jeden, ale hned jeho dva pøíchody. Tím prvním je historický pøíchod Je¾íše na tento svìt, tìlesné zrození Je¾íše v Betlémì. Tím druhým je pak pøíchod Je¾íše, oslaveného Krista Krále, jako nejvyššího soudce ¾ivých a mrtvých v den Posledního soudu. Advent je tedy pøípravné období na velké slavnosti Narození Pánì 25. prosince, trvající ètyøi nedìle. Minuly doby, kdy adventní dobu provázela velmi pøísná asketická pravidla (pùsty, povinná úèast na mši nìkolikrát týdnì a striktní zákaz veselí, zábav a radovánek vèetnì svateb).
Advent je dobou oèekávání
Pro vìøící je advent dobou zbo¾ného a radostného oèekávání, duchovního zklidnìní, oèištìní duše od všeho špatného a neøestného, dobou rozjímání a díkù Je¾íšovi za jeho první pøíchod na svìt a za vysvobození lidstva z temnoty bídy. Dobou meditací o jeho druhém pøíchodu jako pøísného, ale spravedlivého soudce, a dobou dobrovolných kajícných skutkù, odøíkání a milosrdné lásky k bli¾ním, zejména k tìm nejvíce trpícím.
Pøi nedìlních bohoslu¾bách dnes vìøící sledují zvláštní adventní liturgii, která si zachovala charakter památky na první Je¾íšùv pøíchod i charakter pøípravy na jeho druhý pøíchod.
Proè má advent ètyøi nedìle
O jednotné ètyøtýdenní délce pøípravné adventní doby na svátek Bo¾ího narození pro západní èást køes»anského spoleèenství rozhodlo 13. století. Dùvody, které tehdy církev právì k tomuto poètu vedly u¾ dnes nejsou pøíliš známé. V ka¾dém pøípadì jde o významnou nábo¾enskou symboliku. Vezmeme-li rùzné èasové údaje pøedkládané biblí jako pøesné urèení èasu, nikoli tøeba jako nìjaké symboly, pak doba od stvoøení svìta a èlovìka Bohem a¾ do pozemského pøíchodu Bo¾ího syna a Mesiáše Je¾íše Krista trvala zhruba ètyøi tisíce let.
Po celou tuto dobu lidstvo prahlo po osvobození od následkù prvotního høíchu a tou¾ebnì oèekávalo spásný pøíchod Mesiáše.
Právì tato ètyøi tisíciletí symbolizují ètyøi adventní nedìle. Pøi ka¾dé z nich zapaluje knìz na adventním vìnci jednu svíèku. Toté¾ pak doma dìlají vìøící.
První adventní nedìli nám kalendáø nabízí mezi 27. listopadem a¾ 3. prosincem, letos pøipadla na 1. prosince. Její liturgické texty nás pøipravují na druhý Je¾íšùv pøíchod jako soudce ¾ivých a mrtvých a vybízejí k bdìlosti, nebo» nevíme ani dne, ani hodiny.
Druhá adventní nedìle se mù¾e dostavit mezi 4. a¾ 10. prosincem, tentokrát pøipadá na 8. prosinec. Její liturgické texty nás pøipravují na Je¾íšùv první pøíchod a ten, který nás na to upozoròuje, je svatý Jan Køtitel pova¾ovaný za Pøedchùdce Pánì.
Tøetí adventní nedìle se mù¾e objevit mezi 11. a¾ 17. prosincem, letos to bude 15. prosince. Také její liturgie nás smìruje na blí¾ící se Je¾íšùv první pøíchod a naším prùvodcem je opìt svatý Jan Køtitel.
Koneènì ètvrtá a poslední adventní nedìle pøichází mezi 18. a¾ 24. prosincem, tentokrát nás navštíví 22. prosince. Její liturgické texty nám øíkají, ¾e betlémské Je¾íšovo narození je u¾ opravdu velice blízko, a proto také rekapitulují biblické události, je¾ tomu bezprostøednì pøedcházely.
Období pøíprav skonèí u štìdroveèerního stolu. Bylo by škoda advent nepro¾ít. Èím víc si pro¾ijeme èas pøíprav, tím slavnostnìjší bude to oèekávané zazvonìní.