Radim Kopáè a Petr Stanèík jsou autory nové knihy v úspìšné edici Prùvodce, kterou vydává nakladatelství Academia.
Jak u¾ lze z titulu domýšlet, jde o kní¾ku rozvernou. Název je inspirován básnickou sbírkou Egona Bondyho. Zároveò však kniha vyhovuje nárokùm prùvodcovské literatury.
Obdivuji autory, kteøí se do takového díla pustí, a skládám jim velkou poklonu. Procházkou po pra¾ských ètvrtích a jejich hospùdkách, hospodách, pivnicích èi vinárnách se ètenáø dozvídá jejich historii vèetnì jejich majitelù a vlastníkù, i historii objektù. S potìšením se zaète o øádce jejich dávných i novìjších návštìvníkù, a stálých štamgastù. Mnozí z nich byli z literárnì, hudebnì, výtvarnì èi podobnì zamìøených, kruhù. Jen v Praze 1 je obèerstvujících zaøízení na stovku, ne-li víc. Kniha nezahrnuje úplnì všechny. I tak se její rozsah blí¾í ke ètyøem stovkám stránek.
Ètení je to poutavé. Úsmìvné i smutné je vyprávìní o vá¾ených postavách i figurkách z podsvìtí, co¾ je pestrá smìs návštìvníkù. Do pra¾ských hospod chodil napø. Jan Neruda a mnozí pøedstavitelé národního obrození, Karel Hašler, Jaroslav Hašek, Ignát Herrman, Egon Erví Kich, Bohumil Hrabal, herci z Národního divadla (ti nejvíce do Slávie), Nataša Gollová ale i Tonka Šibenice a další stovky pra¾ských štamgastù.
V Praze 6 byla mj. líheò souèasného bluesového srdce Prahy. Ondøej Hejma, Ivan Hlas, bratøi Tesaøíkové, „Plastici“, Mikoláš Chadima a mnoho dalších. Oøechovka, Na Slamníku, U Kaštanu, „Houtyš“ byli oblíbená místa, kde se muzikanti scházeli.
V ka¾dé pra¾ské ètvrti byly a mnohde ještì jsou hospùdky se zajímavou historií a svéráznými návštìvníky.
Kniha je doplnìna starými i novými fotografiemi a kresbami, u nich¾ jsou popisky o autorech.
Myslím, ¾e si ji ètenáøi velmi oblíbí a bude pìkným doplòkem domácích knihoven.