Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Libìna,
zítra Saskie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nikola Šuhaj loupe¾ník stále pùvabná legenda


Podnes se ten pøíbìh o lásce a zradì dobøe poslouchá. A nic na tom nezmìní ani profesní kvalifikace kriminalistù, ¾e se ve skuteènosti jednalo o zloèince a kriminální èiny. ®ivot revoltujícího zbojníka Nikoly se stal legendou pøedevším díky spisovateli Ivanu Olbrachtovi. Románovou baladu „Nikola Šuhaj loupe¾ník“ vydal Ivan Olbracht v roce 1933. Tehdy u¾ mìl za sebou docela slušnou øádku vydaných knih beletrie a nepøehlednou øadu novinových èlánkù, fejetonù, polemik, kritik a reportá¾í.


Ivan Olbracht (vl. jm. Kamil Zeman; 6. 1. 1882 – 30. 12. 1952), èeský prozaik, novináø a publicista, syn spisovatele Antala Staška (vl. jm. Antonína Zemana, 1843 – 1931), pùsobil jako redaktor Dìlnických listù, Práva lidu aj. Jeho prozaická prvotina „O zlých samotáøích“ pøinesla do èeské literatury nový pohled na spoleèenské vydìdìnce. Velkým motivem Olbrachtovy tvorby je touha po svobodì a snaha po spravedlnosti. Olbracht rovnì¾ znamenitì pøekládal, pøedevším nìmecké autory.


Z pobytu na Podkarpatské Rusi vytì¾il Ivan Olbracht reportá¾ „Zemì beze jména“ (1932), ale zejména baladu o loupe¾níkovi Šuhajovi, který miloval Er¾iku a kterého nakonec zradili a zabili nejbli¾ší kamarádi.


Olbrachtova balada o Nikolovi je poutavá svým pøíbìhem a výsti¾ná svou pravdivostí. Jaroslav Sekera o ní ve své publikaci „Dar slova“ napsal: „Olbrachtùv Nikola Šuhaj loupe¾ník je kniha bojovná a kniha krásná.“ Ètenáøe kniha upoutá od samého zaèátku a¾ do konce. Kromì zboje je v ní také láska. A èetníci moc dobøe vìdí, ¾e nebezpeèí, které Er¾ice hrozí, zraòuje Šuhaje pøímo do srdce. Pøesto ®idé, kteøí jsou rozhodnuti nenechat si tentokrát svou talmudskou moudrost jen pro sebe, radí èetníkùm: „Na Er¾iku Šuhaje nechytíte. Ale chy»te ho na jeho kamarády. Zavøete Er¾iku a pus»te kamarády!“ Pak u¾ není daleko chvíle, kdy topùrko sekery zùstává ve stínu, kde¾to na její èepeli pálí plné slunce a úzce broušené ostøí bíle svítí a srší tisíci malými slunci. Kdy¾ pak bylo po všem... „Vzduch páchl nahoøklou vùní tlejícího lískového listí. Bylo velké ticho. Padal drobný déš».“


Kdo navštíví Podkarpatskou Rus, roku 1919 pøipojenou k Èeskoslovensku, roku 1938 obsazena Maïarskem, roku 1945 pøipojenou k Ukrajinské svazové republice, krajinu se svými poloninami nám stále blízkou srdci, obvykle neopomene vyhledat v Koloèavì hrob Nikoly Šuhaje loupe¾níka. Ve svahu porostlém starou trávou jen zdobený køí¾ ho odlišuje od všednosti zániku v kraji chudoby, kopcù a pùvabných døevìných kostelíkù.

 

Témìø ka¾dá zemì má svého zbojníka, který se v prùbìhu èasu stal legendou. Slovensko má svého Juraje Jánošíka (1688–1713), který opustil císaøskou armádu a vedl vlastní zbojnickou dru¾inu, byl zajat a popraven. Jeho povìst se rozšíøila i na Moravu, do Slezska, Polska a Ukrajinu.

 

Pánem Lysé hory byl legendární zbojník Ondráš, který zaèátkem 18. století nacházel v tì¾ko pøístupných skrýších hory bezpeèný úkryt. Roku 1711 se stal Ondráš vùdcem zbojnické skupiny. Kamarádi na èele s Jurášem ho za slíbenou odmìnu 100 zlatých zradili a zákeønì zabili. Namísto slíbené odmìny byl Juráš láman kolem, jeho druh Polena a další dva obìšeni, tøi zbylí dopraveni na galeje do Rjeky.


Pokud jde o Nikolu Šuhaje loupe¾níka, díky baladì Ivana Olbrachta není ani dnes historie o tomto legendárním loupe¾níkovi zapomenuta. 


Richard Sobotka

Foto Bára Sobotková:
Hrob Nikoly Šuhaje loupe¾níka v Koloèavì
Cedule koloèavské krèmy pøipomíná èetnickou stanici.
Døevìný kostelík v Jasinì

 

* * *
Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 09.12.2015  11:02
 Datum
Jméno
Téma
 09.12.  11:02 ferbl
 08.12.  13:52 kusan
 08.12.  11:54 Von
 08.12.  11:52 Blanka K.
 08.12.  08:53 dubský