Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vilma,
zítra Èestmír.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jako vejce vejci
aneb
Pøíklad spolupráce Zoo Ostrava a VŠB-TU Ostrava
 

Spolupráce mezi zoologickými zahradami a univerzitami v oblasti vzdìlávání a výzkumu je vcelku bì¾ná a èastá. Nìkdy se ale urodí spolupráce velmi specifická a¾ nezvyklá. V pøípadì Zoo Ostrava se spolupráce týkala výroby podkladkù – modelù vajec pro vybrané druhy ptákù, které vytvoøili zamìstnanci Fakulty umìleckého slévárenství VŠB – Technické univerzity Ostrava. Podkladky jsou témìø k nerozeznání od tìch skuteèných.
 
Pøi odchovu ptaèích mláïat se obèas stává, ¾e zejména nezkušení rodièe neinkubují snùšku spolehlivì, hrozí rozbití vejce èi vykutálení z hnízda. „Jeliko¾ se v øadì pøípadù jedná o vzácné a ohro¾ené druhy, sna¾íme se ptákùm pomoci, aby zvýšili šanci na úspìšný odchov mláïat. Vejce proto ukládáme do umìlé líhnì (inkubátoru). Hnízdícím ptákùm je ale tøeba vlo¾it do hnízda podkladek, jinak by ztratili zájem o hnízdìní. Podkladek musí samozøejmì mít velmi podobný vzhled jako pravé vejce. Nìkteré druhy ptákù jsou velmi vnímavé a jen tak nìjaký podkladek nepøijmou. Dùle¾itý je nejen vzhled, ale i tvar, váha a správné tì¾ištì. Ptáci pøi inkubaci vejce pravidelnì otáèejí, a tak mù¾ou podkladky rozeznat,“ vysvìtluje zoolog Petr Vrána.

 
 
Zoo Ostrava chová pøes 120 druhù ptákù. Jejich vejce jsou velmi rùznorodá – velikostí i barvou. „Nìkterá vejce mají specifickou kresbu. Ptáci hnízdící v otevøených hnízdech èi pøímo na zemi mají vìtšinou vejce zbarvená tak, aby co nejvíce splývala s prostøedím. Dutinoví ptáci a ti, co si umìjí vejce ochránit, mají naopak vejce èasto pouze bílá“, dodává Petr Vrána.
 
  

Zamìstnanci Fakulty umìleckého slévárenství VŠB – Technické univerzity Ostrava vyrobili podkladky podle skuteèných vajec. Jako materiál pou¾ili umìlou pryskyøici, kterou vylili do pøipravených forem. „Vejce“ pak ruènì dobarvili netoxickými barvami. Na fotografii 1 jsou modely vajec èáji chocholaté (velké bílé), satyra Temminckova (rezavì hnìdé), dytíka velkého (skvrnité) a èejky australské (menší skvrnité). Na fotografii 2 jsou pak „vejce“ bernešky rudokrké (nazelenalé) a husy kuøí (velké bílé).
 
„Pou¾ití vhodných podkladkù je pro chovatele ptákù dùle¾itá souèást jejich chovatelského úsilí. Vìøíme, ¾e tento spoleèný poèin se stane dùle¾itým mezníkem v naší snaze o udr¾ení ¾ivotaschopné populace vzácných ptaèích druhù v lidské péèi a pomù¾e i dalším chovatelùm,“ uzavírá Petr Vrána.
 
Foto: Pavel Vlèek a Petr Vrána
Šárka Nováková, Zoo Ostrava


Komentáøe
Poslední komentáø: 15.04.2024  18:05
 Datum
Jméno
Téma
 15.04.  18:05 Jaroslava
 15.04.  15:14 Von
 15.04.  12:46 Vesuviana