Z obou stran Šumavy, jihoèeských Blat, Rakouska i Francie
Takový rozsah území s osudy rozlièných postav, ¾ijících v jeho mìstech a vesnièkách, obsáhl svou literární tvorbou spisovatel Karel Klostermann (15. 2. 1848 – 16. 7. 1923), jeho¾ 160. výroèí narození a 85. výroèí jeho smrti pøipravili velkolepì Kraj jihoèeský a Kraj plzeòský za úèasti mnoha obèanských aktivit. Jen ve struèném souhrnu nazvaném Rok Karla Klostermanna je na 80 nejrùznìjších akcí (výstavy, publikace, soutì¾e pro školy, slavnosti, výlety, turistické pochody, semináøe, besedy). Podle dosavadních ohlasù ta jejich ú¾asná, peèlivá a obìtavá pøíprava vydává svou neménì plodnou úrodu! Osmièkový jubilejní rok je pro všechny podobné aktivity velkou konkurencí.
Jak je to dávno, kdy¾ ve školních èítankách bývaly ještì úryvky z románù a povídkových knih Ze svìta lesních samot, V ráji šumavském, Kam spìjí dìti, Skláøi, V srdci šumavských hvozdù nebo Pošumavské rapsodie! Bohaté lidové tradice, svérázné typy pracovitých lidí, drsná pøíroda a její charakteristické rysy, rozpad selských rodù, existenèní odchody šumavských obyvatel z jejich domovù – to všechno po dlouhá desetiletí zajímalo i dojímalo tisíce ètenáøù – ano, na obou stranách Šumavy, u nás i v Bavorském lese, také v Rakousku a ve Francii, kde náš spisovatel všude pùsobil jako uèitel, nebo støedoškolský profesor nìmèiny a francouzštiny, a dodnes na nìj zcela nezapomnìli, proto¾e tam zanechal kus svého ¾ivota, své srdce, lásky.
®ivot a dílo Karla Klostermanna i v novodobých dìjinách se stává jakýmsi poslem mezinárodní spolupráce, spojnicí pro další pozoruhodné plány, jak se na tom shodli starostové mìst a obcí Euroregionu Šumava - Bayerischer Wald – Mühlviertel pøi spoleèném setkání. Regionální rozvojová agentura Šumava je koordinátorem rozsáhlé akce. Základem její odborné náplnì jsou vlastní archívní fondy i cizí sbírky, dùkladná badatelská práce, muzeální pracovištì v Plzni, Klatovech, Prachaticích, Písku, Sušici, Kašperských Horách (ty se staly jakýmsi „srdcem“ oslav), dále jsou to èetné obce, zejména Srní, Rejštejn, Javorník, Zliv, Štìkeò, Vacov, Horní Planá, Netolice...
Souèasná regionální spisovatelka Marie Korandová pøipravila o celo¾ivotním díle Karla Klostermanna dùkladní dílo, vychází dvojjazyèná publikace Cesta domù a Poutníkem v kraji KK, dále memoáry Èervánky mého mládí, kniha Zmizelá osada a výbory Šumavské povídky a Prázdniny na Šumavì. Natáèí se hodinový dokument, digitalizuje se spisovatelova pozùstalost, byl upraven døívìjší høbitov na Srní jako místo vzpomínek na spisovatelovy pøedky, v Hùrce odhalují sklenìnou pamìtní desku, zrekonstruována ji¾ byla historická schwarzenberská hájovna na Bøezníku u Modravy a turisté se poprvé procházejí Klostermannou stezkou z Rejštejna na Klostermannùv vrch, kdy¾ napøed pochválí krásu šumavských skláøù v expozici v Rejštejnì.
Chtìlo by se øíci – na nic ti šumavští potomkové nezapomnìli. Z jejich pøíprav a nyní také ze samotné realizace nároèného roku se mohou pouèit i jiné regiony, další obèanská sdru¾ení, proto¾e tìch slavných a významných osobností je v naší zemi velmi mnoho. Ne všichni se zatím doèkali takového významného ocenìní a probuzení zájmu o jejich dílo.