Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vilma,
zítra Èestmír.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Protonová terapie


Veøejná ¾ádost pøedstavitelùm státu, odborným lékaøùm a pøedstavitelùm zdravotních pojiš»oven ve vìci zaøazení protonové terapie do systému veøejného zdravotního pojištìní.


Vá¾ené dámy, vá¾ení pánové,
v prùbìhu následujícího období do konce roku 2013 bude øada z Vás postavena pøed rozhodování o stanovení závazných pravidel pro léèbu protonovým svazkem u onkologických pacientù v Èeské republice, zaøazení konkrétních onkologických diagnóz do úhradové vyhlášky, ale následnì zejména také o ka¾dodenním praktickém vyu¾ívání této moderní metody léèby pøi indikacích u konkrétních pacientù skrze komplexní onkologická centra. Svým osobním postojem máte pøíle¾itost mnohé ovlivnit a do problematiky protonové terapie v Èeské republice vrátit èi snad v mnoha ohledech dokonce vnést racionální jádro. Dovolte mi, prosím, abych Vás jako iniciátor obèanské aktivity Hlas pro ¾ivot, za kterou stojí u¾ více ne¾ 150.000 lidí, seznámil se svým stanoviskem k tomuto problému a snad i trochu pøispìl k oné jistì ¾ádoucí racionalitì, po které volám.


Tmáøi versus osvícení v historii pokroku lidské spoleènosti
Mnohokrát se v historii lidské spoleènosti lámal chleba. Lidé byli upalováni za dnes ji¾ tak banální sdìlení, jakým je „Zemì je kulatá“. Opakovanì vyslovovali v minulosti tehdy aktuálnì slovutní reprezentanti øady oborù, ¾e vynalezeno a vymyšleno ji¾ bylo vše, a ¾e nic skuteènì nového u¾ nelze vynalézt. Jen díky tìm, kteøí neposlouchali a nechtìli slyšet tmáøe, mìla spoleènost šanci se posunout vpøed. Mnohokrát si ¾ádal tento posun osvícenost øady lidí, kteøí vidìli dál, ne¾ jen na zítøek, a kteøí upøednostnili nové myšlenky a postupy nad setrváváním na stávajících dogmatech. ®ádal si dlouhou øadu tìch pro mnohé i bezejmenných, kteøí upøednostnili jiné pøed sebou samými, aby mohlo vzniknout nìco nového pro celek. Prosím Vás, staòte se jednìmi z tìch vizionáøù, kterých kroky za pár dnù budou zalo¾eny více ne¾ kdy jindy v minulosti na reálných základech dosavadních zjištìní faktù, a kteøí se zdravým rozumem posunou èeskou spoleènost vpøed.


Dosavadní neblahý stav ve vìci protonové terapie v Èeské republice
Za tìch nìkolik mìsícù, kdy jsem, ryze z osobních dùvodù fatálních dùsledkù onkologických onemocnìní v rodinì, upnul své síly na prosazení léèby protonovým svazkem do úhradové vyhlášky a mezi standardní léèebné metody, stejnì samozøejmé, jako všechny jiné dosavadní u onkologických pacientù, jsem se setkal s øadou mystifikací, odmítáním, nepochopením, ale mnohdy i osobními zájmy, které k odmítání vedly. Setkal jsem se s naprosto nekonstruktivním pøístupem, jeho¾ základem byla vzájemná nevra¾ivost, pøedpojatost, osobní výpady, strach z nìèeho nového, strach o vlastní budoucnost, nebo negace èehokoli, co by smìøovalo k výše uvedenému ¾ádoucímu cíli ve prospìch pacientù. Rád bych spoleènì s Vámi zahodil toto všechno do studny zapomnìní, ukonèil mediální spekulace novináøù a pomohl ukonèit iracionální spory jiných, nezalo¾ené na ryze lékaøských a ekonomických faktech, upøednostòujících pocity a emoce. Nic z toho toti¾ nemocné pacienty nezajímá.


Fakta o léèbì protonovým svazkem
Protonová terapie není ¾ádným experimentálním prostorem pro léèbu onkologických pacientù, není to nìjaká zkouška nebo laboratorní výzkum. Protonová terapie je ji¾ dnes souèástí léèby pacientù a vývoj ve svìtì dává tomuto názoru jednoznaènì zapravdu, vèetnì výrazného rozvoje tohoto odvìtví v posledních letech. Èeská republika se co do kvality vybavení i odborného personálu, který se do Prahy sjel z nìkolika státù, realizovaných skrze soukromý subjekt Proton Therapy Center Czech s.r.o., stala v tomto segmentu lékaøské péèe vlastnì jedním z lídrù. Zatímco bychom mìli být rádi, proto¾e v jakých jiných oblastech se nám toto na svìtové úrovni podaøilo, nejsme schopni tohoto potenciálu vyu¾ít ve prospìch pacientù i Èeské republiky – a to jen proto, ¾e spory kolem protonové terapie u nás mají zcela iracionální základy.
Z veøejnì pøístupných dat (PTCOG ) je vidìt, ¾e bìhem cca 2-3 let by mìlo být dokonèeno zhruba 35 nových protonových center ve svìtì. Vìtšina z nich je ji¾ rozestavìna nebo dokonce ji¾ z èásti léèí. Je rovnì¾ jasnì patrné, ¾e pùvodní dominance USA a Japonska je silnì dotahována ze strany evropských státù. Za dobu posledních zhruba 10 let bylo ozáøeno celosvìtovì okolo 80 tisíc pacientù pomocí protonù a tento trend má tendenci jednoznaèného rùstu. Vzhledem ke skuteènosti, ¾e v øadì pøípadù jde o investici veøejnou, a to státù vyspìlých, u kterých lze jen stì¾í pøedpokládat neuvá¾enost jejich krokù, jsou úvahy o velikosti protonového centra v Praze pøi veøejných vystoupeních jeho odpùrcù zástupné.


Soukromé versus veøejné
Ano, protonové centrum v Praze je soukromé, co¾ se stalo v oèích mnoha lidí pomyslným rudým hadrem, stejnì jako nìkolik jiných soukromých investorù a s nimi spojených politikù mo¾ná trpí tím, ¾e to nebyli právì oni, komu patøí. Jen¾e protonové centrum v Praze je stejnì soukromé, tedy urèené ze zákona k zisku, jako drtivá vìtšina lékaøských ambulancí, zdravotnických zaøízení nebo nemocnic, v nich¾ i øada z Vás pracuje, je zamìstnána, nebo vykonává roli statutárních orgánù, tedy také tìch subjektù, jejich¾ cílem ze zákona je zisk. Nelze proto zazlívat jinému, ¾e je také soukromoprávní, a vyèítat mu, ¾e zákonem stanovený nutný pøedpoklad existence, tedy zisk a odvod daní do veøejných rozpoètù, má pøirozenou touhu ve zdravém konkurenèním prostøedí bez klackù pod nohy naplnit.
V tomto kontextu si lze jen tì¾ko v podmínkách dnešní doby pøedstavit, ¾e bychom kdy dokázali ze zdravotnictví udìlat oblast ryze samaritánskou, zcela nezávislou na byznysu. V¾dy» i ty soukromé nemocnice, ve kterých nìkteøí z Vás pracují, mají stejný cíl. Pøestaòme tedy skrz prsty posuzovat, zda zdravotnické zaøízení, které je zcela unikátní ve svìtovém mìøítku, a které bylo vybudováno na území Èeské republiky, je veøejné èi soukromé. To pacienty nezajímá. Zamìøme se výhradnì na to, zda je schopno léèit na nejvyšší mo¾né odborné úrovni, a zda náklady na léèbu jsou výhodné a konkurenceschopné v porovnání s jinou léèbou a efektivní. To jediné má smysl a vše ostatní je irelevantní. Neházejme si klacky pod nohy a spolupracujme, proto¾e to jediné má smysl pro onkologické pacienty a rozvoj jejich léèby, ale i pro veøejné rozpoèty.


Zázemí protonové terapie v Èeské republice
Jistì se shodneme na tom, ¾e protonové centrum v Praze je špièkovì vybavené, ostatnì je nejmodernìjší na svìtì, a ¾e jeho tým je na nejvyšší mo¾né úrovni co do odbornosti. Jistì se shodneme na tom, ¾e protonová terapie má svá jednoznaèná pozitiva u øady konkrétních diagnóza indikací k jejich léèbì. Jistì se shodneme na tom, ¾e léèba protonovým svazkem pøináší pacientùm øadu výhod, poèínaje prùbìhem léèby a konèe dùsledky ozaøování pro pacienty a tím kvality jejich ¾ivota – ale pozor, tím poskytuje i pozitivní ekonomické dùsledky na veøejné rozpoèty a výdaje ze zdravotního pojištìní. Z lékaøského hlediska tedy není jediný dùvod k nezaøazení této metody léèby mezi zcela standardní léèebné postupy do úhradové vyhlášky a indikaèní praxe komplexních onkologických center. Dosavadní studie a zejména praxe ze svìta tomu nasvìdèují. V¾dy» i napøíklad ve Velké Británii, která je mnohými odborníky pøedkládána jako vzor systému veøejné zdravotní péèe, si uvìdomili, ¾e náklady na léèbu po ozáøení jsou neúnosné, a právì proto tam dle mých informací vznikají intenzivní úvahy o výstavbì a¾ pìti nových (soukromých) protonových center, kdy¾ doposud posílají pacienty do jiných státù. Mimochodem, právì z tìchto dùvodù tam má zastoupení èeský provozovatel centra v Praze a o nových zastoupeních v dalších státech jedná. Zbývá diskuse nad cenou takto poskytovaných slu¾eb, pøièem¾ toto hledisko nemù¾eme pøehlédnout, jakkoli s ním Hippokratova pøísaha zcela jistì nepoèítala.


Cena slu¾by? Ano, je dùle¾itá
Zastavme se tedy u ceny protonové terapie, nebo» pøesto¾e byste z ryze lékaøského hlediska pravdìpodobnì nemìli, alespoò tak to selským rozumem vnímám, toto hledisko pøi svém ryze odborném stanovisku zohledòovat, nelze se mu z lidského hlediska vyhnout. ®ijeme v realitì a oproti nìkterým tvrzením ve stylu „peníze jsou“ musíme poèítat s tím, co máme. Všichni víme, ¾e ve zdravotnictví se bojuje o ka¾dou korunu, a také jsme se jistì setkali s výroky nìkterých politikù, kteøí doposud tvrdili, ¾e pøípadná léèba pacientù v protonovém centru v Praze výraznì ubere peníze ze zdrojù veøejného zdravotního pojištìní, a ¾e nezbude na léèbu jiných, pro které by tato indikace nebyla vhodná, tedy ¾e léèba pacientù protonovým svazkem zpùsobí úbytek prostøedkù pro ta zaøízení, která doposud poskytovala své slu¾by onkologickým pacientùm, tedy i pro ta zaøízení, ve kterých i Vy pracujete. Vìzte, prosím, s odkazem na ní¾e uvedené, ¾e tato premisa je zcela lichá.


Ekonomická výhodnost léèby a princip analýz HTA v medicínì obecnì
Ka¾dý jeden pacient, indikovaný pro léèbu protonovým svazkem, vytváøí ve skuteènosti úsporu penìz, hrazených na léèbu onkologických pacientù ze zdravotního pojištìní, nebo» náklady spojené s jeho ¾ivotem a následnou mnohdy do¾ivotní podpùrnou léèbou dùsledkù z ozaøování jsou podstatnì ni¾ší u protonové terapie, ne¾ náklady na takovou další léèbu po ozaøování v pøípadì u¾ití terapie fotonové. Marnì hledám dùvody tìch, kteøí tento fakt zpochybòují. Oproti všem mediálním výstupùm odpùrcù ve skuteènosti platí, ¾e èím více pacientù bude indikováno u øady diagnóz primárnì vèas pro léèbu protony (a ne jako poslední šance tam, kde fotony selhaly kvùli nemo¾nosti zvýšit objem aplikované dávky), tím více penìz zùstane v systému zdravotního pojištìní pro léèbu následkù z ozaøování pro všechny další pacienty, pro které není protonová terapie vhodná, nebo zbude v systému zdravotního pojištìní více penìz pro léèbu všech ostatních neonkologických pacientù. Protonové centrum v Praze nechce ubírat peníze na léèbu jiným, nato¾ aby chtìlo peníze z veøejných rozpoètù nové, kterých se nedostává. Protonové centrum v Praze nabízí Èeské republice, zdravotním pojiš»ovnám a tím v neposlední øadì všem daòovým poplatníkùm výraznou úsporu penìz na léèbu jako celek, kdy¾ zdravotní pojiš»ovny doposud nezohledòovaly celkové náklady na léèbu onkologických pacientù a srovnávaly výhradnì pøímé a jednorázové náklady na protonovou terapii v konfrontaci s terapií fotonovou.
Pøed nìjakým èasem bylo protonové centrum v Praze první, které iniciovalo, koneènì v Èeské republice, vznik analýzy Health Technology Assessment (HTA), která, koneènì, zohledòuje všechny náklady a pøínosy léèby onkologických pacientù u vybraných diagnóz. Tento druh analýzy se zaèíná stávat nejen u nás, ale i v øadì dalších vyspìlých státù, základem jistì ¾ádoucích zmìn pøi rozhodování o ekonomické stránce léèby u øady nemocí. Stejný postup pøi budoucím rozhodování o uplatnìní penìz z veøejného zdravotního pojištìní je v souèasné dobì prosazován i Ministerstvem zdravotnictví Èeské republiky a stejným zpùsobem se zaèínají k rùzným druhùm léèby stavìt i zdravotnická zaøízení a pomalu i zdravotní pojiš»ovny. Jde to sice pomalu, proto¾e v øadì pøípadù jdou ekonomické výsledky HTA analýz proti dosavadním zájmùm rùzných farmaceutických lobby a výrobcù zdravotnického zaøízení a pomùcek, kdy¾ mají mnoho proinvestováno a chtìjí vydìlávat na konzervaci souèasného stavu, ale jde to. Namísto pozitivního pøístupu k této analýze a spoleèné snaze o její vylepšení, doplnìní èi úpravy v souladu s praxí, jsem se setkal s její negací a prvoplánovým odmítáním.
Prosím Vás, abyste tento trend zmìnili, a abyste pøistoupili konstruktivnì k jejím výsledkùm pøi svém rozhodování, tedy abyste v ní nehledali negativní vìci k nekonstruktivní opozici, ale vìci pozitivní a na nich stavìli. Mo¾né nesrovnalosti mohou být v zájmu pacientù i veøejných rozpoètù dùvodem k øešení, nikoli dùvodem k odmítání.
V øadì pøípadù, a vycházím zde z cen zákrokù realizovaných nejen v Èeské republice, je ji¾ dnes samotná léèba protonovým svazkem v Praze cenovì srovnatelná s dosavadním zpùsobem léèby. Negativní mediální vystoupení ohlednì cen proti protonovému centru jsou zalo¾ena na léèbì nejt쾚ích pøípadù, kdy dosavadní zpùsob léèby kvùli objemu záøení selhal, a tito pacienti byli na poslední chvíli posláni na léèbu protony. Z tìchto mediálních výstupù pak byl vytvoøen umìlý mediální obraz „drahé léèby“. V øadì pøípadù je však léèba protonovým svazkem dokonce podstatnì výhodnìjší jak pro pacienta, tak pro výdaje ze zdravotního pojištìní a veøejných rozpoètù jako celku, samozøejmì za pøedpokladu, ¾e osvícenì pøijmete principy analýz HTA jako východisko, nebo» náklady na mnohdy do¾ivotní starost o onkologického pacienta po ozáøení jsou v pøípadì protonové terapie ni¾ší, a pozitivní dùsledky léèby pro pacienta mu zároveò umo¾òují zaøadit se døíve a kvalitnìji do spoleènosti a tím zpìt mezi zdroje daòových pøíjmù Èeské republiky.
Zároveò to tedy u¾ z logiky vìci nemù¾e v ¾ádném pøípadì znamenat, ¾e by z veøejného pojištìní byly skrze èastìjší a indikaènì jistì oprávnìnou, ¾ádoucí a vèasnou léèbu protonovým svazkem ubírány prostøedky na léèbu dosavadními metodami.
V celkovém výdaji za mnohdy celo¾ivotní následnou léèbu onkologických pacientù po ozáøení dojde u øady diagnóz vèasnou indikací k protonové terapii k úsporám prostøedkù, které, pracují-li zdravotní pojiš»ovny férovì se skuteènými pøehledy o celkových nákladech léèby, budou znamenat, oproti všem úèelovým mediálním výstupùm, více penìz pro dosavadní zpùsob léèby na Vašich a dalších léèbou dotèených odborných pracovištích. Taková je realita, vize a šance na zmìnu v systému, kterou osvícení vidí a podpoøí.


Výzva
Dovoluji si Vás jménem jistì zdaleka nejen více ne¾ 150000 petentù a onkologických pacientù co nejzdvoøileji po¾ádat, abyste vyslovili jednoznaèný souhlas se zaøazením protonové terapie mezi zcela standardní a ¾ádoucí indikaèní postupy léèby onkologických pacientù v Èeské republice, abyste jednoznaènì doporuèili zaøazení této terapie do úhradové vyhlášky, postavili se vahou svých osobností za prosazení protonové terapie jako standardu u konkrétních diagnóz, a abyste se vahou svého odborného názoru pøièinili o to, ¾e komplexní onkologická centra v Èeské republice budou tento druh léèby, jednoznaènì primárnì ve prospìch pacientù i nákladù veøejného zdravotního pojištìní jako celku, koneènì aktivnì podporovat.
Vaše výše uvedená jednoznaèná podpora, o kterou Vás ¾ádám, není podporou konkrétního zdravotnického zaøízení. Pøes všechny mediální výstupy o ekonomických problémech protonového centra v Praze spouští tato klinika postupnì další èásti kliniky, co¾ není nedbalost a bláhovost jejích majitelù, ale mimo jiné dùsledek rostoucí poptávky pacientù (zde odkazuji na výše popsaný vývoj výstavby podobných center v jiných státech) z jiných zemí. Z titulu mé obèanské aktivity, která nebyla a není zdaleka jediná v mém pøípadì, nebo» i otázku zavedení protonové terapie mezi standardní léèbu pova¾uji za otázku principu, jsem èastým hostem v protonovém centru. Mohu tedy zodpovìdnì prohlásit, ¾e poèet pacientù ze zahranièí roste, a ¾e se mù¾e velmi snadno stát, ¾e do dvou let, budou-li odpovìdní lidé z jakýchkoli dùvodù otálet se zaøazením protonové terapie do standardního systému zdravotní péèe u nás, hrazené z veøejného zdravotního pojištìní, nebude v tomto soukromoprávním zdravotnickém zaøízení pro èeské pacienty místo. Existují snad racionální dùvody pro takový výsledek?


Závìr
Máte v rukou moc stát se souèástí vize, ještì kvalitnìjší léèby pacientù a jejich ji¾ tak tì¾kých ¾ivotù s onkologickým onemocnìním, ale také souèástí zmìny náhledu a praxe na vynakládání penìz daòových poplatníkù a pojištìncù z veøejného zdravotního pojištìní. Máte moc svým jednoznaèným doporuèujícím stanoviskem, tedy nikoli ve smyslu ´bereme na vìdomí a v budoucnu se uvidí´, ukonèit iracionální spory a být tìmi, ke kterým budou moct onkologiètí pacienti a daòoví poplatníci nadále vzhlí¾et s dùvìrou. Ano, nové technologie je za jistých okolností vhodné do bì¾né praxe zavádìt uvá¾livì, ale tento postoj se nesmí v ¾ádném pøípadì stát dùvodem k brzdì jistì ¾ádoucího rozvoje, který je ve spoleènosti obecnì a zdaleka nejen v medicínských oborech stále rychlejší.
Neuvést protonovou terapii u nás v reálnou standardní praxi jako bì¾nou souèást léèby i s ohledem na její rozvoj za hranicemi není uvá¾livé, to je v rozporu se zdravým rozumem. Prosím Vás, vyu¾ijte této pøíle¾itosti a jednoznaèným stanoviskem, které nesnese dvojí výklad, podpoøte výše uvedenou ¾ádost, a» se koneènì v Èeské republice posuneme a tøeba se i spoleènì staneme ¾ádoucím vzorem øešení i pro jiné oblasti našich ¾ivotù ve spoleènosti, na kterou mají obèané poslední dobou tendenci zanevøít a jako spoleènou vìc ji pomalu odmítají. Stmelujme lidi a nerozdìlujme je. Nepodpoøit výše uvedenou ¾ádost znamená zakonzervovat souèasný stav, co¾ je jednoznaènì v neprospìch pacientù i veøejných rozpoètù, pøièem¾ o míøe prospìchu takové konzervace stavu a adresátech tohoto prospìchu mohu zatím jen spekulovat. Vím však urèitì, ¾e pøípadná konzervace souèasného stavu a zkostnatìlost rozhodování, kterým máte mo¾nost uèinit pøítr¾, a tedy pøípadné nevyhovìní výše uvedené ¾ádosti, znamená jednoznaènì neprospìch pro onkologické pacienty a veøejné rozpoèty Èeské republiky.


Dìkuji Vám za uvá¾livé rozhodnutí, zalo¾ené na zdravém rozumu, a zùstávám Vám k dispozici pro pøípadné dotazy èi ¾ádosti o poskytnutí podkladù.


František Matìjka
iniciátor obèanské aktivity Hlas pro ¾ivot a zmocnìnec petièního výboru


Petice - Hlas pro ¾ivot (pro podpis klikni)



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma