MALOVÁNÍ aneb Pojïte si hrát!
14. cvièení
Ilustrujeme
Pra¾ské vodárny
V dobì konání kurzù vznikl námìt - ilustrovat podle fotografií vodárny. Ji¾ tenkrát se to jevilo jako tvrdý a snad i nerealizovatelný oøíšek. Nicménì, Jitka pra¾ské vodárny nafotila a byla by škoda si je alespoò neprohlédnout. Ale kdo ví, tøeba se do toho opravdu nìkdo pustí a pøedvede svùj malíøsko/ilustraèní talent.
Šitkovská vodárna u Mánesa dodávala vodu do tøí ètvrtin Nového mìsta a byla postavena v roce 1589-1593, na místì, kde pøedtím byla vodárna døevìná. Pojmenována byla po mlynáøi Janu Šítkovi, který mìl v blízkosti mlýn. Její výška je 47 m a je nejšikmìjší v Praze odchylka 1,15 m k jihovýchodu. Práce øídil radní Nového Mìsta pra¾ského Karel Mìlnický. Vyøazena z provozu byla v roce 1913. Celková rekonstrukce probíhala v roce 2005-2008.
Vinohradskou novorenesanèní hranolovou vì¾ navrhl architekt A. Turek. Postavena byla v roce 1882. V nejvyšším patøe je vyhlídková terasa, která slou¾ila jako rozhledna. Adaptována byla v roce 1935. Èerpací stanice byla zrušena v roce 1962, 2 podzemní vodojemy jsou v provozu. Dnes slou¾í jako administrativní pracovištì Pra¾ských vodáren.
Letenská pseudorenesanèní vodárna byla dokonèena v roce 1888 - arch. J.Fialka. Zásobovala horní èást Holešovic a Bubenèe. Vì¾ je vysoká 38,3 m. V pátém podla¾í je vyhlídkový ochoz - arkády. Od roku 1978 slou¾ila jako Obvodní dùm pionýrù a mláde¾e Prahy 7. Mláde¾i slou¾í i dnes a je zde i známá èajovna.
Novomlýnská vodárna u Štefánikova mostu pøinášela vodu do dolní èásti Nového Mìsta pra¾ského.Byla postavena na místì bývalé vodárenské vì¾e, která byla zcela znièena pøi velké povodni v roce 1655. V roce 1658 byla dostavìna renesanèní vì¾. Bohu¾el nyní je vodárna zcela ponechána osudu, stále èeká na vyu¾ití, proto¾e nìkolik pokusù jak vì¾ o¾ivit selhalo. A je to škoda,, je na krásném místì a i okolí je hezky upravené.
Staromìstská vodárenská vì¾ u Novotného lávky. Skupina budov v okolí se stále nazývá Staromìstské mlýny, které tady bývaly. Byla jako dominantní objekt èastým a snadným cílem nepøátelské dìlostøelby. Vì¾ prodìlala 9 po¾árù, ale v¾dy došlo k rychlé opravì, proto¾e pro ¾ivot mìsta byla nezbytná. Po po¾áru v roce 1878 byla vì¾ pøestavìna a navýšena o jedno patro. Je vysoká 52 m. V osmdesátých letech min.století prodìlala generální rekonstrukci a je rozdìlena do 6 podla¾í. Nyní je vyu¾ívána komerènì a je nepøístupná.
Vršovická vodárna byla postavena jako jedna z posledních a to v r.1901-1907. Jméno dostala podle blízkého zájezdního hostince Na Zelené lišce. Postavena byla podle návrhu architekta Jana Kotìry, je vysoká 42 m a je zapsána ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek. Funkèní byla do roku 1975, dodávala vodu pro rozvíjející se Vršovice. Nyní je pro veøejnost nepøístupná a je v majetku Pra¾ské vodohospodáøské spoleènosti.
Jitka Pokorná
Námìty kursistù a rekapitulace úkolù:
- Zahrádka na deset zpùsobù
- Poøád tu máme ještì jaro…
- Procvièování matka moudrosti/opakování cvièení
- Ilustrace bylináøù
- Ilustrace vodárenských vì¾í
- Nálady – radost/smutek/zlost
U¾iteèné pomùcky k malování:
Lekce prvního roèníku Malování ve Windows
Lekce druhého roèníku Malování ve Windows
Program Malování – Popis prostøedí programu Malování (Roman Pech)
Grafický editor Malování
Jak namalovat obraz (PaedDr. Hana Horská)
Práce s programem malování (Mgr. Petr Koníø)