Do parlamentu se pokoušel dostat leckdo: rozvedení otcové, ochránci pøírody i ¾en, taxikáøi, a dokonce krachující byznysmeni.
Podaøilo se to dùchodcùm: mají dva ministry a sedm poslancù. Nejmladšímu z nich je šedesát.
Strana vnikla jen nìkolik týdnù pøed bøeznovými volbami, a to zejména díky témìø osmdesátiletému Rafi Ejtanovi. Strana Gil má jméno podle hebrejského „vìk“ a slovo je zkratkou plného názvu Izraelští dùchodci do parlamentu!
Jiné cíle ne¾ být v knesetu a ovlivòovat legislativu si strana ani neklade. „Zvolili mì dùchodci. Nejdøíve se tedy postarám o nì, pak se uvidí,“ shrnul své plány Ejtan.
V sedmimilionovém Izraeli ¾ije 750 tisíc dùchodcù. Nikoho z nich dosud nenapadlo, jakou pøedstavují sílu. Obvykle hlasovali pro své tradièní strany a doufali, ¾e vedle obrany, školství a tuèných platù pro ministry si na nì vláda také obèas vzpomene.
Ura¾ení a poní¾ení
Avšak v posledních nìkolika letech tomu bylo pøesnì naopak. Dùchodci patøili mezi ty skupiny, které byly nejvíce posti¾eny vládními škrty ministra financí za Likud (a jeho dnešního pøedsedy) Benjamina Netanjahua. Izraelská ekonomika se v prùbìhu palestinské intifády dostala do problémù - a zaplatili to z velké èásti penzisté. Netanjahu mo¾ná zachránil stát pøed krachem, jak bývá pøipomínáno, ale zcela nepochybnì si také vyslou¾il nehynoucí nenávist mnoha starých a chudých Izraelcù.
Mezi volièi Gilu pøekvapivì najdeme mnoho mladých lidí. V zemi panuje znaèné znechucení z politiky a zejména z politikù, a „volit starce“ bylo mezi mláde¾í populárním zpùsobem, jak to dát najevo. Také celá kampaò, vynalézavá i agresivní zároveò, pohrávající si s rùznými sexuálními nará¾kami, byla zamìøena spíše na mladé lidi. Reklamní agentura, kterou Ejtan najal, vycházela z názoru, ¾e média vezmou Gil na vìdomí, teprve a¾ se o stranu zaènou zajímat i mladí.
Stejnì chladnì kalkulovali lidé z agentury a sám Ejtan, kdy¾ se rozhodovali o zalo¾ení Gilu. „Blí¾ily se volby a poøád se nesni¾oval poèet nerozhodnutých volièù, to bylo neobvyklé. Tak jsme si øekli, ¾e jim dáme stranu, pro kterou by mohli hlasovat,“ shrnul strategii jeden z mladých majitelù telavivské agentury. U øady Izraelcù i nìkterých celebrit strana vyvolala nadšení, a tak nemìla nouzi o dobrovolníky pro kampaò.
Roztoète kohoutky
Gil mohl vzniknout díky izraelskému volebnímu systému, v nìm¾ staèí stranì dvì procenta, tedy zhruba tolik poslancù, aby mohla vstoupit do parlamentu. Gil má poslancù sedm a a¾ na Ejtana jde o neznámé pøedstavitele dùchodcovských organizací. A proto¾e vítìzná Kadima Ehuda Olmerta (také zalo¾ena jen nìkolik mìsícù pøed volbami) potøebovala koalièní partnery, dùchodci získali hned dvì ministerská køesla. Rafi Ejtan (79) bude ministrem pro zále¾itosti penzistù, Jaakov Ben Izri (78) se posadí do køesla ministra zdravotnictví.
Ejtan s Olmertem se pøedminulý týden dohodli také na èásteèném splynutí obou stran. Teprve pak mohla veøejnost zaèít odhadovat, jak asi budou poslanci Gilu hlasovat o jiných dùle¾itých otázkách, jako jsou napøíklad mírová jednání s Palestinci. Zatím se pøedstavitelé strany vyjadøovali jen o výši dùchodù nebo zlepšení zdravotní péèe.
Ejtanova jednání u¾ pøinesla první plody pro jeho volièe: ještì letos se zvednou výdaje na dùchody o 530 milionù šekelù (pøes 2,5 miliardy Kè). Èást této sumy pøedstavuje doplatek penìz, které kdysi dùchodcùm zabavil „zlý“ Netanjahu.