Pojïte s námi do bijáku aneb Kino, biograf, bijásek
Máte zrovna volnou chvíli, kousek vzácného èasu? Staèí se jen v pohodlí posadit a kliknout na odkaz krátkého filmu, který je v¾dy po ruce. Iluze velkofilmu nás uvede do seriálu amatérských snímkù z rùzného prostøedí, nevypulírovaného profesionální úpravou a dokonalou technikou.
Nabídne vám prostý námìt, jaký za¾íváte dennì pøi své práci, pøi ¾ivotì rodiny a bì¾ných starostech. Uká¾e vám na místa, kde jste ještì nebyli, nebo jste je shlédli ponìkud jinak a upomene vám pohledy vašich vzpomínek z fotografií, které jste pøi cestování nasbírali.
Poslechnete si hudbu, která vás uklidní nebo uvede do pøíjemné nálady s pohledy na památky a významná místa naší zemì. To vše mù¾ete spatøit v novém seriálu amatérských snímkù, které mimo dobré nálady pøinesou i plno inspirace. Dopøejme si prosté krásy a poutavých pohledù na Senior tipu.
***
Louèení s Andìlem
Stanice Andìl – Ukonèete výstup a nástup, dveøe se zavírají – Pøíští stanice Karlovo námìstí. Ano, to mù¾ete slyšet dnes pøi jízdì metrem na lince B. Co tomu pøedcházelo? Pøipomene nám to film Bedøicha Pricla, èlena Èeského klub kinoamatérù, zalo¾eného v roce 1936. Film „Louèení s Andìlem“, v pøepisu z pùvodního filmového materiálu, s komentáøem Františka Šmída, má sní¾enou kvalitu obrazu, ale svým dokumentárním dokladem vyvolává vzpomínky nejen smíchovákù, ale všech, kteøí chodili do „mlíèòáku“, cukrovinek, na ostøíhání k panu Vávrovi, do restaurace U zlatého andìla a do Bufetu na chlebíèky. Stanice se pùvodnì mìla jmenovat Lidická, ale dostala název Moskva. Ke svému názvu Andìl, podle tradièního místa, se dostala a¾ po roce 1990.
Film, vás zavede do místa legend, do Národní pøírodní památky Svatošské skály (Hans-Heiling-Felsen), kde je na levém bøehu øeky Ohøe ¾ulový skalní útvar pøipomínající zkamenìlý svatební prùvod, o nìm¾ panuje nìkolik rùzných povìstí. Jednu z nich v roce 1811 poeticky zpracoval Theodor Körner a pozdìji ji pøevzali bratøi Grimmové. Heinrich Marschner, jen¾ v roce 1823 pobýval v Karlových Varech na léèení, tuto èeskou legendu zpracoval ve své opeøe Hans Heiling. Národní pøírodní památka se nalézá v krásné kopcovité krajinì a stala se vyhledávaným cílem turistù, cyklistù, vodákù a také horolezcù. Údolím prochází nauèná stezka Doubí – Svatošské skály.
Od doby demolice novorenesanèního výjimeèného komplexu nádra¾í Tìšnov, známého pod tradièním názvem „Deniska“ ji¾ uplynulo tøicet sedm let, pøesto stále vyvolává otázku, jestli rozhodnutí tuto památku zbourat bylo správné a nutné. Pøes rùzné úvahy a návrhy od roku 1975 byl nakonec osud budovy rozhodnut a v sobotu 16. Bøezna 1985 v osm hodin ráno byla budova bývalého nádra¾í Tìšnov zlikvidována odstøelem.