V dnešním tipu na výlet se vydáme na návštìvu k našim severním sousedùm. Navštívíme Krakov.
Krakov je ètvrté nejvìtší mìsto v Polsku, ¾ije zde zhruba necelý milion obyvatel. Mìsto le¾í na øece Visle. Do Krakova se dá pohodlnì dostat autem, nebo vlakem. Pokud budete do Polska cestovat vlakem, je dobré pøipomenout, ¾e v Polsku je povinné zakoupení místenky do rychlíkù a vlakù vyšší kategorie.
Krakov svoji architekturou a starobylou atmosférou v mnohém pøipomíná Prahu. Však také byl spoleènì s Prahou a dalšími evropskými mìsty zvolen v roce 2000 Evropským mìstem kultury. Bohatý kulturní ¾ivot je zde naprostou samozøejmostí. Ne nadarmo se øíká, ¾e Varšava je sice administrativnì hlavním mìstem Polska, ale Krakov je zase hlavním mìstem Polska co se týká kultury. Témìø ètvrtina polských muzeí se nachází v Krakovì a mìstská kulturní scéna nemá ve zbytku Polska konkurenci. V Krakovì se také nachází jedna z nejznámìjších obrazáren ve støední Evropì a to Muzeum Czartoryskich, kde se nachází rozsáhlá sbírka umìleckých dìl ze starého Øecka a Egypta, dále orientální artefakty, zbranì a koberce, a rovnì¾ sbírka evropských obrazù a soch od 13. do 18. století. Mù¾ete zde nalézt takové skvosty jako Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinciho, nebo Rembrandtùv obraz Krajina s dobrým Samaritánem.
Pojïme dále na procházku Krakovem
Hned na první pohled nás nutnì zaujme hrad Wavel, majestátnì se tyèící nad øekou Vislou. Wavel býval sídlem polských králù a¾ do sedmnáctého století. V roce 1000 zde bylo jako jedno z prvních ve støední Evropì zalo¾eno Krakovské biskupství. Velkolepý hrad s 71 rùznými komnatami a místnostmi získal svùj renesanèní charakter v letech 1502-1536. V jeho architektuøe však lze nalézt také mnoho gotických prvkù. Jedním z nejstarší exponátù hradu, je zoubkovaný meè polských králù (szczerbiec), který byl pou¾íván pøi korunovaèních ceremoniálech. V areálu hradu se nachází rovnì¾ neménì slavná katedrála. Ve vì¾i katedrály je umístìn nejvìtší polský zvon sv. Zikmund vá¾ící jedenáct tun, kterému v roce 2000 puklo srdce. V souèasné dobì je ji¾ zvon opraven a tak opìt mù¾e poutníkùm pøipomínat bìh èasu.
V roce 1257 byl ve mìstì zalo¾en Rynek Glowny, hlavní a rušné tr¾ištì, které ve své dobì patøilo mezi jedno z nejvìtších v celé Evropì. Námìstí dominuje Sukiennice, obrovská budova postavena v šestnáctém století, která jako tr¾nice slou¾í dodnes. Na námìstí se také nacházejí dva z nejznámìjších krakovských kostelù, kostel sv. Vojtìcha, nejstarší dochovaný krakovský kostel postavený v desátém století, a kostel Panny Marie, postavený v gotickém stylu a pøitahující turisty dvìma vysokými vì¾emi. Jeho oltáø tvoøí døevoøezby, které znázoròuji ¾ivot a smrt Je¾íše Krista. Je to jedna z nejvzácnìjších památek gotického umìní v Evropì. Na jednu z kostelních vì¾í pøichází ka¾dou celou hodinu trubaè. Poka¾dé hraje melodii, která pøipomíná napadení mìsta Tatary pøed více ne¾ 600 lety. Jeho troubení pak náhle umlkne jako vzpomínka na okam¾ik, kdy trubaèe, který chtìl varovat obyvatele Krakova pøed útoèníky, zasáhl smrtící šíp.
V Krakovì se nachází i velmi známá Jagellonská univerzita, zalo¾ena v roce 1364 (pouhých šestnáct let po zalo¾ení Karlovy univerzity). Mezi nejznámìjší uèence, kteøí na Jagellonské univerzitì pùsobili, patøí Mikuláš Koperník a pape¾ Jan Pavel II. (obèanským jménem Karol Wojtyla). V Krakovì se kromì Jagellonské univerzity nachází ještì dalších tøináct vysokých škol a celkem zde studuje kolem 100.000 studentù.
V Krakovì se také odehrával dìj oscarového filmu re¾iséra Stevena Spielberga Schindlerùv seznam. Díky natáèení tohoto filmu, mapujícího na osudech nìkolika ¾idovských rodin nejvìtší selhání samotné podstaty èlovìèenství v dìjinách holocaustu, se bývalé ¾idovské gheto Kazimierz renovovalo a nyní jsou nìkteré synagogy pøístupné veøejnosti. Bohu¾el z jejich pøedváleèné slávy moc nezbylo.
Pokud jste ještì nikdy v Krakovì nebyli, vøele vám návštìvu tohoto krásného a starobylého mìsta doporuèujeme.
V blízkosti Krakova se také nachází Wieliczka, o které jsme psali nedávno, jeden z nejatraktivnìjších solných dolù na svìtì. Pro svou unikátnost byl v roce 1978 zapsán do seznamu UNESCO. Dále se asi hodinu cesty od Krakova nachází Oœwiêcim, kde byl bìhem druhé svìtové války vybudován vyhlazovací koncentraèní tábor Auschwitz-Birkenau. Snad jen malé upozornìní, návštìva tábora pro svá otøesná svìdectví o páchaných zvìrstvech je jen pro silné povahy.