Mladí ibisi z Ostravy míøí do Španìlska Pìtice mladých ibisù skalních z ostravské zoologické zahrady byla minulý týden vypravena na cestu do ji¾ního Španìlska. Zoo Ostrava se tak podruhé zapojuje do mezinárodního repatriaèního projektu na záchranu jednoho z nejohro¾enìjších ptákù svìta. Ostravští ibisi pøispìjí k posílení divoké populace èítající sotva 600 jedincù.
Cílem projektu Proyecto eremita zašti»ovaným ZooBotanico de Jerez ve Španìlsku a odborem ¾ivotního prostøedí andaluské regionální vlády Junta de Andalucia je obnova volnì ¾ijící populace kriticky ohro¾ených ibisù skalních v oblasti Andalusie. Ostravská zoo se do nìj zapojila poprvé v roce 2017, kdy zdarma poskytla tøi mláïata – jednoho samce a dvì samice. Do pøírody byli zaèátkem roku 2018 vypuštìni samec a jedna samice, druhá zùstala v chovatelské základnì projektu.
Minulý týden bylo do ZooBotanico Jeréz odvezeno dalších pìt odchovaných mláïat – tøi samci a dvì samice. „Mláïata se vylíhla koncem kvìtna loòského roku a všechna byla pøíkladnì odchována svými rodièi. Po dohodì s koordinátorkou Evropského záchovného programu pro ibisy skalní (EEP) a španìlskými kolegy byla tato mláïata urèena pro záchranný projekt. Všichni mladí ibisi více ne¾ 3000km dlouhý transport zvládli v poøádku a momentálnì se aklimatizují v zoologické zahradì. Zatím nevíme, kolik z nich bude vypuštìno do pøírody a kolik posílí chovatelskou základnu projektu. Mláïata urèená k vypuštìní do volné pøírody budou následnì pøesunuta do adaptaèní voliéry na vypouštìcí lokalitì,“ popisuje zoolo¾ka Adéla Obraèajová
Ibisi po vypuštìní
***
Ibis skalní(Geronticus eremita) se v minulosti vyskytoval v Evropì (Švýcarsko, Nìmecko, Rakousko, Španìlsko, Itálie), severní Africe a na Støedním východì. V dùsledku ztráty pøirozeného prostøedí, ilegálního lovu a kladením otrávených návnad došlo na mnoha místech k jeho vyhubení. Koncem 20. století se objevily další hrozby – pou¾ívání insekticidù a elektrické vedení. Ve volné pøírodì dnes ¾ije pouhých 500-600 jedincù, èím¾ se tito ptáci øadí k nejohro¾enìjším druhùm na svìtì. V Èerveném seznamu (The IUCN Red List of Threatened Species) je tento druh zaøazen v kategorii kriticky ohro¾ený. 95 % svìtové populace dnes ¾ije v Souss-Massa National Park and Tamri v Maroku, necelá stovka ptákù pøe¾ívá v polodivoké populaci v Turecku, zbytková populace (jen cca 5 ptákù) v Sýrii je pravdìpodobnì ji¾ vyhubená.
„Díky repatriaèním snahám ve Španìlsku a v Rakousku se malé populace tìchto krásných ptákù znovu vyskytují i v Evropì. Mezi lety 2004 a 2009 bylo v rámci projektu vypuštìno celkem 190 ibisù skalních a vypouštìní stále pokraèuje. Mortalita vypuštìných mladých ptákù je vysoká, pøesto se však v roce 2008 vytvoøil první hnízdní pár a v oblasti se v roce 2011 vytvoøila malá, nezávislá a nemigrující kolonie,“ dodává Adéla Obraèajová.
Ostravská kolonie ibisù skalních
Záchranný projekt Proyecto eremita je dalším pøíkladem konkrétní pomoci novodobých zoologických zahrad pøi ochranì pøírody a nápravì škod, které èlovìk na pøírodì napáchal.
Foto: Pavel Vlèek, archiv Zoo Ostrava a Proyecto Eremita, Španìlsko.