Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Nový rok,
zítra Karina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

JAK MÁLO STAÈÍ K RADOSTI

Pøi svém pobytu v lázních v Teplicích  jsem se v¾dy tìšila na odpolední volno, kdy jsem chodila na procházky a podnikala výlety do okolí za poznáním pøírodních krás severoèeské krajiny. Èasto moje cesta vedla na znìlcový Doubravský vrch, odkud,  byl krásný výhled na Èeské støedohoøí i na Krušné hory, pokud jsem mìla štìstí, ¾e se mi krajina neschovala v mlze, co¾ se, vzhledem k tomu, ¾e byl listopad, stávalo èasto. Proto jsem na mapì hledala i  jiné cíle  a jednoho dne  zlákalo mì úpatí Krušných hor.

 

®ádný problém. Autobusem jsem se svezla do Dubí, odkud jsem mohla pokraèovat pìšky lpo ¾luté znaèce, vystoupat na ®idovský vrch a odtud zpìt do Dubí po modré znaèce - udìlat si malé podkrušnohorské koleèko. Poèasí bylo lákavé. Byl to jeden z krásných podzimních dnù, kdy sluneèní paprsky rozehrály symfonii teplých barev podzimu. Oblast kolem Teplic jimi doslova hýøila. Jsou tu vìtšinou listnaté lesy. V autobusu jsem se otáèela za kuèeravými tmavì rezavými støedohorskými kopeèky, kde se zvláštì vyjímala jejich královna Milešovka.

Míjíme nádherný, exoticky pùsobící kostel Santa Maria, který byl postavený v letech 1898 - 1906 z iniciativy hrabìte Clary-Aldringena a místních obyvatel. Projekt vypracoval italský architekt P. Bigaglio, inspirací byl kostel Santa Maria dell Orto v Benátkách. Na stavbu byl pou¾it italský bílý  a èervenavý mramor.

A u¾ je tu koneèná a já se vydávám na svoji "objevitelskou cestu" po ¾luté, která mírnì stoupá a zavádí mì do bukového lesa. Podél cesty vpravo bublá potùèek. Tady zaèínají hory s názvem Krušné. Zatím se krušné vùbec nezdají. Naopak. Slunce se slabì opírá do korun bukù s šedostøíbøitými kmeny a vìtvemi a listí v barvách mìdi dodává jas. Kam se paprsky nedostanou, tam je temnìji, co¾ dodává lesu vìtší hloubku. Je bezvìtøí a listí jen zvolna a neslyšnì padá k zemi, kde vytváøí èervenavý koberec, z nìho¾ vykukují spletité koøeny stromù a místy šedavé kameny.  Nebude dlouho trvat, kdy první mrazík promìní obraz lesa. Z hustého koberce se budou tyèit stromy s bezlistými  vìtvemi  perfektnì graficky vyvedenými. Obloha zešedne a objeví se první vloèky snìhu....


 

Klid lesa proøízne ostrý køik sojky, která hlásá všem jeho obyvatelùm pøíchod vetøelce. Pøelétne z jednoho stromu na druhý a pak letí nìkam dál a cestou ještì zakøièí. Pøes cestu pøebìhne srnka v zimním šatu. Stoupání zaèíná být strmìjší, ale to mi vùbec nevadí. Nepotkávám tu jediného èlovìka, kdo by se hrabal do takového kopce, no já jsem ve svém ¾ivlu. Vnímám barvy, zvuky a neopakovatelnou vùni podzimního lesa. Klid lesa, k nìmu¾ patøí i zimní nesmìlé a smutné  trylky sýkorek, je¾ se ojedinìle ozývají.

Pak pøichází nejpøíkøejší úsek cesty, který mì zavede k místu, kde se podle mapy mají køi¾ovat znaèky. Teï bych mìla pokraèovat po modré vpravo a okruhem se vrátit do Dubí.

Ale ouha! Køi¾ovatka tu je, ale rozcestník nikoliv. Namísto modré znaèky ¾lutou køi¾uje  zelená, která na mapì není. Pohled do mapy mì ujiš»uje, ¾e ¾lutou má køi¾ovat modrá.  Co to má znamenat? ®e by zmìnili trasu a modrou zrušili a nebo jen pøemalovali modrou na zelenou, ale proè?  Není tu jediný èlovìk, který by mi poradil. Co teï? V¾dy» se musím vèas vrátit do lázní, abych stihla veèeøi - jako pacient na "køí¾ek", tedy na nemocenskou, musím dodr¾ovat lázeòský øád, k nìmu¾ patøí i vèasný návrat z odpolední vycházky . Mìla bych vzít zpáteèku po ¾luté do Dubí, ale cesta by byla delší ne¾ kdybych šla naplánovaným okruhem. Znovu si nevìøícnì prohlí¾ím mapu a všimnu si roku jejího vydání  - 1961, je tedy 35 let stará. A mo¾ná, ¾e právì to mì zláká vydat se po zelené, v¾dy» vede stejným smìrem jako modrá na mapì. Ale co kdy¾ nìkde po sto metrech  zmìní smìr? Brzy se zaène šeøit.  Není moc èasu na rozhodování a já, i kdy¾ se strachem, zvolím cestu dobrodru¾ství - vydávám se po zelené.


 

Pùvodní modøe znaèená cesta by mì dovedla asi po pùldruhém kilometru k hájovnì, Co udìlá zelenì znaèená? Trochu klesá, ale zatím udr¾uje západní smìr, který potøebuji. Sluníèko u¾ je hodnì nízko a já pozoruji, jak mìdìné odstíny bukù tmavnou. Ještì naposledy se ozve sýkorka a pak se v lese rozhostí  ticho, pøerušované  jen mými  kroky po kamenité cestì a šustícími suchými listy.  Dívám se pozornì pod nohy, abych nezakopla. A po chvíli to uvidím, le¾í to na cestì, hnìdé, zakulacené a  trochu vìtší, je  to ovèí trus. Zajásám, hájovna je nìkde  nablízku. A také byla. Teï mi bylo jasné, ¾e nová zelená znaèka mì dovede do Dubí.

Po západu slunce se hodnì ochladilo. V údolí ji¾ byla mlha. Z lesa jsem vyšla za soumraku, stanice autobusu byla blízko. Stála jsem tu se studenými tlapkami, ale s høejivým pocitem, ¾e výlet se nakonec vydaøil.

 
Text a ilustrace: Jana Haasová – Vesuvanka
 
Náhled do malíøské tvorby Jany Haasové:
Èeské støedohoøí – obrazy Jana Haasová
Z vernisá¾e výstavy obrazù
Básnì - Jana Haasová
Být Èechem… Jana Haasová, souèasná èeská malíøka a spisovatelka
 
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 09.09.2024  11:54
 Datum
Jméno
Téma
 09.09.  11:54 Vesuviana Ivanì Lenì
 09.09.  10:52 Ivana Lena
 08.09.  14:24 Vesuviana Jaroslavì
 08.09.  09:51 Jaroslavì
 07.09.  19:56 Jaroslava
 07.09.  14:50 Vesuviana Olze Janíèkové
 07.09.  12:52 olga janíèková
 07.09.  10:33 Vesuviana Ludmile, Kvìtì, EvìP., Von a Pøemkovi
 07.09.  09:51 Pøemek
 07.09.  09:22 Von
 07.09.  09:06 EvaP
 07.09.  07:22 Kvìta