Pokud nejste zrovna zbìhlý Pra¾ák, urèitì se dìsíte ka¾dé návštìvy hlavního mìsta. Není k tomu však dùvod, Praha sice vypadá slo¾itì, ovšem zdání klame. Ve skuteènosti se jedná o mìsto, ve kterém se pomìrnì snadno vyznáte, staèí si jen vyznaèit pár orientaèních bodù. Následující text vám poskytne takového jednoduchého "prùvodce" a s ním i zajímavé tipy, kam se jít podívat, kdy¾ hledáte kousek zelenì nebo zajímavé, ménì turisticky profláklé místo. Kdo se bojí, nesmí do Prahy!
Hledáte v betonovém království Prahy kousek zelenì? Aè se to nezdá, i v centru Prahy lze taková místa najít. Riegrovy sady se rozkládají hned nad Václavským námìstím (Muzeum), další mo¾ností jsou Havlíèkovy sady s nádherným pavilonem Grébovkou (I.P.Pavlova-tram, Námìstí míru-tram). Oslovit by vás mohla také Letná s Letenskými sady a pøíjemným zámeèkem, odkud je také krásný výhled na centrum Prahy (Vltavská-tram, Hradèanská-tram). Na Letné najdete také Kyvadlo, neboli Metronom, který se tyèí nad tekoucí øekou. V centru Prahy najdete také Královskou oboru Stromovku, rozlehlý park, který v sobì skrývá pøíjemné rybníèky, pøítulné veverky a v létì také poskytuje stín mnoha lidem, kteøí se sna¾í v parných vedrech schovat pøed spalujícím sluncem (Nádra¾í Holešovice-tram). Vzdálenìjší destinací je Ïáblický háj s hvìzdárnou nacházející se na kraji metropole (Ládví-bus). Zde u¾ nebudete mít pocit, ¾e na vás dýchá mìstská atmosféra milionové Prahy. Pro milovníky holých skal se tu pøímo nabízí Divoká Šárka (Nádra¾í Veleslavín), trochu kultury zase najdete v Oboøe Hvìzda se stejnojmenným renesanèním letohrádkem (Petøiny). Speciálním místem vhodným hlavnì pro letní paøáky je hostivaøský pøírodní park s velkou pøehradou, kde se dá pøíjemnì zchladit (Skalka-bus, Háje-bus). Hned vedle se nachází areál Milíèovského lesa s rybníky (Háje). Posledním "zeleným" útoèištìm je pak Kunratický les, ve kterém se mù¾ete setkat s opravdovými muflony (Roztyly, Chodov).
Kromì zalesnìných oáz lze v Praze vyrazit i na jiná místa, která u¾ nejsou tak "profláknutá". Napøíklad Námìstí míru vás mù¾e nadchnout jednou z pra¾ských gotických majestátností, kostelem sv. Ludmily, který se hrdì tyèí k nebi (Námìstí míru). Stejnì tak románský kostel sv. Cyrila a Metodìje na Karlínském námìstí (Køi¾íkova). Posledním architektonicky zajímavým místem by mohlo být i námìstí Jiøího z Podìbrad s kostelem Nejsvìtìjšího Srdce Pánì (Jiøího z Podìbrad). Blízko odtud se nachází i moderní ®i¾kovská televizní vì¾. Speciálem je pak neju¾ší ulièka v Praze, její¾ provoz musí øídit semafor (Malostranská). Pøedposlední a ponìkud pøekvapivé místo najdete na severu Prahy. Pøekvapí vás tady keltský menhir Zkamenìlý slouha, který døíve stával v poli. Dnes ho obklopuje zástavba rodinných domù (Kobylisy-bus). Poslední destinaci budete hledat v pøípadì, ¾e vám bude moc horko. ®luté láznì vám nabídnou nejen svla¾ení vltavskou vodou, ale také bohatý program. Hned vedle nich pak mù¾ete spatøit vápencové Branické skály(Karlovo námìstí-tram).
Pro pøípady, ¾e pøeci jen neodoláte pokušení navštívit hlavní pra¾ské atrakce, tu nabízím krátkou navigaci na známá místa:
Pra¾ský hrad, Svatovítská katedrála, Bazilika sv. Jiøí, Zlatá ulièka –Malostranská, Hradèanská
Petøín (socha K. H. Máchy, rozhledna, park) – Malostranská-tram, Andìl-tram
Karlùv most a Staromìstské námìstí (Pra¾ský orloj, Týnský chrám, pomník mistra Jana Husa) – Staromìstská
socha sv. Václava – Muzeum
Vyšehrad (rotunda sv. Martina, bazilika sv. Petra a Pavla, Vyšehradský høbitov) – Vyšehrad
Hledat byste ovšem mohli také:
O2 arena – Èeskomoravská
Synot Tip Aréna –I.P.Pavlova-tram, Námìstí míru-tram
Vysvìtlivky:
Jeliko¾ vìtšina nepra¾ákù nejradìji cestuje metrem, zvolila jsem ho jako výchozí dopravní prostøedek. V závorkách jsou v¾dy uvedeny názvy stanic s pøíslušnou barvou trasy metra, na které se zastávka nachází a odkud jsou dané destinace nejlépe dostupné. Pøípadná doplòující poznámka "tram" nebo "bus" znamená, ¾e od metra se musí ještì kousek popojet jiným druhem MHD.
èervená – trasa metra C – spojuje sever a jih Prahy (nejznámìjší stanice: Letòany, Vltavská, Florenc, Hlavní nádra¾í, Muzeum, Vyšehrad, Chodov)
¾lutá –trasa metra B – spojuje západ a východ Prahy (nejznámìjší stanice: Èerný most, Florenc, Námìstí republiky, Mùstek, Národní tøída, Karlovo námìstí, Andìl, Zlièín)
zelená– trasa metra A – spojuje severozápad a jihovýchod Prahy (Depo Hostivaø, Skalka, Námìstí míru, Muzeum, Mùstek, Staromìstská, Malostranská, Hradèanská, Dejvická)
Pro zvìtšení klikni do obrázku
Zdroj obrázkù: pixaby.com, http://metropraha.eu/trasy-metra/