Ve Skotsku jsme u¾ nìkolik dní a máme za sebou poznávání památek a zajímavých míst hlavního mìsta Edinburghu, ale také skotských hor a pastvin s mno¾stvím ovcí i huòatých hnìdých dlouhorohých krav. Skotské poèasí je promìnlivé, nádherné dny støídá déš». A tak jeden takový pošmourný den vyu¾íváme k návštìvì edinburghského pøístavu, kde od roku 1998 kotví velkolepá jachta britské královské rodiny.
Pøijí¾díme sem z centra autobusem místní dopravy, a tak jako mnozí z tìch návštìvníkù ¾asneme nad velikostí a majestátností nádherného oceánského parníku, který má na délku témìø 126 metrù.
Stavba jachty zaèala v roce 1952 a na návrzích jejích interiérù, zejména královských pokojù a dalších místností se svými pøáními a návrhy podílela královna Al¾bìta II. a její man¾el princ Filip. Nešlo toti¾ samozøejmì jen o nìjakou zábavní jachtu, ale o loï, se kterou královská rodina mìla cestovat na státní návštìvy do zemí celého svìta.
Tady se samozøejmì pojilo pøíjemné s u¾iteèným a konstruktéøi k tomu pøihlí¾eli. A tak byla vìnována pozornost ka¾dému detailu - nejen u obytných místností královských man¾elù nebo hostù, ale i v celé jachtì. Proto¾e ta mìla kromì velícího admirála, který byl za své dobré slu¾by povyšován do šlechtického stavu, pokud u¾ pøedtím nemìl titul, dalších 21 dùstojníkù a 220 èlenù posádky - lodníkù, kuchaøù, stevardù, strojníkù atd. Stavba jachty byla dokonèena velmi brzy a u¾ v dubnu roku 1953 ji královna Al¾bìta II. slavnostnì v doku pokøtila jménem BRITANNIA. Loï pak byla spuštìna na vodu na poèátku roku 1954. A od té doby bìhem 44 let obeplula po rùzných moøích a oceánech s rodinou britských panovníkù mnohokrát celý svìt.
Teï po prùchodu malým muzeem s prodejnou suvenýrù vycházíme koneènì na molo a po mùstku mù¾eme vstoupit na palubu královské jachty. A to ne hned ledakam, ale rovnou na vlajkovou palubu s kapitánským mùstkem. Vstupujeme dovnitø. Ve velké kabinì s mnoha pøístroji je vpøedu u zasklených oken jen jediné køeslo. Tady smìl sedìt jen admirál pøi øízení lodi, ostatní dùstojníci samozøejmì stáli. Procházíme postupnì celou loï, a tak mù¾eme vidìt admirálovu kajutu. Je samozøejmì velice luxusní. Má lo¾nici a obývací pokoj s jídelnou, kde velitel parníku sedal s dùstojníky nebo svými hosty.
O nìco ménì komfortní, ale rovnì¾ vybavené pìkným dobovým nábytkem jsou kabiny velících dùstojníkù - ti ovšem u¾ museli sdílet spoleènou koupelnu a toalety. Samozøejmì ¾e všechny návštìvníky zajímají ze všeho nejvíc kajuty Jejího Velièenstva královny a prince Filipa. Míøíme k nim po prostorných chodbách s mìkkými koberci. Do královniny pracovny mù¾eme nahlédnout pøes sklem kryté prùhledy. Sem nemìl pøístup jen tak leckdo. V dobì, kdy byla na palubì pøítomna královská rodina, bylo samozøejmì zachováváno diskrétní soukromí a ticho ze strany posádky. Pracovna Al¾bìty II. Je vybavena moderním psacím stolem s potøebnými pøístroji, aby královna mohla vyøizovat státní i soukromé zále¾itosti.
A hned vedle si mù¾eme prohlédnout i její lo¾nici a pak i obývací pokoj a lo¾nici královnina man¾ela, vévody z Ediburghu. Kajuty mají velká okna, jsou velmi prostorné a pohodlné. Pokud jachta nebyla vyu¾ívána pøímo královnou, slou¾ila i jiným èlenùm britské královské rodiny. A tak mù¾eme vidìt i kajutu, kde trávil svatební cestu následník trùnu princ Charles s princeznou Dianou. A samozøejmì na jachtì strávili krásné chvíle na cestách po moøích i další pøíslušníci britské královské rodiny. Jejich fotografie jsou na stìnách.
Jednou z nejkrásnìjších místností královské jachty je ale velká jídelna, kde byly poøádány státní recepce a kde na stolech je vylo¾eno nádobí, pøíbory a skleníky s královskými erby. A kde stìny jsou ozdobený dary, které královský pár dostal od hlav státù na svých cestách po moøích.
Pracovna Al¾bìty II.
Nádherný je reprezentaèní pokoj a sál pro královskou rodinu, kde byli pøijímáni i státní a soukromí hosté a kam je nám dovoleno vejít a obdivovat krásný nábytek i výzdobu.
Samozøejmì nás zajímá, jak na lodi ¾ili námoøníci. Máme pøíle¾itost vidìt dùstojnickou jídelnu a spoleèenskou místnost, vše velmi pohodlné a vybavené køesly i nezbytným anglickým krbem. A pak mù¾eme vstoupit do kajut lodníkù a také do baru, kde nechybìl výèep s pivem. Proto¾e tady bylo pamatováno samozøejmì i na zábavu námoøníkù v dobì mimo slu¾bu. Ta trvala na lodi dva roky. Zkoušíme si lodnickou uniformu s èepicí, ve které se návštìvníci mohou cítit na chvíli v roli námoøníka.
A pak pokraèujeme dál ke kajutám námoøníkù - skromným, ale dosti pohodlným - kuchyním, vybaveným pùvodním zaøízením, prádelnì s námoønickými uniformami, lodní strojovnì. Postupnì procházíme celou velkou loï - a¾ znovu vyjdeme na palubu se záchrannými èluny a také s pìknou malou jachtou, která po pøistání odvá¾ela královský pár na pevninu.
Na samé zádi je prosklená kajuta s nejhezèím výhledem na moøe, kde obvykle odpoèívala nejradìji královská rodina. Je vybavena pohodlnými sofa i barem.
Tady potkáváme na promenádní palubì jednoho z bývalých námoøníkù, který nám ochotnì odpovídá na dotazy. Teprve teï si uvìdomujeme, ¾e u¾ je odpoledne. Ale ta jedineèná loï BRITANNIA nás zaujala natolik, ¾e jsme nevnímali èas. A tak se znovu touláme po palubì té obøí jachty a¾ na pøíï na nevelkou vyhlídkovou palubu, odkud královna Al¾bìta II. mávala vítajícím davùm, kdy¾ jachta pøiplouvala do dalekých pøístavù. Nyní kotví trvale v Edinburghu a Její Velièenstvo královna, pøesto¾e má ve mìstì své letní zámecké sídlo, svou nìkdejší loï prý pøíliš nenavštìvuje. Plnì to chápeme. Proto¾e ta jachta jí urèitì pøipomíná mnoho š»astných let, které na ní strávila se svými blízkými. Teï u¾ je ta velkolepá královská jachta, která svého èasu hostila napøíklad amerického prezidenta Reagana a další hlavy státù, jen cílem turistù a obdivovatelù nedávné britské historie. Pro toho, kdo cestuje do Edinburghu, stojí urèitì za to ji navštívit.
Text a foto: Vladimír Køí¾
San Francisko, Jihlava
* * *
Zdroj: https://www.ingema.net
Anotaèní foto: https://museumships.us/united-kingdom/britannia Zobrazit všechny èlánky autora