Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Matěj,
zítra Liliana.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Svátek „Tří králů“

 
Jasná hvězda je vedla. Snesla se náhle ze své vznešené výše, zářila před nimi, plna lesku netušené a nevídané krásy. Vedla je magickou, heroickou silou, a přece nic nebylo měkčí a něžnější nad její stříbrný, ryzí lesk.
 
Když vzdali poctu novorozenému nejmocnějšímu králi, Kašpar, Melichar a Baltazar se odebrali s průvody zase do svých říší. Nic jim nezůstalo z oné zářivé chvíle, kdy klečeli před jesličkami v Betlémě, než vzpomínka na zázračné, krásné dítě, jež se smálo na ně.
 
Od té doby, co se Tři králové vydali do Betléma vedeni jasem hvězdy, aby se poklonili Ježíškovi, patří k Vánocům neodmyslitelně světlo.
 
Svátek „Tří králů“
není podle kalendáře začátkem roku, ale ve své podstatě znamená začátek cesty k něčemu novému. Vždyť, jak praví legenda, tři mudrci od východu se vydali za jasnou hvězdou, aby uvítali dítko, jehož příchod znamenal začátek nové epochy. Někteří historikové tvrdí, že tento svátek navazuje na uctívání pohanského boha Aiona a byl součástí obřadu, který měl chránit obydlí před démony. Jiní zase nabízejí domněnku, že  písmena  K+M+B, která se píší svěcenou  křídou  nade dveře spolu s letopočtem, neznamenají iniciály jmen potentátů – Kašpar, Melichar, Baltazar, ale latinsky znějící požehnání příbytku.
 
Tři litery jsou zkratkou požehnání, které znamená Pán (řecky Kyrios) či Kristus, obydlí (latinsky mansionem), ať žehná (benedicet).
Tato zkratka tedy znamená  „Pán žehnej tomuto domu“.
 
 
Koledování
 
Ať tak či onak, svátek byl v dobách dávných spojován s koledováním. Datuje se to zhruba od dob třicetileté války. Koledovali kantoři i žáci. Je zajímavé, že se tradice obchůzky  „Tří králů“ neudržela jen na vesnici, ale i ve městech. Na severní Moravě chodili místo králů pastýři.
 
  
Za koledu dostali od hospodáře či hospodyně koledu. Na oplátku na zárubně dveří svěcenou křídou napsali K + M + B a letopočet.
 
Postavy králů mají celou řadu významů
 
Předně znamenají tři fáze lidského života. Jeden je mladý, druhý je zralý muž, třetí je stařec. Říká se tím, že Kristus je Pánem každého života od počátku do konce.  Mladý král je králem budoucnosti.  Překvapivé je, že králem přítomnosti je král stařec.
 
Králem přítomnosti, tohoto právě probíhajícího děje, je král stařec proto, že jsoucí okamžik brzo přejde do velikého prostoru minulosti. Právě tak jako stařec upadne do spánku smrti. Zralý muž je pak králem minulosti. Tento král je králem snědé, až i černé tváře. To ale není způsobeno sluncem, jak zpívá sazemi umouněný chlapec při tříkrálové koledě. Je to způsobeno stínem smrti, který leží nad minulostí. Tvář jejího krále je ve stínu. 
 
Také dary, které králové přinášejí, mají symbolický význam. Jsou to substance v té době všech známých skupenství. Zlato zastupuje jako dokonalý kov všechno, co je skupenství pevného. Kadidlo zastupuje vše, co je skupenství plynného, a kapaliny zastupuje myrha. Tu přináší král s temnou tváří, neboť to byla mast užívaná při pohřbech.  
 
Barokní doba přidala k obyčeji ještě divadelní hry o narození Krista, hrané nejprve v jezuitských kolejích a postupně široce zpopularizované. I řada pověr se ke svátku pojila: Zapalování svící a věštění z nich, mytí ve sněhu před východem slunce (pro krásu), noření tváře do běhuté vody (pro zdraví) a pojídání určitých jídel (pro bohatství). Na Tři krále se zpravidla “odstrojovaly” vánoční stromky a uklízely betlémy.
 
Tříkrálové preclíčky
 
Až děti sousedův koledovati jako Tři krále přijdou, sluší se jim koledy dáti.  Pak preclíčky sladké pro ně připravíme:
 
Na vále smísíme 21 dkg mouky jemné 
s 7 dkg másla čerstvého nepřepouštěného, 
7 dkg cukru tlučeného a prosátého, cukrem vanilovým, 
2 celými vejci a na špičku nože tlučeného amonia.
 
Vše v těsto hladké vypracujeme a pak v tenké tyčky vyválíme. Tyto tvary preclíčků svinouce na pomaštěný a moukou  posypaný plech klademe a do bledožluta pečeme. Horké ještě, s plechu sňaté nožem plochým, aby se nepolomily, v cukru jemně tlučeném, prosátém a s vanilovým luskem chovaném obalujeme. Pak v kornoutek z ozdobného papíru svinutý a na okraji jako zubatá koruna vystříhaným je klademe. Kornoutek nezavíráme a jen tak je koledníkům podáváme.
 
Zdenka Franková
* * *
Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 07.01.2025  11:48
 Datum
Jméno
Téma
 07.01.  11:48 Von