Pohádková výstava
Ústecké muzeum zaměřuje svou pozornost také na děti, na které většinou na svých výstavách nikdy nezapomíná. Není proto překvapující, že v úzké součinnosti s Sudetoněmeckým muzeem v Mnichově, vznikla kouzelná výstava německého spisovatele pro děti Otfrieda Preußlera při příležitosti jeho 100 výročí narození. Že vám jméno není moc povědomé? A co malá čarodějnice nebo kluk vodníček, či čarodějův učeň? Tyto názvy jsme mohli zaregistrovat v padesátých letech minulého století, když vyšly i v češtině. I kurátor ústecké výstavy přiznal, že také při práci na této výstavě na něho dýchlo jeho dětství.
Autor pohádek pocházel z Liberce, a tak své náměty čerpal z vyprávění babičky Dory a z lidových pověstí, které sbíral jeho otec učitel. Narodil se 20. října 1923 a v roce 1942 byl povolán do války na východní frontu. Brzy byl zajat (1944) a do roku 1949 přežíval v zajateckých táborech v Tatarstánu. Do Liberce se už nevrátil, svou rodinu i nevěstu po vysídlení z Československa našel ve městě Rosenheim. Stal se učitelem na základní škole, pracoval jako místní novinář a píše povídky pro dětský rozhlas. Zároveň se věnoval psaní knížek pro dětí. Pouze kniha Útěk do Egypta, přes České království, byla určena pro dospělé. Napsal 32 knížek, které byly přeloženy do 55 jazyků. Za svou činnost získal řadu ocenění.
Výstava provází diváka od Vodníčka, Malou čarodějnici až po knížku o Krakonošovi z roku l993 obsahující 27 příběhů podle úsloví či pověstí. Na panelech se návštěvník přečte krátký popis příběhu i kdy byla knížka vydána. Na stěnách jsou od českých výtvarníků obrázky, kterými se podíleli na knížkách. V kouzelné bedně jsou kostýmy, takže po chvilce se tam prohání nesmělý vodníček či rozdováděná malá čarodějnice.
Dospělý se tam na chvíli vrací do dětství a děti si to tam užívají. Pokud pohled na knížky dětem naznačí, že by si tu knížku s krásnými obrázky měly přečíst, tak to by spisovateli jistě udělalo velkou radost. Vždyť proto své knihy psal.
Foto z výstavy: autorka
Výstava potrvá až do 5. ledna 2025