Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Støípky z mocnáøství

vám nabízíme neuèesanì a na pøeskáèku. Kyvadlo odporu k Rakousku se u¾ pøesunulo na opaènou stranu, a tak i ty støípky jsou spíše vlídné a úsmìvné…

* * *


Tereziánsko-josefínské reformy


Není v mých mo¾nostech podrobnì a pøesnì popisovat obsah všech reforem. Zdá se, ¾e u¾ Marie Terezie, jako mladá panovnice si uvìdomila potøebu zásadních správních reforem ve své øíši a její syn Josef jí byl nejen dobrým pomocníkem, ale i partnerem. O správu zemì se zajímal opravdu zevrubnì a fundovanì.

 

 

První zásadní reformy vypadaly takto:


1749- zaèátek tereziánských reforem - správa, vojenství, vzdìlávání
1769- Právní reforma - Codex Theresiana a Constitutio Criminalis Theresiana
1773- zrušení jezuitského øádu
1774- Všeobecný školní øád
1775- Robotní patent - zmírnìní roboty
1776- zrušeno muèení


K tomu jenom dodám, ¾e oba kodexy , velmi zjednodušenì øeèeno, zavádìly civilní a trestní právo jako dvì odlišné disciplíny. Pøipomenu ještì, ¾e v té dobì se ještì vycházelo z presumpce viny a k dokazování patøily i ordály a tortura. Tortura bylo, struènì øeèeno, muèení, které zrušila ještì MT. Ordály byly bo¾í soudy. Zatímco dnes platí presumpce, tedy pøedpoklad, neviny a¾ do chvíle, kdy je ob¾alovaný pravomocnì odsouzen, tenkrát platil opak. V praxi to znamenalo, ¾e kdo byl obvinìn, musel sám dokazovat svou nevinu. A k tomu také slou¾ily ordály, tedy bo¾í soudy. A tak obvinìnou z èarodìjnictví svázali a hodili do øeky, kdy¾ vyplavala, byla nevinná. Asi si sami spoèítáte, jakou mìla šanci. Ostatnì, kdo vidìl skvìlý film re¾iséra Vávry, natoèený podle Kaplického románu Kladivo na èarodìjnice, ví, o èem píšu.


Zase velmi zjednodušenì pøipomenu, ¾e vlastnì od Marie Terezie se traduje rozumná tradice, ¾e stát a obce se starají o hospodáøské zajištìní škol, ale o kvalitì výuky rozhoduje a kontroluje ji stát, který k tomu úèelu zøizuje rùzné školní inspekce a podobné instituce. Vycházelo se z toho, ¾e o tom, co se má uèit, nemù¾e rozhodovat ka¾dý mìstský konšel. Druhým velkým pøínosem je prakticky povinná výuka tzv. trivia, tedy psaní, ètení a poèítání. S jistou nadsázkou lze konstatovat, ¾e MT se do jisté míry zaslou¾ila o to, ¾e na zaèátku 20. století patøily Èechy k zemím nejvzdìlanìjším, s malou mírou negramotnosti.


O Josefovi a jeho trochu pøereformovaném svìtì jsem u¾ psal, tak pøipomenu ještì alespoò ty nejvýznamnìjší reformy, které zavedl po smrti matky.


Toleranèní patent, nejvýznamnìjší reforma Josefa II. v nábo¾enské oblasti. Vydán 1781 .Uzákonil toleranci pro augsburské vyznání, helvetskou konfesi a pravoslavné vyznání. Podr¾el sice katolické církvi privilegované postavení, ale zrovnoprávnil nekatolíky s katolíky. V Èechách znamenal definitivní konec pobìlohorské rekatolizace. Rušení klášterù, zmírnìní cenzury. Je dobré dodat, ¾e se pomìry uvolnily i pro ¾idovskou minoritu v zemi.


Patent o zrušení nevolnictví 1781- poddaní se mohli svobodnì stìhovat, uzavírat sòatky, posílat dìti do škol (robota /poddanství/ zrušena a¾ roku 1848). Tady asi nemusím význam zdùrazòovat.


1784 prohlášena nìmèina jedinou úøední øeèí. Tady se zdr¾ím. Nebyl to, z pohledu císaøe, nerozumný krok. Na pra¾ské univerzitì byla jazykem pøednášek latina, tedy linqua franca støedovìku a mrtvý jazyk. Latinsky se na univerzitì uèilo, pokud byla v péèi øádu Jezuitù. Nìmèina naopak byla jazyk ¾ivý a její zavedení univerzitì velmi prospìlo. Z hlediska císaøe to patrnì nebyl protièeský krok, navíc prý byl jeden z mála Habsburkù, který umìl dobøe èesky.


1785 byly zahájeny práce na sestavení josefínského katastru. Navazoval na katastr Tereziánský, ale šel dál a ve své dobì to byl èin opravdu významný.


Zase s velkým zjednodušením se dá napsat, ¾e Josefovy reformy polo¾ily základ nejen trestnímu právu hmotnému, ale i právu procesnímu a vlastnì i obèanskému zákoníku. Jako osvícený vladaø si uvìdomoval, ¾e zemì nemù¾e fungovat sešnìrovaná ještì støedovìkými pravidly. Ještì bych nemìl vynechat císaøovo ta¾ení proti klášterùm, které zabíral dost usilovnì. Jeho zrušení Jezuitského øádu bylo jistì v mnohém sporné, Jezuité pøinesli vzdìlání, bohu¾el vzdìlání výraznì ideologické.


Prošel jsem jenom nìkolik nejvýznamnìjších zmìn. Ve své dobì byly opravdu revoluèní. Nebudu se opakovanì omlouvat za struènost. Mohu jenom pøipomenout, ¾e matka a syn udìlali opravdu hodnì dobrého pro zemì, kterým vládli. V tom závìreèném úètu s odstupem dvou set let urèitì výraznì pøeva¾ují pøednosti nad zápory. Vzpomeòme s úctou.


Josef Hejna

***

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 13.06.2014  22:49
 Datum
Jméno
Téma
 13.06.  22:49 autor
 13.06.  12:16 Vendula
 13.06.  11:31 ferbl
 13.06.  08:52 Jarek